Hana Machů "> Účastníci Hostětínské klimatické akademie apelují: Kdy jindy než teď? - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/ucastnici-hostetinske-klimaticke-akademie-apeluji-kdy-jindy-nez-ted
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

ZO ČSOP Veronica: Účastníci Hostětínské klimatické akademie apelují: Kdy jindy než teď?

28. srpna 2022 | ZO ČSOP Veronica
Autor: Hana Machů, tel: 739569264
V Hostětíně proběhlo úvodní setkání druhého ročníku Klimatické akademie. Účastníci a účastnice se během pěti dnů školili ve znalostech a dovednostech potřebných pro vedení klimatických aktivit v jejich obci či regionu. Půlroční vzdělávací program připravuje Ekologický institut Veronica spolu s dalšími experty a expertkami na problematiku klimatického rozvratu.

Klimatická akademie je půlroční vzdělávací program pro aktivní lidi, kteří chtějí ve své obci či regionu něco změnit a v Hostětíně se inspirovali, co by mohli udělat a jak. Výsledkem celého cyklu bude promyšlená a naplánovaná vlastní lokální kampaň na ochranu klimatu, včetně strategie a akčního plánu.

Na programu byla témata klimatické krize a možnosti řešení dopadů. Účastníci se věnovali možnostem snižování uhlíkové stopy doma, i ve svých obcích. Poznali klimatickou krizi pohledem sociologa. Velký ohlas vzbudilo téma agrivoltaiky a obnovitelných zdrojů v krajině, řešili i vztah klimatu a sucha. Teoretické podklady doplnily příklady dobré praxe a v rámci exkurzí poznali místa, kde se realizují udržitelné projekty soběstačnosti i péče o krajinu. Nejvíce oceňovali možnost diskuze a výměny zkušeností, spolu s velkou podporou, kterou dostávají.

Účastníci a účastnice si na konci úvodního kurzu stanovili své cíle, mezi které patří například založit spolek, který bude pečovat o les, věnovat se osvětové činnosti v oblasti ochrany klimatu, působit na zastupitele a přesvědčovat je o smysluplnosti mitigačních opatření, zavést úsporné technologie na domech, věnovat se snižování odpadu a komunitní výměně použitých věcí, vytvoření energetické koncepce, klimaticky vzdělávat učitele.

Do svých aktivit plánují jít s odvahou, což je i motto podporovatele programu Active Citizens Fund. “Kdy jindy než teď jít do akce? Je potřeba využít příležitost současné energetické krize a nutnosti úspor energie a věnovat se ochraně klimatu.” shrnuje důvody zapojení se do Akademie jeden z účastníků.

Někteří zažili i svůj AHA moment a poučení: „Zjistila jsem, že už dělám klimatickou kampaň, aniž bych to tušila. Jednak jsem ale nevěděla, že toto je kampaň a jednak jsem dělala všechny typické chyby, které jsme si při Akademii identifikovali. Bylo to pro mě tedy hodně poučné.”

„Očekával jsem, že se dozvím, že to, co řeším, je nesmysl. Zjistil jsem ale pravý opak. Všechno se mi ucelilo, rozšířilo a prohloubilo. Zjistil jsem, kde jsou zdroje, jak téma prezentovat a jak komunikovat.” popisuje přínosy další účastník.

„Ačkoliv to bylo nesmírně závažné téma, tak celkový dojem, který si odnáším, je hodně pozitivní. Dali nám naději. Nemám žádné chmury - a to je pro moji další práci zásadní”, shrnuje další účastnice.

Při dalších setkáních v rámci Klimatické akademie budou účastníci a účastnice své plány na klimatickou kampaň upřesňovat, vytvoří si strategii a plán a své záměry uskuteční.


.................................

Projekt podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Cílem programu je dále inspirace k aktivnímu občanství a pomoc znevýhodněným skupinám. Program Active Citizens Fund vstoupil do České republiky v září roku 2019 s cílem podpořit neziskové organizace nehledě na jejich velikost a zkušenosti. V České republice jej spravuje konsorcium, které tvoří Nadace OSF, Výbor dobré vůle – Nadace Olgy Havlové a Skautský institut. Program je realizován v rámci Fondů EHP a Norska 2014–2021. Prostřednictvím Fondů EHP a Norska přispívají státy Island, Lichtenštejnsko a Norsko ke snižování ekonomických a sociálních rozdílů v Evropském hospodářském prostoru (EHP) a k posilování spolupráce s 15 evropskými státy. Důležitým posláním programu je také spolupráce mezi Českou republikou a dárcovskými státy. Jde o spolupráci mezi českými neziskovými organizacemi a organizacemi z Islandu, Lichtenštejnska a Norska.Hana Machů, tel: 739569264
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist