https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/uhelne-regiony-maji-sanci-ziskat-unikatni-systemovou-podporu-eu.dostanou-se-mezi-sest-podporenych-i-ceske-kraje
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Hnutí DUHA a Centrum pro dopravu a energetiku: "Uhelné" regiony mají šanci získat unikátní systémovou podporu EU. Dostanou se mezi šest podpořených i české kraje?

Šest z 41 regionů Evropské unie, které jsou dlouhodobě postiženy následky těžby a spalování uhlí, získá unikátní podporu v nově otevřeném programu technické pomoci v rámci Evropské platformy pro uhelné regiony [1]. Cílem je zbavit regiony závislosti na uhlí a rozhýbat jejich ekonomický rozvoj. Nepůjde o jednorázovou finanční injekci. Experti a expertky z EU budou pro vybrané regiony hledat možnosti rozvoje navzdory odklonu od uhlí.

Navržená řešení zohlední specifika daného regionu pro přechod na čistou energetiku, kvalitu životního prostředí, zaměstnanost a sociální problémy, kulturu a infrastrukturu. Součástí technické pomoci bude také prověření možných zdrojů financování.

Hnutí DUHA a Centrum pro dopravu a energetiku považují výzvu Evropské komise za jedinečný podnět k jasné dekarbonizační strategii s konkrétními řešeními pro "uhelné" regiony. Kraje Moravskoslezský, Ústecký a Karlovarský, které jsou těžbou a spalováním uhlí zatíženy, by se měly snažit podporu získat. V ČR už několik let běží program RE:START, v jehož rámci vláda každoročně schvaluje akční plány s konkrétními projekty. Ekologické organizace sice program považují za principiálně smysluplný, ale upozorňují, že nemá jasně zakotvený odklon krajů od fosilních paliv a nedostatečně zapojuje místní veřejnost [2].

Účast našich "uhelných" krajů v systémově pojaté asistenci EU by mohla pomoci s jejich nasměřováním k udržitelnému ekonomickému rozvoji, který by dále nebrzdila závislost na uhlí. Finance na tento rozvoj pak mohou přicházet nejen z fondů EU, ale také například z výnosů emisních povolenek (například prostřednictvím programů, jako je Nová zelená úsporám či tzv. Modernizačního fondu na podporu rozvoje obnovitelných zdrojů) [3]. Šancí pro Ústecký a Karlovarský kraj je také zvýšení těžebních poplatků z hnědého uhlí [4].

Sokolovská uhelná těží v Karlovarském kraji šest milionů tun hnědého uhlí ročně a provozuje dvě velké uhelné elektrárny. František Štěpánek, spolumajitel a generální ředitel firmy , se nedávno v deníku Právo vyjádřil, že přestože je na Sokolovsku připraveno k vytěžení zhruba 120 milionů tun uhlí (tedy zásoby na dvacet let), je Sokolovská uhelná připravena na jednání o případném uspíšení konce těžby. Podle ředitele má firma připraveny peníze nejen na rekultivace a sanace, ale částečně také na to, aby se podílela na proměnu regionu na dobu pouhelnou. Jako podmínku ovšem klade vznik nových adekvátních pracovních míst [5].

Naopak v Ústeckém kraji působící firmy SevEn Energy (bývalá Mostecká uhelná) Pavla Tykače a také Severočeské doly (ze skupiny ČEZ) usilují prodlužovat závislost na uhlí. ČEZ žádá o prodloužení těžby na velkolomu Bílina [6]. Pavel Tykač zase usiluje o odkoupení největší české uhelné elektrárny Počerady od ČEZu. Plánuje ji provozovat dlouhodobě s využitím uhlí z velkolomu Vršany, který má dostupné zásoby až do roku 2052 [7]. Tyto záměry hrozí podkopat ozdravení, dekarbonizaci a udržitelný ekonomický rozvoj kraje.

Jiří Koželouh, programový ředitel Hnutí DUHA, řekl:
"Evropská unie nabízí i českým uhelným krajům unikátní možnost získat systémovou pomoc s odklonem od uhlí a udržitelným ekonomickým rozvojem. Doufám, že stát, kraje i obce budou o tuto podporu usilovat a držím jim palce, aby to vyšlo. Příklad Sokolovska ukazuje, že vizi dřívějšího odklonu od uhlí možná sdílí i takzvaný uhlobaron. Naopak v Ústeckém kraji probíhají snahy o prodloužení doby uhelné, zejména pod tlakem firem Pavla Tykače. Pokud nechce stát šance Ústeckého kraje na ozdravení, dekarbonizaci a udržitelný ekonomický rozvoj podkopat, nesmí připustit, aby ČEZ rozšířil těžbu na velkolomu Bílina či prodal elektrárnu Počerady soukromému majiteli."

Zuzana Vondrová z Centra pro dopravu a energetiku řekla:
"Technická podpora může uhelným regionům v neodkladném procesu odklonu od uhlí výrazně pomoci. Jasná a na míru šitá strategie může v regionech nastolit předvídatelné podmínky jak pro investory, tak pro místní samosprávy. Je na místě, aby se české regiony do výzvy přihlásily a daly tak najevo aktivní zájem o svou udržitelnou budoucnost."


Kontakty:
Jiří Koželouh, Hnutí DUHA, 723 559 495, jiri.kozelouh@hnutiduha.cz
Zuzana Vondrová, Centrum pro dopravu a energetiku, 772 728 692, zuzana.vondrova@ecn.cz

Poznámky:
[1] https://ec.europa.eu/energy/en/topics/oil-gas-and-coal/coal-regions-in-transition/secretariat-and-technical-assistance
[2] https://cde.ecn.cz/cz/tiskove-zpravy/vladou-schvalena-opatreni-ktera-maji-pomoci-uhelnym-regionum-zapominaji-na-aspekt-zivotniho-prostredi
[3] https://zmenaklimatu.cz/cz/tiskove-zpravy/1605-penize-z-emisnich-povolenek-jsou-potreba-na-reseni-zmeny-klimatu-ne-na-zalepeni-rozpoctu-novelu-zakona-dnes-zacnou-projednavat-poslanci
[4] http://hnutiduha.cz/aktualne/sance-na-vyssi-tezebni-poplatky-konec-cachrovani-s-penezi-na-rekultivace
[5] Poplatky z vytěženého nerostu se zvyšovat nebudou, Právo - Jihozápadní Čechy, str 12, 30. 5. 2019
[6] https://www.greenpeace.org/czech/clanek/3186/proti-rozsireni-biliny-se-zvedla-vlna-odporu/
[7] http://www.hnutiduha.cz/sites/default/files/publikace/2019/04/pocerady_prodej_analyza.pdf

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist