Pavel Franc "> Úředníci podle zjištění Ministerstva životního prostředí povolili továrnu LG. Philips nezákonně, Policie ČR se však jejich odpovědností zabývat nechce - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/urednici-podle-zjisteni-ministerstva-zivotniho-prostredi-povolili-tovarnu-lg-philips-nezakonne-policie-cr-se-vsak-jejich
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Ekologický právní servis - program GARDE: Úředníci podle zjištění Ministerstva životního prostředí povolili továrnu LG. Philips nezákonně, Policie ČR se však jejich odpovědností zabývat nechce

16. září 2004 | Ekologický právní servis - program GARDE
Autor: Pavel Franc, tel: 545 575 229
Podle odborného vyjádření Ministerstva životního prostředí, zpracovaného pro potřeby vyšetřování Policie ČR, úředníci stavebního úřadu v Hranicích nezákonně vydali územní rozhodnutí pro továrnu na televizní obrazovky LG. Philips.1) Policie ČR však z tohoto zásadního faktu nepochopitelně žádný závěr nevyvodila a prošetřování trestního oznámení pro podezření ze zneužití pravomoci veřejného činitele odložila. Odpovědností konkrétních úředníků se Policie ČR vůbec nezabývala. Program Globální odpovědnosti GARDE Ekologického právní servisu, který trestní oznámení v lednu tohoto roku podal, proto podává proti usnesení policie stížnost ke státnímu zastupitelství a případ také zasílá na protikorupční policejní linku.

Závěry vyjádření MŽP se tak shodují s již dřívější právní analýzou GARDE - programu Globální odpovědnosti Ekologického právního servisu (EPS - nevládní organizace právníků hájící životní prostředí a lidská práva). LG. Philips totiž v roce 2000, kdy vyřizování většiny potřebných povolení probíhalo, v rozporu se zákonem nezařadil svůj objekt do kategorie nebezpečnosti a nezpracoval program prevence závažných havárií 2). Přesto úředníci vydali územní rozhodnutí, stavební povolení či povolení ke zkušebnímu provozu.

Policie ČR však z tohoto zásadního faktu dosti nepochopitelně nevyvodila žádný závěr a po třičtvrtě roce odložila prošetřování trestního oznámení pro podezření ze spáchání trestného činu zneužití pravomoci veřejného činitele, které na úředníky, kteří LG. Philips povolili, v lednu tohoto roku podal program GARDE Ekologického právního servisu.

Policie ČR se bez ohledu na posudek MŽP zcela spokojila s jednoduchým vysvětlením úředníků, kteří svorně tvrdili, že postupovali zcela v souladu se zákonem, transparentně a korektně. „Vyjádření MŽP potvrdilo, že LG. Philips od začátku v České republice vyráběl nezákonně. Policie ČR však zřejmě nemá zájem zabývat se tím, kdo je za to zodpovědný,“ řekl právník Pavel Franc z GARDE - programu Globální odpovědnosti EPS, s tím, že proti usnesení policie podává ke státnímu zastupitelství stížnost a případ také zasílá na protikorupční policejní linku.

Kontakt:

Pavel Franc, EPS, mobil: 608 36 25 96
Ekologický právní servis, Bratislavská 31, 602 00 Brno
tel.: 545 575 229, fax: 545 240 012
e-mail: brno@eps.cz
Web: http://www.eps.cz , http://www.sedlakjan.cz

poznámky:

1) Usnesení Policie ČR, Okresní ředitelství Přerov, Služba kriminální policie a vyšetřování, oddělení hospodářské kriminality, ze dne 12. 8. 2004, ČTS: ORPR-68/OHK-2004. To konstatuje: „MŽP ČR uvedlo, že ze strany stavebního úřadu MěÚ Hranice nemělo být vydáno územní rozhodnutí vzhledem k tomu, že nebyl objekt začleněn do kategorie nebezpečnosti a nebyl zpracován plán prevence závažných havárií.“

2) ustanovení § 7 odst. 11 zákona č. 353/1999 Sb., o prevenci závažných havárií: „Užívání nového objektu nebo zařízení nesmí být zahájeno, dokud rozhodnutí o schválení programu krajským úřadem nenabude právní moci.“


Rekapitulace kauzy nelegálního provozu LG. Philips:

V září 2003 GARDE - program Globální odpovědnosti EPS Krajskému úřadu Olomouckého kraje navrhl zahájení řízení o zákazu činnosti LG. Philips a uložení sankce za neplnění zákonných povinností podle zákona o prevenci závažných havárií - LG. Philips zahájil v září 2001 zkušební provoz, aniž by měl v souladu s požadavky zákona pravomocně schválen bezpečnostní program prevence závažné havárie a sjednáno zákonné pojištění.

Po dalším z úniků toluenu z továrny byla na přelomu října a listopadu 2003 provedena v LG. Philips týdenní kontrola České inspekce životního prostředí. Na základě jejich výsledků inspekce zahájila řízení o uložení pokuty za závady podle zákonů o ochraně ovzduší, o vodách a o odpadech.

Krajský řad pak na podnět EPS odpověděl, že neshledal důvod k zákazu činnosti LG. Philips, neboť odstup továrny od obydlené oblasti je takový, že případný únik látek obyvatele neohrozí. Neuložení pokuty za chybějící zákonné pojištění odůvodnil tím, že podmínkou pro uzavření takového pojištění je schválení bezpečnostního programu, k čemuž však dosud nedošlo.

V lednu 2004 podal EPS trestní oznámení na úředníky, kteří Philips povolili, aniž ten začal plnit své povinnosti na úseku prevence závažné havárie, a především pak na úředníky, kteří povolili zkušební provoz, který Philips podle zákona nemohl zahájit bez schváleného programu prevence závažné havárie a sjednaného zákonného pojištění odpovědnosti. V březnu 2004 byla továrna zkolaudována.
Pavel Franc, tel: 545 575 229
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist