Dagmar Tichá "> Úspěch českých vědců: Evropská komise pozvala zástupce Teplatoru na konferenci Euratom - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/uspech-ceskych-vedcu-evropska-komise-pozvala-zastupce-teplatoru-na-konferenci-euratom
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Teplator: Úspěch českých vědců: Evropská komise pozvala zástupce Teplatoru na konferenci Euratom

4. dubna 2023 | Teplator
Autor: Dagmar Tichá, tel: +420725397952
Proto pozvali zástupci Evropské komise také tým českých vědců z ČVUT a Západočeské univerzity v Plzni v čele s jaderným fyzikem, profesorem Radkem Škodou. Ten je vynálezcem inovativní technologie Teplator – SMR, který by měl sloužit jako jaderný zdroj pro levné centrální vytápění. Projekt letos zahájí licenční proces mimo Českou republiku.

„Evropská unie sama uznala, že je ve vývoji SMR pozadu za USA, Čínou a Ruskem. Cílem je vrátit Evropskou unii zpět do hry“, uvedl profesor Radek Škoda a dodal: „V rámci Unie není mnoho designů malých reaktorů v tak pokročilém stadiu, jako je Teplator, snad vyjma francouzského NuWard. Proto si nás sama Evropská komise vybrala.“

Unikátní česká technologie Teplator se od ostatních malých modulárních reaktorů liší tím, že využívá jádra pro výrobu tepla. Všechny ostatní prezentované projekty se zaměřují na produkci elektřiny.

„Teplator je jedinečná a cenově dostupná technologie, která umožní dodávat teplo do domácností a firem za cenu okolo 100 korun/GJ. To je méně než desetina stávajících cen v České republice. Pro instalaci bude potřeba součinnosti úřadů, krajů a teplárenských společností při povolovacím řízení,“ vysvětlil Petr Pávek, člen správní rady Invest & Property Consulting, investora projektu.

Mnohem ekonomičtější podmínky výroby tepla ale nejsou jediným benefitem projektu Teplator. Jeho cílem je také české teplárenství transformovat z fosilních paliv do čisté energie budoucnosti a současně zvýšit jeho nezávislost na dodávkách plynu ze zahraničí.

Kromě problematiky SMR Evropská komise představí rozpočet 132 milionů eur, který je v rámci Pracovního programu Euratom alokován na podporu projektů z oblasti jaderného výzkumu a vzdělávání. „Výzkumné projekty budou předmětem našich jednání. Jak ZČU, tak ČVUT budou spolu se zahraničními partnery zapojeny,“ dodal Radek Škoda.
Dagmar Tichá, tel: 420725397952
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist