Mgr. Tomáš Tetiva "> Úspěch kampaně Greenpeace: Alergen mizí z kosmetiky - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/uspech-kampane-greenpeace-alergen-mizi-z-kosmetiky
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Greenpeace ČR: Úspěch kampaně Greenpeace: Alergen mizí z kosmetiky

5. dubna 2004 | Greenpeace ČR
Autor: Mgr. Tomáš Tetiva, tel: 602 775 044
Kampaň organizace Greenpeace proti rizikové kosmetice přináší první úspěchy. Někteří výrobci oznámili, že nahradí kontaktní alergen methyldibromo glutaronitrilu (MDGN) v kosmetických výrobcích bezpečnějšími konzervačními činidly (1). Naproti tomu firma ROSSMANN všechny výzvy ke stažení rizikové kosmetiky stále ignoruje a nadále prodává kosmetiku s alergenem MDGN, a to dokonce pro děti a alergiky. Greenpeace proto bude v nejbližších dnech informovat o alergenní kosmetice přímo potenciální zákazníky před prodejnami firmy ROSSMANN (2).

„Zatímco např. firmy Altermed, Astrid nebo Sebapharma ohlásily nahrazení MDGN bezpečnějšími konzervačními činidly, společnost ROSSMANN všechny výzvy ignoruje a rizikovou kosmetiku dále nabízí,“ uvedl MUDr. Miroslav Šuta, odborný konzultant Greenpeace ČR pro toxické látky, a dodal: „Prodej krému konzervovaného silným alergenem jako prostředku ke zmírnění alergických reakcí považuje Greenpeace za projev arogance a bezohlednosti firmy vůči zákazníkům. Selhává-li firma i hlavní hygienik, bude Greenpeace informovat spotřebitele přímo před vybranými prodejnami ROSSMANN.“

MDGN je silný alergen způsobující u člověka tzv. kontaktní dermatitidu, tedy alergický kožní zánět. Evropský „Vědecký výbor pro kosmetiku na nepotravinářské výrobky“ doporučil už počátkem června 2002 zákaz MDGN v kosmetice zůstávající po určitou dobu na lidském těle (např. krémy, pudry, pleťová mléka atd.). Vědecký výbor považuje kosmetiku s MDGN za příčinu pětinásobného zvýšení výskytu alergie na tuto látku za posledních 10 let a nenašel žádnou její koncentraci, kterou by mohl označit za bezpečnou (3, 4).

Organizace Greenpeace na rizikovou kosmetiku s MDGN na pultech obchodů upozorňuje systematicky již od září 2003 nejen v ČR, ale také v Rakousku, na Slovensku či v Maďarsku. Od října 2003 organizace Greenpeace několikrát vyzvala firmu ROSSMANN ke stažení rizikové kosmetiky z prodeje a obrátila se též s několika podněty na hlavního hygienika ČR (5). Greenpeace dále připravilo přehled výrobku obsahujících MDGN, který je umístěn na internetové adrese: http://www.greenpeace.cz/kosmetika
Každý spotřebitel má možnost stát se kosmetickým detektivem a pomoci seznam rizikové kosmetiky doplnit. Zatím Greenpeace obdrželo desítky podnětů spotřebitelů, které postupně prověřuje.

V EU je dnes používáno bez adekvátního posouzení vlivu na zdraví lidí a životní prostředí přes 100 tisíc chemikálií. Každý pátý zaměstnanec v EU je vystaven působení rakovinotvorných látek. Greenpeace proto usiluje zavedení zákonů, jež umožní používat jen chemikálie, které projdou tzv. autorizací, tedy procesem posouzení rizik pro lidské zdraví a životní prostředí. Greenpeace dále žádá, aby autorizace nebyla vydána látkám, které je možné nahradit bezpečnější alternativou. V případě neexistence náhrady by dle názoru Greenpeace směla být chemikálie vyráběna jen do nalezení dosažitelné alternativy.

Více informací:

MUDr. Miroslav Šuta, odborný konzultant Greenpeace ČR pro toxické látky
mobil: 603 443 140, e-mail: miroslav.suta@cz.greenpeace.org

Mgr. Tomáš Tetiva, mediální asistent Greenpeace ČR, mobil: 602 775 044, e-mail: ttetiva@cz.greenpeace.org

Internet: http://www.greenpeace.cz/kosmetika
http://www.greenpeace.cz/chemicalreaction.htm

Poznámky pro editory:

(1) Methyldibromo glutaronitril - Zdravotní rizika konzervačních látek v kosmetických přípravcích: http://web.greenpeace.sk/kampan/MDGN.htm

(2) Informační akce proběhnou ve dnech 6.-9.4. v Praze a v Plzni:
6.4. – 11 - 14 hodin v Praze před prodejnou ROSSMANN na Můstku
7.4. – 14 - 17 hodin v Praze před prodejnou ROSSMANN na Na Poříčí
8.4. – 13 - 17 hodin v Plzni před prodejnou ROSSMANN ve Smetanově ulici
9.4. – 14 - 17 hodin v Praze před prodejnou ROSSMANN v Pařížské ulici

(3) SCCNFP/0585/02, final, Opinion of the Scientific Committee on Cosmetic Products and Non-Food Products Intended for Consumers concerning Methyldibromoglutaronitrile, Colipa n° P77

(4) Wilkinson J.D., Shaw S., Andersen K.E. et al.: Monitoring levels of preservative sensitivity in Europe. A ten year overview (1991-2000). Contact Dermatitis 46, 2002, 207-210

(5) Greenpeace se dne 3. října 2003 obrátilo na hlavního hygienika se žádostí, aby v zájmu zdraví a ochrany práv spotřebitelů přikázal či alespoň doporučil stažení rizikové kosmetiky obsahující MDGN z prodeje. Hlavní hygienik tuto výzvu ignoroval. Stejně tak i podněty z 15. října a 12. prosince 2003 zůstaly bez odpovědi.

Více následující tiskové zprávy:
http://www.greenpeace.cz/zpravy.shtml?x=158579
http://www.greenpeace.cz/zpravy.shtml?x=148383
Mgr. Tomáš Tetiva, tel: 602 775 044
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist