Petra Schnitzerová "> Už to začíná: netopýří noc letos proběhne na více než 40 místech - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/uz-to-zacina-netopyri-noc-letos-probehne-na-vice-nez-40-mistech
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Česká společnost pro ochranu netopýrů (ČESON); Agentura ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK ČR) : Už to začíná: netopýří noc letos proběhne na více než 40 místech

Tradiční Mezinárodní noc pro netopýry se v České republice letos uskuteční na 46 místech v období od 11. srpna do 1. října. Návštěvníci se mohou těšit na pestrý program pro děti i dospělé - přednášky, výstavy, noční vycházky s detektorem a někde rovněž setkání se živými netopýry. Přehled všech plánovaných akcí lze nalézt na webu netopyrinoc.cz.

Netopýři nežijí jen v „divočině“, ale řada druhů obývá i úkryty v našem bezprostředním sousedství. Setkáme se s nimi v různých typech lidských staveb či ve stromových dutinách v parcích a zahradách. „Soužití s netopýry někdy ani nezaznamenáme, občas ale přináší i potíže. Většinu situací lze obvykle vyřešit ke spokojenosti lidí i netopýrů. Netopýří noci přispívají k rozšiřování povědomí veřejnosti o životě a možnostech ochrany těchto pozoruhodných savců,“ vysvětluje Daniel Horáček z ČESON, koordinátor akce v ČR. Připraven je tradičně pestrý program s přednáškami, hrami pro děti, exkurzemi, ukázkami výzkumu s pomocí ultrazvukových detektorů a odchytů do sítí, chybět nebudou ani blízká setkání s ochočenými hendikepovanými netopýry. „Věříme, že tyto večery plné nezapomenutelných zážitků napomohou k lepšímu soužití lidí a netopýrů. Přežití druhů obývajících lidská sídla se totiž neobejde bez spolupráce široké veřejnosti s odborníky,“ doplňuje Petra Schnitzerová z ČESON. Mezinárodní noc pro netopýry se koná pod záštitou Dohody o ochraně populací evropských netopýrů (EUROBATS). V ČR zajišťují tuto akci členové ČESON ve spolupráci s AOPK ČR, správci památek, pracovníky muzeí a řadou nevládních organizací.
„Netopýří noc umožňuje ukázat lidem, co se pro ochranu těchto vzácných živočichů v praxi dělá. Základní údaje o výskytu všech 27 druhů našich netopýrů máme k dispozici, probíhá také pravidelný monitoring na zimovištích a v letních koloniích. Budeme však rádi za upozornění, pokud lidé někde netopýry sami objeví. Záznamy jsou pak ukládány do Nálezové databáze ochrany přírody a využívány pro ochranu těchto létajících savců,“ doplňuje Karolína Šůlová z AOPK ČR.
Přehled všech akcí, reportáže z minulých ročníků a další informace jsou dostupné na webových stránkách netopyrinoc.cz. Část akcí se koná v rámci projektu podpořeného SFŽP ČR na základě rozhodnutí ministra životního prostředí.

Podrobnější informace: Petra Schnitzerová, ČESON, 605 870 323, netopyr@ceson.org; Karolína Šůlová, AOPK ČR, 724 102 406, karolina.sulova@nature.cz
Petra Schnitzerová, tel: 605 870 323; 724 102 406
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist