Klára Hermanová "> V Jihomoravském kraji a kraji Vysočina vznikne síť informačních center zaměřených na agro-environmentální programy - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/v-jihomoravskem-kraji-a-kraji-vysocina-vznikne-sit-informacnich-center-zamerenych-na-agro-environmentalni-programy
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

EPOS: V Jihomoravském kraji a kraji Vysočina vznikne síť informačních center zaměřených na agro-environmentální programy

23. února 2006 | EPOS
Autor: Klára Hermanová, tel: 736 114 766
V Jihomoravském kraji a kraji Vysočina vznikne v dalších dvou letech síť informačních center zaměřených na vzdělávání a osvětu v oblasti agroenvironmentálně orientovaných programů Ministerstva zemědělství a Ministerstva životního prostředí. Projekt vytvoření sítě informačních center v celkové výši 13,7 mil Kč byl podpořen z Evropského sociálního fondu v programu Rozvoj lidských zdrojů, jejichž poskytovatelem je Ministerstvo životního prostředí ČR. Smlouvu o poskytnutí finančních prostředků ve středu v Jihlavě podepsali Mgr. Jakub Kašpar, ředitel odboru vnějších vztahů Ministerstva životního prostředí a Ing. Roman Rozsypal, předseda spolku EPOS.

Projekt bude realizovat EPOS Spolek poradců v ekologickém zemědělství ČR, společně s dalšími 15 partnerskými organizacemi, které v obou krajích vytvoří celkem 16 informačních center a míst. Partnery v projektu jsou mimo jiné i Krajské úřady Jihomoravského kraje a kraje Vysočina. Hlavní náplní vzniklé sítě informačních míst bude předávat zemědělským podnikatelům a pracovníkům veřejné správy informace o agroenvironmentálně orientovaných programech MZe a MŽP a poradenství, jak těchto programů využívat.a informovat a vzdělávat o možnostech nakládání s biologicky rozložitelnými odpady a o ekologickém zemědělství.

Některé aktivity projektu se zaměřují také na veřejné instituce (školy), neziskové organizace (střediska ekologické výchovy a vzdělávání) a veřejnost. Vedlejším cílem projektu je totiž prostřednictvím pilotních projektů zvýšit poptávku po produktech pocházejících z ekologického zemědělství a tím podpořit rozšíření trvale udržitelných zemědělských systémů. Projekt naváže spolupráci s obdobnými projekty, které realizuje v některých krajích republiky Svaz ekologických zemědělců PRO-BIO.

Současné české zemědělství se potýká s řadou problémů, jako je nadprodukce, existenční problémy rolníků, vylidňování venkova, znečišťování životního prostředí, vnášení cizorodých látek do potravního řetězce, nedostatečná údržba krajiny apod.

Pro kraje Jihomoravský a Vysočina je typické vysoké zornění a intenzivní způsob hospodaření. Na území obou krajů se přitom nachází čtyři chráněné krajinné oblasti, biosferická rezervace, národní park a další cenná území; pramení zde všechny levobřežní přítoky řeky Dyje (z ČR). Důsledky intenzivního způsobu hospodaření se nejjasněji projevují na eutrofizaci vody Brněnské přehrady.

Pro většinu okresů obou krajů je typická nadprůměrná nezaměstnanost (zvláště je postižen venkov). Počet ekologických farem (67) a výměra zemědělské půdy v ekologickém systému (9 408 ha) neodpovídá možnostem regionu.

Ekologické zemědělství je přitom schopno produkovat potraviny neobsahující rezidua chemických látek, má pozitivní efekt na kvalitu životního prostředí a pohodu zvířat a je také Evropskou unií považováno za hlavní alternativu industriálního zemědělství pro udržitelný rozvoj venkova.

Povědomí a informovanost zemědělských podnikatelů, odborné i laické veřejnosti o možnostech čerpání pomoci pro trvale udržitelný rozvoj venkova ze státních a evropských prostředků je nedostatečná. Obdobná situace je i v informovanosti o možnostech nakládání s biologicky rozložitelnými odpady a snižování negativního vlivu těchto odpadů na životní prostřední.

Cílem projektu je prostřednictvím sítě pro poskytování vzdělávacích, poradenských a informačních služeb cílovým skupinám výrazně přispět k rozšiřování podnikatelských aktivit v rámci trvale udržitelného rozvoje venkova a k aktivnímu zapojení místních samospráv, podnikatelů a iniciativ do ochrany životního prostředí. Sám projekt vytvoří čtyři nová pracovní místa a jednotlivé aktivity pomohou nepřímo vytváření dalších pracovních míst.

Evropský sociální fond je zaměřen na podporu zaměstnanosti formou rozvoje lidských zdrojů, dalšího vzdělávání, modernizací služeb a rozvojem spolupráce.

EPOS Spolek poradců v ekologickém zemědělství ČR je občanským sdružením odborníků v oblasti ekologického zemědělství. EPOS je nezávislá organizace, sdružující poradce, výzkumné pracovníky a pedagogy. Jejím cílem je zvyšovat odbornou kvalifikaci ekologických zemědělců a pomoci zajistit ekonomickou stabilitu jejich farem a následně také k posílení trvale udržitelného zemědělství v ČR.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist