Filip Poštulka "> V Klášterci nad Ohří startuje projekt třídění kuchyňského odpadu - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/v-klasterci-nad-ohri-startuje-projekt-trideni-kuchynskeho-odpadu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

meneodpadu.cz : V Klášterci nad Ohří startuje projekt třídění kuchyňského odpadu

2. prosince 2022 | meneodpadu.cz
Autor: Filip Poštulka, tel: 724104295
Z detailních analýz odpadů, které v tuzemských městech a obcích probíhají pod vedením výzkumníků ze společnosti JRK, vyplynulo, že nádoby na směsný komunální odpad obsahují přes třetinu biologicky rozložitelného odpadu. Z nich podstatnou část tvoří právě kuchyňské odpady. Jejich třídění výrazně sníží objem směsného komunálního odpadu. Díky tomu můžou města a obce dosáhnout zajímavých úspor – skládkovací poplatky se tak podstatně sníží. Zároveň lze vytříděný odpad dále využít.

Od informací po energii
V první fázi projektu proběhla informační kampaň zaměřená na občany, aby věděli, proč se vyplatí kuchyňský odpad třídit, a co se s ním bude dít. Poté občané Klášterce získali soupravu na třídění kuchyňských odpadů. Rozdalo se jich téměř devět set! Součástí soupravy jsou perforované košíky, rozložitelné sáčky, a také přehledná informační brožura, jak při třídění postupovat. Po naplnění sáčků v košících vysypou občané odpad do nejbližší velké popelnice k tomu určené. Samotný odpad z kuchyně se pak sváží do bioplynové stanice Ahníkov, kde se odpad promění na energii.

Méně odpadu, vyšší efektivita
„Věříme, že se nový přístup k třídění kuchyňských odpadů promítne do vyšší efektivity nakládání s obecními odpady a zároveň díky tomu město vyjde vstříc náročným požadavkům nového zákona o odpadech. Předpokládáme totiž, ve městě díky třídění zbytků z kuchyně klesne množství odpadů mířících na skládky,“ vysvětluje David Kodytek, místostarosta města Klášterce nad Ohří, a doplňuje: „Těší nás také, že se odpad dále využije v bioplynové stanici.“

Klášterci nad Ohří je při realizaci a návrhu proměny odpadového hospodářství komplexním partnerem společnost JRK Česká republika.
Filip Poštulka, tel: 724104295
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist