Filip Šebek "> V Moldavsku úspěšně pokračuje projekt ČRA pomáhající dětem s poruchami autistického spektra - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/v-moldavsku-uspesne-pokracuje-projekt-cra-pomahajici-detem-s-poruchami-autistickeho-spektra-2
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Česká rozvojová agentura: V Moldavsku úspěšně pokračuje projekt ČRA pomáhající dětem s poruchami autistického spektra

V roce 2016 bylo v Moldavsku registrováno 366 lidí s autismem, z toho 349 dětí. Reálná čísla jsou ale mnohem vyšší, protože povědomí o autismu je zde obecně nízké. V oblasti genetických poruch existují v Moldavsku pouze omezené možnosti diagnózy, chybí zde odborníci a specializovaná lékařská zařízení. Až do konce roku 2021 zde proto probíhá projekt České rozvojové agentury zaměřený na pomoc dětem s poruchami autistického spektra a jinými genetickými poruchami, který realizuje ve spolupráci s moldavskými partnery nezisková organizace ADRA.

V Moldavsku prozatím státní instituce neposkytují adekvátní podporu osobám s poruchami autistického spektra či jinými genetickými poruchami, ani jejich blízkým. Služby a pomoc nabízí především nevládní organizace, které však nemají dostatečné kapacity, vybavení a mnohdy ani odborné znalosti. Projekt finančně podpořený Českou rozvojovou agenturou je tak proto vítán nejen konečnými příjemci pomoci, kterými jsou děti s poruchami autistického spektra (PAS) a jejich rodiče, ale také moldavskými nevládními organizacemi a moldavskou vládou.

Projekt zahájený v roce 2018 reaguje na zvyšující se počet dětí s PAS a jinými genetickými poruchami, jak v Moldavsku, tak i celosvětově. V Moldavsku bylo ke konci roku 2017 oficiálně registrováno na 350 dětí s poruchami v oblasti autismu. Skutečný počet je však s ohledem na celkovou úroveň zdravotní péče, pozdější odhalování poruchy u dětí a absenci relevantních informací u rodičů mnohem vyšší. V Moldavsku jsou totiž stále omezené možnosti diagnózy v oblasti genetických poruch, a to především v útlém věku. „Skutečnost, že nejsou některé děti léčeny včas, vede k jejich zhoršujícímu se zdravotnímu stavu. Moldavské stávající organizace, které se věnují těmto problémům, jsou převážně tvořeny z iniciativ rodičů snažících se lobovat na úrovni státních institucí a zasadit se tak o pozitivní změnu situace. Náš projekt cílí jak na přímou pomoc dětem s PAS a jejich rodičům, tak na zainteresované vybrané instituce a státní legislativu,“ říká koordinátorka projektu Ana Kremenič ze společnosti ADRA. Ta se na projektu podílí v konsorciu se SOS Autism a dalšími pěti moldavskými organizacemi: AO Copii Ploii (Chisinau), AO FCPS (Criuleni), AO PRIMA (Taraclia-Gagauzia), AO OSORC (Tiraspol-Transnistria) a Centre of Excellence in Genetics (Chisinau).

Projekt zaměřený na začleňování dětí s autismem a jinými genetickými poruchami do společnosti včetně překonávání legislativních překážek se vedle podpory neziskových organizací pracujících se znevýhodněnými dětmi zároveň snaží o zlepšení lékařské péče, a to od správného určení diagnózy až po vhodnou léčbu. V rámci projektu proto bylo proškoleno již 365 lékařů, kteří během školení získali diplom o absolvování ABLLS testu, který je opravňuje k používání testu při své práci. Ve čtyřech oblastech (odborné, vzdělávací, ABA terapie a lékařské) byly vytvořeny nové učební osnovy a programy školení, která již byla schválena moldavským Ministerstvem vzdělávání. Na základě nových kurikul byla také zorganizována školení, jejichž účastníci obdrželi certifikáty a zvýšili svoji kvalifikaci. Ministerstvo vzdělávání navíc vypracovalo osnovy pro jednoroční programy pro čtyři odborné školy.

„Za další úspěch projektu je možné považovat poměrně velký počet žádostí o členství v asociaci „FEDRA“, která sdružuje organizace snažící se pomáhat dětem s poruchami autistického spektra a jejich rodičům. „FEDRA“ tak nyní sdružuje už 27 organizací. Existují také již dvě příručky (příručka pro rodiče a příručka pro profesionální průvodce v oblasti autismu), které jsou schváleny National Book Chamber a Republican Center for Psychopedagogical Assistance a jsou zájemcům k dispozici na stránkách www.autismmap.md. V rámci projektu proběhla také kampaň zaměřená na informovanost mezi veřejností o sociálních službách a jejich roli v podpoře dětí s autismem a jinými genetickými poruchami a jejich rodin. Mimo jiné šlo o 20 programů v rozhlasu, 5 televizních pořadů s názvem „Jsme jiní, ale stejní“ na TVR1 či téměř dvě desítky článků v regionálních i celostátních médiích,“ doplňuje Ana Kremenič.

Moldavské Ministerstvo vzdělávání připravilo navíc osnovy pro jednoroční program pro čtyři odborné školy s názvem „Inkluzivní program pro děti s autismem“. Čtveřici zapojených škol tvoří včelařská škola v Bulboace, která získala kvalifikaci na výuku vytváření voskových předmětů. Dále to jsou tři školy v Kišiněvě: Centrum excelence ve stavebnictví, jež získalo kvalifikaci pro vytváření keramických a sádrových předmětů, Centrum excelence v lehkém průmyslu, to získalo kvalifikaci na výuku tkaní koberců, výrobu peněženek a výrobu plyšových hraček a Profesionální škola kosmetiky, která získala kvalifikaci na výuku vytváření mýdel. Z těchto odborných škol bylo proškoleno 50 učitelů.

V rámci projektu také proběhla už v listopadu 2019 týdenní studijní cesta delegace moldavských odborníků na autismus do Prahy, během níž se seznámili se zkušenostmi českých kolegů z Národního ústavu pro autismus a také zhlédli inscenaci Sněhen s tematikou autismu v podání herců z divadelního souboru Dr.amAS. Při této příležitosti poskytla Karolině Emanuelové ze společnosti ADRA rozhovor zakladatelka a ředitelka moldavské neziskové organizace SOS Autism Aliona Dumitras, která je sama matkou autistického dítěte.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist