Karolína Šůlová "> V úterý 29. června oslavíme Mezinárodní den Dunaje - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/v-utery-29-cervna-oslavime-mezinarodni-den-dunaje
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

MŽP ČR: V úterý 29. června oslavíme Mezinárodní den Dunaje

25. června 2004 | MŽP ČR
Autor: Karolína Šůlová, tel: 267 122 944, 724 102 406
Dunaj, druhá největší řeka Evropy, slaví v úterý 29. června svůj mezinárodní svátek. Toto datum zvolila Mezinárodní komise pro ochranu Dunaje proto, že v tento den před deseti lety byla podepsána Úmluva o spolupráci pro ochranu a únosné využívání Dunaje, jejíž smluvní stranou je také Česká republika. Hlavním cílem Úmluvy je mezinárodní spolupráce na zlepšování kvality vody v řece, ale i v ochraně přírody a životního prostředí v celém jejím povodí.

Ve všech zemích v povodí Dunaje proběhnou v úterý různé aktivity pro děti i dospělé, jejichž cílem je připomenout všem, že jsou závislí na řece, u které žijí. A také, že řeka a její stav jsou závislé na nich a na jejich chování.

Dunajské environmentální fórum (DEF) uspořádalo při příležitosti Dne Dunaje mezinárodní soutěž s názvem „Mladí tvůrci pro Dunaj“. V České republice ji zajišťuje nevládní organizace Unie pro řeku Moravu ve spolupráci s Ministerstvem životního prostředí, Ministerstvem zemědělství a dalšími partnery. Úkolem soutěžících bylo vytvořit prostorové výtvarné dílo inspirované motivem přírodních vod, nebo jejich okolí. Vyhodnocení prací proběhlo v předvečer Dne Dunaje - 24.6. Hlavní cenu, kterou je plavba po řece Dunaji, získal kolektiv dětí ze základní školy Komenského, Staré město u Uherského Hradiště, za působivě ztvárněnou mozaiku z přírodních materiálů nazvanou „Kapřík Cyril“. Ministerstvo životního prostředí udělilo svou cenu studentům gymnázia Elgartova v Brně za výtvarnou akci „Svitava s námi, my s ní“. Také v této práci se nejedná pouze o výtvarné dílo, ale o akci studentů gymnázia, kteří vyčistili část řeky, z odpadu vytvořili „nového živočicha“, který s nimi putoval městem do školy, kde vznikla za pomoci dalších materiálů vytažených z vody řeka nová.

Unie pro řeku Moravu a Hnutí DUHA pořádají při příležitosti Dne Dunaje akci, která má upozornit na rizika výstavby kanálu Dunaj-Odra-Labe. Její součástí bude exkurze na místa v trase kanálu a panelová diskuse v kinosále v Lanžhotě.


Poznámky:

Mezinárodní komise pro ochranu řeky Dunaje je mezivládní institucí zemí povodí Dunaje známou pod anglickou zkratkou ICPDR (International Commision for the Protection of the Danube River). Při přípravě Dne Dunaje spolupracuje s Organizaci spojených národů (v rámci tzv. Dunajského regionálního projektu - společného projektu Rozvojového programu OSN a Světové banky) i s jinými organizacemi, jako je například Dunajské environmentální fórum (jedna z největších evropských nevládních organizací), Global Water Partnership (GWP) a WWW (Worldwide Fund for Nature - Světový fond na ochranu přírody).

Řeka Dunaj (s délkou 2 857 km je v Evropě druhá největší) a její přítoky hrály vždy velmi významnou roli v politickém, sociálním, ekonomickém a kulturním vývoji střední a jihovýchodní Evropy. K jeho přítokům patří například řeky Inn, Morava, Váh, Dráva, Sava, Tisa, Siret či Prut, které protékají přes území 18 států. Plocha povodí zabírá 817 000 km2 od německého Černého lesa (Schwarzwald) až po deltu Dunaje, nacházející se na hranici mezi Rumunskem a Ukrajinou. Dunaj a jeho přítoky spojují přes 80 miliónů lidí ve 13 zemích - Německu, Rakousku, České a Slovenské republice, Maďarsku, Slovinsku, Bosně a Hercegovině, Chorvatsku, Srbsku a Černé Hoře, Rumunsku, Bulharsku, Moldavsku a na Ukrajině (pro úplnost nutno dodat, že se velmi malé oblasti povodí Dunaje nacházejí i v dalších 5 zemích - Polsku, Itálii, Švýcarsku, Albánii a Makedonii).

Řeka Dunaj je tedy velmi důležitá pro evropskou flóru a faunu. Bohužel za posledních 100 let se stav životního prostředí kolem řek povodí Dunaje značně zhoršil. Například do dnešního dne se zachovalo pouze 20% někdejších říčních niv (záplavových oblastí) Dunaje a jeho přítoků, z čehož jen asi polovina se nachází ve stavu, který se více či méně přibližuje přirozeným podmínkám. Znečištění vody degraduje některé oblasti a mnoho úseků řek bylo regulováno či jinak ovlivněno – „kanalizace“ řek či výstavba hrází, jezů a přehradních hrází značně zvýšila hrozbu záplav a riziko znečištění vod.

Informace o mezinárodních oslavách Dne Dunaje lze zjistit na webových stránkách sekretariátu Mezinárodní komise pro ochranu Dunaje www.danubeday.org.

Informace k soutěži „Mladí tvůrci pro Dunaj“ najdete na webových stránkách Unie pro řeku Moravu http://www.sweb.cz/uprm

Informace o akci Hnutí DUHA a Unie pro řeku Moravu najdete na http://www.hnutiduha.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist