Ing. Milan Havel "> V úterý se budou moci občané vyjádřit ke kontroverzní skládce v Bakové - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/v-utery-se-budou-moci-obcane-vyjadrit-ke-kontroverzni-skladce-v-bakove
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Arnika - Program Toxické látky a odpady: V úterý se budou moci občané vyjádřit ke kontroverzní skládce v Bakové

21. října 2005 | Arnika - Program Toxické látky a odpady
Autor: Ing. Milan Havel, tel: 731 256 691
V úterý dne 25. října 2005 se uskuteční veřejné projednání dokumentace EIA (posouzení vlivu stavby na životní prostředí) na záměr výstavby skládky v lokalitě Baková - Zbuzany. Proti projektu jedné z dceřinných firem společnosti ICKM Real Estate se již dříve vyjádřil Krajský úřad Středočeského kraje , Správa CHKO Český kras i místní sdružení Karlštejnská cesta . Se záměrem nesouhlasí ani sdružení Arnika . Veřejné projednání začne v 15:00 hodin a bude se konat v jídelně základní školy v Rudné.

Posudek na dokumentaci, kterou si nechalo vypracovat Ministerstvo životního prostředí ČR (MŽP), je negativní. Záměr například není v souladu s Plánem odpadového hospodářství Středočeského kraje. Na rozdíl od Arniky autorům posudku nevadí navržený způsob nakládání s odpady na budoucí skládce. Firma ICKM chce například míchat čístírenské kaly s popílky ze spaloven a s dalším materiálem. Z této směsi chce vyrábět takzvaný “stabilizát”. “Naše zkušenosti potvrzují, že tento způsob nakládání s odpady může být riskantní. Varovným příkladem může být Důl Jan Šverma na Žacléřsku, kam se podobný stabilizát ukládal. V blízkém potoce jsme pak naměřili vysoké koncentrace hexachlorbenzenu v rybách. Firma GEMEC Union, která důl provozuje, si však tohoto rizika vůbec nebyla vědoma ( http://bezjedu.arnika.org/horka-mista/lampertice/),” uvedl Ing. Milan Havel ze sdružení Arnika.

Navržená metoda stabilizace je sice levná, ale má i svá negativa. Dojde ke zvýšení hmotnosti i objemu ukládaných odpadů, není jasné jakým způsobem bude schvalován postup stabilizace pro tak širokou skupinu materiálů a existuje riziko, že zde v budoucnu vznikne ekologická zátěž. Metoda stabilizace se většinou používá pro vázání těžkých kovů. Pro organické sloučeniny není tak účinná. Největší množství těchto látek ale končí právě v odpadech, což potvrzuje i nedávno zprovozněný Integrovaný registr znečišťování ( http://www.irz.cz ).

Celý text dokumentace EIA i jeho posudku naleznete zde .

Ing. Milan Havel, tel: 731 256 691

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist