https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/valasska-bystrice-vyrazne-usetrila-diky-promene-odpadoveho-hospodarstvi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

meneodpadu.cz: Valašská Bystřice výrazně ušetřila díky proměně odpadového hospodářství

21. dubna 2020 | meneodpadu.cz
Autor: Filip Poštulka, tel: 724104295
Valašská Bystřice zavedla podstatné novinky do odpadového hospodářství. To je nyní efektivnější a přineslo významné úspory – došlo k výraznému snížení svozů odpadů. Zatímco dříve obec, která patří rozlohou k největším v České republice, svážela měsíčně kolem 1300 popelnic, nyní, po zavedení systému je to jen něco přes 700 nádob.

Zásadní novinkou pro odpadové hospodářství obce bylo zavedení evidenčního systému. Ten umí s pomocí mobilních terminálů načítat prostřednictvím QR kódů naplněnost popelnic i druhy odpadů. Díky tomu samospráva obce přesně ví, co popelnice či pytle s odpadem obsahují. Po propojení systému s obecním odpadovým hospodářstvím se tak odváží téměř o polovinu méně popelnic. „Obec má – díky novému systému – dokonalý přehled o množství vytříděného odpadu, a o svezeném směsném komunálním odpadu,“ uvádí místostarosta obce Karel Drda a dodává: „díky evidenčnímu systému ECONIT jsme připraveni na zpřísňující se předpisy i na možné navýšení skládkového.“

V čem spočívají změny?
Před zavedením evidence byly popelnice opatřeny štítky, které si domácnosti vyzvedávaly na obecním úřadě a v den svozu je pověsily na popelnice. Nádoby byly často poloprázdné. V novém systému dostali občané QR kódy, které identifikují nádobu z jejich domácnosti. Obyvatelé Valašské Bystřice, i díky informační kampani, vědí, že nemají dávat popelnici před dům, pokud není plná.

Funguje to i v rozlehlé obci
Vzhledem k tomu, že v podhůří ležící Valašská Bystřice patří k nejrozlehlejším obcím u nás, tak je zde hodně lidí, kteří žijí v odlehlých místech. Tito občané nyní rovněž dávají odpady do pytlů označených QR kódy. Ty ve svozový den uloží ve sběrných hnízdech, nebo položí u svozové trasy. Samospráva s pomocí kódu může sledovat naplněnost nádob i obsah pytlů. Díky evidenčnímu systému je možné, - ve spolupráci se svozovou společností AVE -, optimalizovat svozové trasy i četnost svozů. To obci přináší zásadní úspory. Pro samosprávy v podhorských oblastech tak může Valašská Bystřice sloužit jako příklad vhodné transformace hospodaření s odpady.

Chytrá evidence
Systém, který obec zavádí, se jmenuje ECONIT. Funguje jednoduše; jeho hardwarová část představuje nástroj na sběr dat – tedy mobilní terminál, který načítá QR kódy, a ta softwarová zase pracuje s daty. Technologie je přizpůsobená přesně na míru obce Valašská Bystřice.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist