Jakub Kašpar "> Ve Zdravých městech již žije více než desetina obyvatel republiky - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/ve-zdravych-mestech-jiz-zije-vice-nez-desetina-obyvatel-republiky
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

MŽP ČR: Ve Zdravých městech již žije více než desetina obyvatel republiky

26. února 2003 | MŽP ČR
Autor: Jakub Kašpar, tel: 267122040
Více než desetina obyvatel České republiky žije ve městech, která se doposud zapojila do projektu Zdravé město. Národní síť Zdravých měst ČR (NSZM), která tyto obce sdružuje, má k dnešnímu dni už 32 členů – menších i větších obcí – v nichž žije 1,1 milionu obyvatel. „Většina těchto obcí je zatím z Moravy, začíná se ale projevovat i zájem z Čech, například z Královéhradeckého kraje,“ řekl na dnešním jednání NSZM na Ministerstvu životního prostředí její koordinátor ing. Petr Švec.

Aktivitu členů NSZM na dnešním setkání ocenil i ministr životního prostředí RNDr. Libor Ambrozek: „Já jsem osobně celou řadu Zdravých měst projel a podobným aktivitám velmi fandím. Projekty, které se v těchto městech realizují považuji za perfektní,“ řekl ministr a dodal, že spolupráce MŽP s NSZM bude pokračovat i v dalších letech. „Uvítáme samozřejmě připomínky a praktické zkušenosti členů NSZM při přípravě aktualizované Státní politiky životního prostředí i podněty k poskytování podpor ze Státního fondu životního prostředí,“ dodal Ambrozek.

Projekt Zdravé město vznikl v roce 1988 na půdě Světové zdravotnické organizace OSN (WHO). „Základním cílem Zdravých měst je snažit se najít soulad mezi ekonomickým, environmentálním a ekonomickým aspektem rozvoje obce,“ komentuje základ filozofie Zdravého města ing. Švec. V České republice se k projektu připojilo prvních jedenáct aktivních obcí v roce 1994.

Projekt je konkrétním výsledkem politiky udržitelného rozvoje. Členská města se snaží v praxi uplatňovat tuto politiku například aktivním zapojováním občanů do veřejného života a jejich účasti na rozhodování, preferencí udržitelných způsobů dopravy (například ze šesti českých měst, která se v roce 2002 zapojila do Evropského týdne mobility, byla čtyři členy NSZM) či podporou obnovitelných zdrojů energie.

Některé konkrétní výsledky projektů prezentovali zástupci obcí i na dnešním setkání. Například město Litoměřice se po roce 1989 muselo vypořádat s katastrofálním znečištěním ovzduší. Proto od roku 1990 do roku 2000 za pomoci státních dotací i prostředků vlastního rozpočtu proběhla v Litoměřicích rozsáhlá plynofikace. „V roce 2000 jsme ovšem stáli před palčivým problémem zvyšování ceny zemního plynu,“ říká ing. Pavel Gryndler, vedoucí odboru životního prostředí litoměřické radnice. Město si proto vypracovalo analýzu alternativních možností, odkud energii získávat. Podle ing. Gryndlera z této analýzy nejlépe vyšly solární kolektory na ohřev teplé užitkové vody (TUV) a tepelná čerpadla. Z dalších studií vyšla jednoznačně jako pozitivní podpora solárních systémů a město vyhlásilo vlastní dotační program na podporu instalací slunečních kolektorů – každý zájemce může dostat městskou dotaci ve výši 20 000 Kč. „Spočítali jsme, že návratnost investice je zhruba 5 – 6 let. Zájem roste a dnes už je v Litoměřicích 170 m2 nových instalací solárních systémů na ohřev TUV,“ dodává ing. Gryndler. V současné době město uvažuje také o dotacích na instalaci tepelných čerpadel a v roce 2003 chystá instalaci cca 20 slunečních panelů na střeše Dětského domova.

Mezi další projekty členských obcí patří například ekologický audit škol, který provádí například radnice ve Vsetíně, organizace oslav Dne Země či Evropského dne bez aut či již zmíněného Evropského týdne mobility. Radnice Zdravých měst také aktivně podporují environmentální vzdělávání a výchovu, snaží se o strategické plánování, do něhož hned od počátku zapojují své občany, a podobně. NSZM vypracovala také vlastní metodiku pod názvem Česká brána 21, která je návodem pro všechny obce, jakým způsobem se mohou snažit o to, aby se staly Zdravými městy. Česká brána 21 slavila i mezinárodní úspěchy, například na světové výstavě Expo 2000 v Hannoveru, kde získala ocenění Světový projekt Expo 2000.

Ministerstvo životního prostředí spolupracuje s NSZM zejména při přípravě metodiky Místních Agend 21, ale i v oblasti environmentálního vzdělávání, výchovy a osvěty. Dalším z odborných partnerů NSZM je Český ekologický ústav (ČEÚ).



Další informace:
http://www.nszm.cz
http://www.env.cz
http://www.ceu.cz/edu
http://www.ma21.cz

Informační stránky Zdravých měst:
Boskovice – http://www.boskovice.cz/zdrave_mesto/zdrmesto.htm
Brno – http://www.brno.cz/main/odbory/kbzm/cz_index.php
Hodonín – http://www.muhodonin.cz
Chrudim – http://www.chrudim-city.cz/zdr_m.htm
Karviná – http://www.muka.cz/ZM/ZM_Karvina.htm
Kroměříž – http://www.mesto-kromeriz.cz/zmdefault.asp
Litoměřice – http://www.litomerice.cz/zdravemesto
Moravská Třebová – http://www.mtrebova.cz:1037/zdravi.htm
Orlová – http://www.mesto-orlova.cz/zdravem
Poděbrady – http://www.mesto-podebrady.cz/meu/zdrave_mesto.htm
Prostějov – http://www.mestopv.cz/mesto/zdr_mesto/zdrave_mesto.htm
Třebíč – http://www.trebic-city.cz
Valašské Meziříčí – http://www.valmez-city.cz/mesto/zdravemesto.htm
Velké Meziříčí – http://www.mestovm.cz/radnice/zdravemesto/zdravemesto.html
Veselí nad Moravou – http://www.veseli-nad-moravou.cz/mesto_region/zdrave_mesto/index.html
Vsetín – http://www.vsetin.cz
Zlín – http://www.mestozlin.cz/index.php?ID=12868

Ostatní členové NSZM nemají specializované internetové stránky k projektu Zdravé město.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist