https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/veletrh-hracek-greenpeace-apeluje-na-prodejce-aby-neprodavali-hracky-z-mekceneho-pvc
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Greenpeace: Veletrh hraček: Greenpeace apeluje na prodejce, aby neprodávali hračky z měkčeného PVC

18. února 1998 | Greenpeace
Při příležitosti 8. Mezinárodního veletrhu hraček, který dnes začal v Paláci kultury v Praze, se mezinárodní ekologická organizace Greenpeace obrátila na jednotlivé vystavovatele s výzvou, aby se do budoucna vzdali prodeje hraček z měkčeného PVC. Děje se tak v době, kdy Vědecký výbor Evropské unie potvrzuje, že hračky z měkčeného PVC uvolňují taková množství nebezpečných látek, která nelze akceptovat.

Greenpeace vede už několik měsíců rozsáhlou informační kampaň, během níž upozorňuje na nebezpečí jedovatých látek, které se z PVC hraček uvolňují, pokud je děti žvýkají nebo cucají. Rizikové látky, mezi něž patří zejména ftaláty, mohou poškozovat játra a ledviny, vyvolávat některé druhy rakoviny a narušovat hormonální systém.

"Naše výzva je směrována především firmám, které tyto hračky nabízejí," vysvětlil Dr. Čestmír Hrdinka z české pobočky Greenpeace. V minulých dnech totiž Vědecký výbor Evropské unie potvrdil, že tři ftaláty (DINP, DEHP a DNOP) používané jako změkčovadla do hraček z PVC opravdu zavdávají důvod k vážným obavám. Množství těchto ftalátů, které se z hraček uvolňují, je totiž vyšší než tzv. bezpečná dávka, při které by ještě nemělo dojít k poškození organismu. Právě DINP a DEHP jsou dnes ale nejčastěji používaná změkčovadla pro výrobu dětských hraček.

"Je nyní na prodejcích, aby si uvědomili svou odpovědnost vůči dětem a nenabízeli hračky, které mohou poškodit jejich zdraví," uvedl Dr. Hrdinka a dodal, že doufá, že si obchodníci uvědomí vážnost situace a dají přednost zdraví dětí před ziskem z prodeje."

V září 1997 Greenpeace prezentovalo výsledky studie [1], která ukázala, že v hračkách z měkčeného PVC může být přítomno až 40 % rizikových ftalátů. Podobné výsledky ukázala i chemická analýza, kterou nechal ve spolupráci s Greenpeace provést deník Mladá fronta DNES [2]. Výsledky testování hraček zakoupených na českém trhu rovněž potvrdily, že se tyto toxické látky z hraček uvolňují. "Velice nepříjemně nás překvapilo, že mezi nalezenými chemikáliemi byl i ftalát DBP (dibutylftalát), jehož používání jako změkčovadla pro dětské hračky je u nás výslovně zakázáno," uvedl Dr. Hrdinka.

Václav Vašků
tiskový mluvčí Greenpeace ČR



Další informace:


tel.: 02/24 23 25 09
fax: 02/24 23 25 10

e-mail: chrdinka@diala.greenpeace.org

[1] Determination of the Composition and Quantity of Phthalate Ester Additives in PVC Children´s Toys, Greenpeace Research Laboratories, University of Exeter; září 1997

[2] Mladá fronta DNES; 10. prosince 1997

Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist