Břetislav Oliva "> Velikonoce v muzeu ve znamení Škaredé středy i zvířátek - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/velikonoce-v-muzeu-ve-znameni-skarede-stredy-i-zviratek
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi: Velikonoce v muzeu ve znamení Škaredé středy i zvířátek

30. března 2023 | Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi
Autor: Břetislav Oliva, tel: 778 712 531
Na Škaredou středu 5. dubna 2023 se v Muzeu loutkářských kultur v Chrudimi uskuteční oblíbená akce nazvaná Velikonoce v muzeu. Návštěvníci se opět mohou těšit na hru v expozici s tématem domácích zvířat a lidových zvyků provázejících Škaredou středu, velikonoční workshopy a nebudou chybět ani živá zvířátka na terase muzea.

V křesťanství je předvelikonoční Škaredá středa spojená se zradou jednoho z Ježíšových učedníků, Jidáše Iškariotského, který v tento den za třicet stříbrných vydal Krista do rukou nepřátel. Podle jedné z lidových tradic by se lidé v tento den neměli mračit, aby se nemračili i v celém dalším roce. Podle další z tradic se v tento den vymetaly komíny, čímž se měly z domu vyhnat i zlé síly. Odtud i jiné pojmenování, Sazometná středa.
Na Škaredou středu, vycházející v letošním roce na 5. dubna, se mohou malí i velcí návštěvníci vydat do Muzea loutkářských kultur v Chrudimi na tradiční Velikonoce v muzeu. Hlavním tématem budou nejen velikonoční zvyky spojené s tímto dnem, ale návštěvníci se dozví hravou formou i spoustu informací o domácích zvířátkách, která mohou v loutkové podobě obdivovat ve stálé expozici MLK a která si následně budou moci pohladit na muzejních terasách díky spolupráci muzea se Střední zemědělskou školou v Chrudimi.
V rámci oblíbené hry v expozici návštěvníky tentokrát čekají i taktilní úkoly, kdy budou sahat do připravených pytlů a hádat různé materiály spojené s chovem domácích zvířat. Při workshopech si vyrobí nejen papírové loutky nebo tematické placky do klopy, ale budou si moci vyrobit a ozdobit pečené sušenkové zajíčky. Připraveno bude i speciální tematické občerstvení, včetně škaredých placek nebo škaredého koláče.
Velikonoční akce v Muzeu loutkářských kultur v Chrudimi začíná pro veřejnost ve 13 hodin a potrvá až do 17 hodin, vstupné je 100 Kč.
Břetislav Oliva, tel: 778 712 531
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist