Radek Drahný "> Vernisáž výstavy Jižní Afrika – očima přírodovědce - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/vernisaz-vystavy-jizni-afrika-ocima-prirodovedce
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Správa KRNAP: Vernisáž výstavy Jižní Afrika – očima přírodovědce

30. března 2004 | Správa KRNAP
Autor: Radek Drahný
Dnes byla zahájena výstava fotografií „Jižní Afrika – Jihoafrická republika a Namibie očima přírodovědce“ v Krkonošském muzeu Správy KRNAP v domě č.p. 222 na Náměstí míru.

Vystavené fotografie a exponáty dokumentují expedici, kterou na podzim roku 2000 podnikli odborníci z různých pracovišť po celé České republice. Zdeněk Vitáček (zoolog Okresního vlastivědného muzea v České Lípě), Dušan Trávníček (zoolog Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně), Jan Duka (potápěč a entomolog z Klubu potápěčů v Mladé Boleslavi) a Karel Pecl (zoolog Prácheňského muzea v Českých Budějovicích) podnikli cestu po 16 chráněných územích v Jihoafrické republice a Namibii. „Během své expedice jsme sbírali přírodniny, brouky, motýli a další breberky“ uvedl Karel Pecl během svého úvodního projevu. Dále pokračoval: „Přírodovědný materiál, který se nám podařilo nasbírat, obohatí sbírky muzeí. Zároveň jsme si před cestou určili tři cíle – dokumentace přírody navštívených území, poznání způsobů ochrany přírody navštívených zemí a v nich žijících zvířat a nakonec seznámit s výsledky naší expedice veřejnost v České republice.“

Při své šesti týdenní expedici se pohybovali po jižní Africe v pronajatém automobilu značky Volkswagen Passat starší výroby. „To auto jsme získali od jednoho Jihoafričana z Českých Budějovic...“ uvedl Pecl na podtržení skutečnosti, že na Čecha narazíte v každém koutu světa. Karel Pecl zdůraznil, že národní parky jsou obehnány plotem, aby se chráněná zvěř udržela uvnitř chráněného území. Zároveň kempy na jejich území jsou také oploceny, jako jakési oázy, aby byly v bezpečí i návštěvníci před divokou zvěří. „Překvapilo mne, jak je v kempech bezpečno. Nechávali jsme v kempech věci třeba pod stromem a vždy tam večer vše bylo, tak jak jsme je opustili. Dokonce jednou jsme pod stromem nechali špinavé nádobí a večer po návratu bylo umyté. Prostě ho rangeři umyli. Mimo kemp je však situace naprosto jiná.“ dodal Pecl.

Kromě krásných fotografií návštěvníky jistě zaujmou hnízda snovačů nebo sušený sloní trus. Sloní trus není jen tak obyčejný trus, ale protože obsahuje velké procento celulózy, je využíván jako ekologická surovina pro výrobu ručního papíru. Prodejem tohoto výrobku si národní parky přivydělávají na svůj provoz.

Účastníci expedice – novodobí objevitelé – se řídili heslem Dr. Emila Holuba: „Afrika byla kraj, kde doufal jsem, že budu s to, abych posloužil vědě a vlasti své.“ Práce, kterou na své cestě cestovatelé udělali to jistě potvrzuje.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist