Karolína Šůlová "> Vláda dnes vyhlásila CHKO Brdy - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/vlada-dnes-vyhlasila-chko-brdy
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

AOPK ČR: Vláda dnes vyhlásila CHKO Brdy

12. října 2015 | AOPK ČR
Autor: Karolína Šůlová, tel: 724 102 406
Naše 26. chráněná krajinná oblast vznikne k 1.1.2016. O CHKO Brdy bude pečovat Agentura ochrany přírody krajiny ČR, regionální pracoviště střední Čechy.

Péče o území bývalého vojenského újezdu nebude jednoduchá. Na jedné straně tu je mimořádně cenné bezlesí, které vděčí za svůj vznik armádě – krajinu formovaly dopady střel a pojezdy tanků. Aby tyto plochy nezarůstaly, budou se muset udržovat. Na druhé straně tu jsou běžné hospodářské lesy, které tvoří především smrkové porosty. Postupně by se do nich měly dosazovat další druhy dřevin, aby lesy byly pestřejší a odolnější.

Základní informace o území:
Rozloha 350 km2
Nejvyšší vrchol Brd je Tok (864,9 m)

Horninový podklad je tvořen na živiny velmi chudými tvrdými kambrickými pískovci, slepenci a křemenci, které se balvanovitě rozpadají. Brdy jsou považovány za jednu z geologicky nejcennějších oblastí Českého masivu, která má reálnou šanci se ucházet i o zařazení do seznamu Geologických objektů světového dědictví především jako paleobiologický doklad (lokality světově nejstarší nemořské fauny a klasické paleontologické lokality světového významu z hlediska výskytu trilobitů a jiné fauny středního kambria).

Území CHKO je pramenou oblastí, která je převážně tvořena lesem s podílem bezlesí na dopadových plochách (Tok, Brda, Jordán, Kolvín a Padrť) a po zaniklých obcích (Záběhlá, Padrť, Hrachoviště), vodní nádržemi, které jsou zdrojem pitné vody (Octárná, Láz, Pilská nádrž) a Padrťskými rybníky.

Území je členěno do standardních 4 zón odstupňované ochrany s malým podílem I. a II. zóny, tj. omezení hospodaření ze zákona je minimální (blíže viz obr.).

Maloplošná zvláště chráněná území jsou mimo vojenský újezd v jižní části, v tzv. Třemšínských Brdech - například přírodní rezervace Na Skalách, Chýnínské buky, Kokšín nebo Getsemanka s charakteristickými bučinami a jedlo-bučinami.

Evropsky významné lokality jsou vyhlášeny převážně pro vodní druhy živočichů vyžadující čistou vodu - například EVL Octárna, Niva Kotelského potoka, Ohrazenický potok, Závišínský potok, Ledný potok, Bradava a Padrťsko.

Zvláště chráněné druhy: rak kamenáč, mihule potoční, vranka obecná, čáp černý, orel mořský, kosatec sibiřský, pobřežnice jednokvětá, všivec bahenní, rosnatka okrouholistá.

Nejvýznamnějším vlastníkem pozemků je stát v podobě Vojenských lesů a statků (území vojenského újezdu) a církev (les jižní části CHKO, tzv. Třemšínských Brdech)

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist