Aleš Miklík "> Vláda nedokončila aktualizaci Národního plánu obnovy. Evropská komise požaduje za miliardy skutečné reformy - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/vlada-nedokoncila-aktualizaci-narodniho-planu-obnovy.evropska-komise-pozaduje-za-miliardy-skutecne-reformy
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Hnutí DUHA: Vláda nedokončila aktualizaci Národního plánu obnovy. Evropská komise požaduje za miliardy skutečné reformy

7. června 2023 | Hnutí DUHA
Autor: Aleš Miklík, tel: 604 131 131
Vláda na dnešním jednání neschválila finální podobu Aktualizace Národního plánu obnovy (NPO). Podle vyjádření premiéra Petra Fialy je nutné se vypořádat s některými připomínkami Evropské komise.

Hlavní balík peněz v celkové výši přes 85 mld. Kč je určen na reformy v energetice, úspory energie, diverzifikaci dodávek, zavádění obnovitelných nových zdrojů a posílení sítí. V těchto oblastech je nutné zajistit, aby evropské financování přispělo nejen k realizaci projektů, ale zejména ke skutečné reformě energetiky tak, aby byla připravena na evropské cíle do roku 2030. V oblasti úspor energie přitom Česko nedosahuje svých závazků, stále také není uzákoněna komunitní energetika - a to přesto, že lhůta na její zavedení uběhla již téměř před dvěma lety. V minulosti upozorňovala Evropská komise na nedostatečnost reforem v oblasti snížení spotřeby paliv v dopravě a přechodu na čistou mobilitu. Tyto reformy požaduje EK v souvislosti s grantem na rozšíření kapacit ropovodu TAL+ pro konsorcium firem OMV, Shell, Rosněft, MEŘO a dalších.

Ondřej Pašek, expert Hnutí DUHA na energetiku a dotace uvedl: “Vedle všech existujících programů nám Evropská unie může poskytnout další balík peněz, zejména na reformu energetiky. Česko v tomto oboru zaostává, chybí zavedení komunitní energetiky, cílení dotací na řešení energetické chudoby nebo snižování spotřeby paliv v dopravě. Je proto nasnadě, že Evropská komise chce, abychom se zavázali, že poskytnuté peníze reformu přinesou. Vláda by měla využít nabízené prostředky se závazkem, že je využije ve prospěch občanů tak, aby se všichni mohli účastnit sdílení energie nebo dosáhli na dotace na zateplování.”


Kontakty:
Ondřej Pašek, expert Hnutí DUHA na energetiku a dotace, tel. 608 381 602, ondrej.pasek@hnutiduha.cz
Aleš Miklík, tel: 604 131 131

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist