Jakub Kašpar "> Vláda schválila novelu zákona o GMO - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/vlada-schvalila-novelu-zakona-o-gmo
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

MŽP ČR: Vláda schválila novelu zákona o GMO

25. srpna 2004 | MŽP ČR
Autor: Jakub Kašpar, tel: 267 122 040
Vláda dnes na svém zasedání schválila návrh novely zákona o nakládání s geneticky modifikovanými organismy (GMO). Zákon bylo nutné novelizovat, aby byl v souladu s platnou evropskou legislativou [1] a Aarhuskou úmluvou.

Dnes platný zákon o nakládání s GMO (č. 78/2004 Sb.) totiž nepočítá s účastí veřejnosti, občanských sdružení a krajů ve správních řízeních o povolování nakládání s GMO. To je ovšem v přímém rozporu s požadavky Aarhuské úmluvy o přístupu k informacím, účasti na rozhodování a právní ochraně ve věcech životního prostředí, kterou ČR podepsala v červnu 1998 a ratifikovala 6. července 2004 [2]. Tento rozpor v zákoně vznikl poslaneckým pozměňovacím návrhem při projednávání ve Sněmovně.

Novela, kterou dnes na návrh MŽP vláda schválila, toto právo veřejnosti vrací a stejně tak přiznává toto právo krajům. Reaguje tak na připomínku Ústeckého kraje, která vznikla při tvorbě tohoto zákona, aby i krajská samospráva mohla být účastníkem těchto řízení.

„Zejména otázka uvádění GMO do životního prostředí, ale i do oběhu, je velice citlivá. Veřejnost tudíž musí mít právo být o těchto věcech informována a účastnit se správních řízení, i kdyby to mezinárodní smlouvy nevyžadovaly,“ komentoval dnešní rozhodnutí vlády ministr životního prostředí Libor Ambrozek. Dodal, že je přesvědčen, že poslanci i senátoři nutnost této změny uznají a návrh odsouhlasí.

Novela reaguje i na požadavky Státní politiky životního prostředí na léta 2004 – 2010, kterou vláda schválila 17. března tohoto roku [3].


Poznámky:

[1] Nařízení Evropského parlamentu a Rady č. 1830/2003 ze dne 22. září 2003, o zpětné vysledovatelnosti a označování geneticky modifikovaných organismů a zpětné vysledovatelnosti potravin a krmiv vyrobených z geneticky modifikovaných organismů a o změně směrnice 2001/18/ES a nařízení Evropského parlamentu a Rady č. 1946/2003 ze dne 15. července 2003, o přeshraničním pohybu geneticky modifikovaných organismů.

[2] Čl. 9 Aarhuské úmluvy upravuje právo veřejnosti nechat přezkoumat zákonnost prvoinstančních rozhodnutí soudem nebo jiným nezávislým a nestranným orgánem, a to jak po stránce věcné, tak procesní. Toto právo má příslušet dotčené veřejnosti vždy, jde-li o rozhodnutí podle čl. 6 Úmluvy, což se týká i rozhodnutí o tom, zda povolit záměrné vypuštění GMO do životního prostředí, včetně záměru je pěstovat.

[3] Plný text je k dispozici na internetových stránkách MŽP (http://www.env.cz) v rubrice „Politika a nástroje ochrany životního prostředí“ pod odkazem „Politika a strategie“.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist