Monika Kašparová "> Vychází kniha o praktickém využití energie z biomasy - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/vychazi-kniha-o-praktickem-vyuziti-energie-z-biomasy
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Ekowatt: Vychází kniha o praktickém využití energie z biomasy

28. listopadu 2006 | Ekowatt
Autor: Monika Kašparová, tel: +420 266 710 247
Aktuálním tématem využívání energie ze dřeva, rostlin a organických zbytků ze zemědělství a lesnictví se zabývá nová kniha Energie z biomasy autorů Karla Murtingera a Jiřího Beranovského. Tato populárně naučná kniha je nejenom představením tradičního a zároveň velmi perspektivního zdroje energie, ale snaží se být především praktickým návodem, jak jej využít při vytápění domu, k výrobě tepla a elektřiny a nebo v dopravě. Kromě toho se zaměřuje také na úspory energie a provozních nákladů a může tak být vhodnou inspirací, jak šetřit nejen zdroji, ale také penězi. Knihu vydalo nakladatelství ERA ve spolupráci s Centrem pro obnovitelné zdroje a úspory energie EkoWATT.

Kniha podrobně rozebírá využití biomasy k vytápění domů a ohřevu vody, použití biopaliv pro dopravu, včetně osobního automobilu a také k výrobě elektřiny a tepla spalováním biomasy či bioplynu. Zabývá se také možnostmi úspor energie a možnou kombinací biomasy s dalšími zdroji energie tak, aby výsledný efekt byl optimální z hlediska ekonomického i ekologického. Kniha je určena široké veřejnosti, majitelům rodinných domů či zájemcům o jejich výstavbu, obcím, podnikatelům i dalším zájemcům o toto téma. Čtenář se dozví, jak konkrétně může jednotlivé formy biomasy využít, jaká zařízení jsou k tomu potřeba, kolik je nutné do nich investovat i jak se určuje efektivita a doba návratnosti těchto investic.

Biomasa [1] patří mezi tzv. obnovitelné zdroje. Lze ji využívat k výrobě tepla i elektřiny přímým spalováním nebo ji přeměnit na plyn či kapalné palivo, které lze dále využít k výrobě energie a nebo jako alternativní palivo v dopravě. Oproti uhlí, běžně využívaným palivům z ropy i zemnímu plynu je spalování biomasy výrazně šetrnější k životnímu prostředí – především výrazně méně znečišťuje ovzduší, není zatížena negativními dopady těžby na životní prostředí a má i řadu výhod pro ekonomický rozvoj. Podstatné je také to, že nepřispívá ke globálním změnám klimatu, neboť neprodukuje dodatečné emise skleníkových plynů. Ve srovnání s jinými obnovitelnými zdroji energie [2] má biomasa v našich podmínkách největší potenciál využití. Během dalších let by mohla zaujmout významné místo ve výrobě energie a paliv a stát se tak i důležitou příležitostí pro české zemědělce, zpracovatelský průmysl i výrobce zařízení na zpracování a energetické využití biomasy.

Autoři knihy, Karel Murtinger a Jiří Beranovský, působí v Centru pro obnovitelné zdroje a úspory energie EkoWATT jako energetičtí poradci. Kniha Energie z biomasy vychází v edici 21. století brněnského vydavatelství ERA.
Další informace o knize naleznete na stránce: http://www.erag.cz/era/kniha.asp?NEW_ID=148

Kontakt: Monika Kašparová
EkoWATT, Centrum pro obnovitelné zdroje a úspory energie (The RES and EE Centre)
Bubenska 1542/6, 170 00 Praha 7
tel: +420 266 710 247, fax: +420 266 710 248
e-mail: monika.kasparova@ekowatt.cz
http://www.ekowatt.cz - stránky organizace
http://www.energetika.cz - internetový portál se zaměřením na energetiku

EkoWATT, Centrum pro obnovitelné zdroje a úspory energie je nezávislá poradenská organizace, která již 16 let pomáhá občanům, obcím, podnikům a dalším organizacím se zaváděním energetických úspor a s využíváním obnovitelných zdrojů energie. Od roku 1996 poskytuje bezplatné energetické poradenství v rámci sítě Energetických konzultačních a informačních středisek (EKIS) České energetické agentury. Provozuje dvě poradenská střediska – v Praze a v Českých Budějovicích.

Poznámky:
[1]Biomasa je veškerá organická hmota rostlinného či živočišného původu, ze které je možné různými způsoby získávat energii. V praxi může jít o dřevo, tzv. energetické plodiny, které jsou pěstovány za účelem výroby energie, dále zbytky ze zemědělství (sláma, hnůj, kejda), lesnictví a dřevozpracujícího průmyslu (kůra, šišky, větve, piliny, odřezky apod.), potravinářské výroby apod. Za biomasu ovšem nejsou považována fosilní paliva, která vznikla v dávných geologických dobách přeměnou rostlinných zbytků.
[2]Obnovitelným zdrojem energie je vedle biomasy také přímé sluneční záření, energie větru, vody či geotermální energie.
Monika Kašparová, tel: 420 266 710 247
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist