Petra Schnitzerová "> Vydejte se za netopýry do Hornického muzea v Příbrami - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/vydejte-se-za-netopyry-do-hornickeho-muzea-v-pribrami
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Česká společnost pro ochranu netopýrů: Vydejte se za netopýry do Hornického muzea v Příbrami

V pátek 3. dubna byla v Hornickém muzeu Příbram zahájena výstava „Netopýři“, která přibližuje tajemný a rozmanitý svět těchto létajících savců. Fotografická výstava připravená Českou společností pro ochranu netopýrů bude návštěvníkům k dispozici do konce dubna.

„Základem výstavy je čtrnáct panelů s fotografiemi a doprovodným komentářem, na kterých je představena většina druhů letounů žijících v České republice. Kromě informací o způsobu jejich života nahlédnou návštěvníci i do problematiky ochrany těchto živočichů, a to zejména z pohledu soužití netopýrů a lidí v budovách. Součástí výstavy jsou také ukázky literatury, výzkumných pomůcek či speciálních budek pro netopýry nebo pracovní listy a interaktivní úkoly pro děti,“ přiblížila Petra Schnitzerová z České společnosti pro ochranu netopýrů.

Výstava probíhá v rámci projektu „Nebojte se žít s netopýry pod jednou střechou“, který v letošním roce finančně podpořilo Ministerstvo životního prostředí. Projekt se zabývá ochranou tzv. synantropních druhů netopýrů, které využívají úkryty v lidských stavbách - na půdách, ve škvírách pod dřevěným obložením štítů či ve spárách mezi panely bytových domů. Tyto úkryty v posledních letech rychle ubývají v důsledku rozsáhlých rekonstrukcí budov, zejména jejich zateplování. K tomu by však nemuselo docházet. „Pokud se podniknou určitá opatření, lze netopýří úkryty v domě i po rekonstrukci zachovat. Tato opatření jsou přitom relativně jednoduchá, finančně nenáročná a běžně se již používají na řadě míst po celé republice. Zásadní však je, aby o nich a o možnosti výskytu netopýrů v budově lidé věděli a v předstihu před zahájením stavby řešení konzultovali s odborníky. Putovní výstava v Hornickém muzeu je proto jednou z mnoha aktivit naší organizace, jejichž cílem je rozšířit znalosti o netopýrech a jejich ochraně, vyvrátit nesmyslné pověry a předsudky s nimi spojené a v neposlední řadě netopýry představit jako jedinečné a užitečné tvory, kteří si zaslouží žít v naší blízkosti,“ doplnila Schnitzerová.

Výstavu si zájemci mohou prohlédnout až do konce dubna ve výstavním sále bývalé cáchovny dolu Vojtěch v Příbrami v rámci běžných prohlídek Hornického muzea Příbram, konkrétně od úterý do neděle vždy od 9:00 do 16:00 hod. „V rámci prohlídkového okruhu mohou návštěvníci obdivovat například také historickou kovárnu, důlní strojovnu včetně unikátního těžního parního stroje nebo se vydat s baterkou do 330 m dlouhé Vodní štoly Anna z 18. století a zkusit se tak trochu vžít i do role chiropterologů, kteří se každoročně na přelomu ledna a února vydávají do příbramského podzemí sčítat zimující netopýry,“ doplnil David Fischer, zoolog Hornického muzea Příbram.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist