Veronika Krejčí "> Výhledová situace povodní se posouvá více na východ republiky, nejvyšší vzestupy očekáváme během soboty a neděle. Ústřední povodňová komise apeluje na dotčené kraje a obce, aby realizovaly veškerá možná protipovodňová opatření - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/vyhledova-situace-povodni-se-posouva-vice-na-vychod-republiky-nejvyssi-vzestupy-ocekavame-behem-soboty-a-nedele.ustredni
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

MŽP ČR a ČHMÚ: Výhledová situace povodní se posouvá více na východ republiky, nejvyšší vzestupy očekáváme během soboty a neděle. Ústřední povodňová komise apeluje na dotčené kraje a obce, aby realizovaly veškerá možná protipovodňová opatření

13. září 2024 | MŽP ČR a ČHMÚ
Autor: Veronika Krejčí, tel: 730 195 017
Nyní přes Českou republiku přechází první vlna srážek, nejvyšší vzestupy hladin předpokládáme během soboty a neděle. V povodích, kde budou 24hodinové úhrny přesahovat hodnoty nad 120 mm, předpokládáme i možnost překročení limitů pro 50letý průtok, tedy extrémní povodňové ohrožení. Nejhorší situaci očekáváme na tocích, které odvodňují Jeseníky a další severovýchodní horské oblasti a Českomoravskou vrchovinu. Vydatné srážky budou postupně zesilovat na severním návětří hor z důvodu silného větru, který by měl v ČR foukat od pátku až do neděle.

Ministr životního prostředí a předseda ústřední povodňové komise Petr Hladík (KDU-ČSL) představil zásadní doporučení z dnešního usnesení Ústřední povodňové komise (ÚPK): „Doporučujeme dotčeným krajům a obcím realizovat veškerá dostupná protipovodňová opatření s cílem ochrany obyvatel a majetku, začít už i fyzicky provádět povodňové hlídky a myslet i na opatření na zmírnění povodně, například na pytlování. Dále také doporučujeme obcím a obcím s rozšířenou působností připravit se na rozvodnění drobných vodních toků v důsledku silných lokálních srážek. Zároveň doporučujeme občanům, aby od pátečních 18 hodin do odvolání omezili vstup do lesů a parků s ohledem na výstrahu před pády stromů. ČHMÚ ve spolupráci s Mapy.cz vytvořili povodňovou mapu, kde je možné online sledovat aktuální povodňový stav na území ČR.”

V oblasti Českomoravské vrchoviny nelze vyloučit, že kulminační průtoky mohou přesáhnout úroveň 100leté povodně na vodních tocích v povodí Sázavy, Svratky, Svitavy, Chrudimky a Novohradky. Ústřední povodňová komise doporučuje povodňovým orgánům při přípravě na povodeň zohlednit možnost takto extrémní povodně. Podobně v dalších nejvíce ohrožených oblastech, zejména v oblasti Jeseníků, nelze vyloučit podobně extrémní povodňovou odezvu.

Kde jsou záplavové zóny je možné zjistit například na této mapě povodňového nebezpečí MŽP https://cds.mzp.cz/. Nyní ČHMÚ a MŽP jedná o možném propojení těchto map s portálem Mapy.cz.

„Nejvydatnější srážky za exponované období lze očekávat nadále na severním návětří hor v široké oblasti od Jizerských hor až po Beskydy, na návětří Železných hor a Žďárských vrchů. Kolem 200 mm může spadnout také v Novohradských horách a podle Aladina i lokálně na návětří Šumavy, na Šumavě bude nad 1200 m přechodně sněžit,“ uvedl ředitel Českého hydrometeorologického ústavu ČR Mark Rieder a doplnil: „Situaci budeme upřesňovat. Aktualizované hydrologické informace najdete na hydro.chmi.cz v sekci "Hydrologické předpovědi".

„V tuto chvíli není podstatné, jestli srážky spadnou více na východ nebo na západ nebo kolik jich bude, zásadní pro ochranu obyvatel a majetku je co nejlépe vědět, kdy dosáhnou jednotlivé vodní toky povodňových stupňů. Podniky Povodí už ve spolupráci s krajskými povodňovými komisemi přistoupily k budování mobilních protipovodňových stěn. V povodí Vltavy už během dopoledne začala stavba mobilních stěn v Českých Budějovicích, vzhledem ke stoupajícím hladinám je možné očekávat realizaci těchto opatření i níže po toku. Stejně tak začala stavba povodňových bariér v některých lokalitách Prahy, jako je Zbraslav nebo Divadelní ulice, ale i ve Zruči nad Sázavou,“ řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL).

Volné prostory v přehradách napříč republikou využijí Povodí na zachycení co největšího množství vody a zpomalení povodňové vlny. Komplikovaná situace může být mj. v Brně, na Svratce a Svitavě může dojít k dosažení průtoku na úrovni stoleté vody. Na to se již připravují například některé nemocnice, které mohou být vodou ohroženy.

„Povodí Moravy je v kontaktu s Krajskou povodňovou komisí Jihomoravského kraje a společně koordinují veškerý postup. Nezahálí ale ani pracovníci v Povodí Odry, připraveno bylo mobilní hrazení na Vrbické hrázi pro ochranu Bohumína. Stejně tak Povodí Labe uvádí do provozu veškerá protipovodňová opatření. Relativně nejklidnější zatím zůstává situace v povodí Ohře, i zde ale kolegové drží plnou pohotovost a očekávají vzestup hladin minimálně na druhý stupeň povodňové aktivity. V 15 hodin byl navýšen odtok z Vltavské kaskády na úroveň 450 m3/s. V Praze tedy dojde k dosažení prvního povodňového stupně právě kvůli odpouštění přehrady Orlík, bezprostřední nebezpečí Praze aktuálně nehrozí,“ shrnul situaci v jednotlivých povodích ministr Výborný.

„Pokračujeme v posilování kapacit všech složek Integrovaného záchranného systému. Intenzivně komunikujeme se samosprávami a doporučujeme krajům i obcím realizovat veškerá dostupná protipovodňová opatření tak, abychom co nejvíce ochránili zdraví a majetek lidí,” doplňuje ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).

Za posledních 24 hodin do pátečního rána pršelo na většině území ČR. V severozápadní polovině Čech se úhrny srážek pohybovaly do 10 mm. Na ostatním území napršelo 10 až 60 mm, nejvíce pak v pásu od Orlických hor (až 80 mm) a Jeseníků přes střední Moravu až do Zlínského kraje. Nejvyšší čtyřiadvacetihodinový úhrn ze stanic ČHMÚ hlásí Zlaté hory na Jesenicku: 60 mm, ze stanic podniků povodí pak Zakletý vrch v povodí Divoké Orlice 71 mm.

Největší srážkové úhrny očekáváme nadále v oblasti Jeseníků, a to za celé srážkové období i přes 400 mm. Na ostatním území s výjimkou západu Čech budou úhrny převážně v rozmezí 100 až 150 mm. Na severních návětřích hor bude srážkové úhrny zvýrazňovat zesilující severozápadní až severní vítr. Od dnešního večera až do nedělního dopoledne bude dosahovat v nárazech 15 až 25 m/s (55 až 90 km/h), na horách na severu i kolem 30 m/s (110 km/h). Vzhledem k podmáčené půdě a olistění stromů bude docházet k četným vývratům stromů.


Kontakt:
Veronika Krejčí, tisková mluvčí MŽP, tel: 730 195 017, e-mail: tiskove@mzp.cz
Aneta Beránková, tiskové odd. ČHMÚ, tel.: 735 794 383, e-mail: aneta.berankova@chmi.cz
Veronika Krejčí, tel: 730 195 017
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist