Karolína Šůlová "> Vypuštěno: sedm desítek vzácných syslů dnes našlo nový domov na Odolickém vrchu v Českém středohoří - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/vypusteno-sedm-desitek-vzacnych-syslu-dnes-naslo-novy-domov-na-odolickem-vrchu-v-ceskem-stredohori-2
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

AOPK ČR: Vypuštěno: sedm desítek vzácných syslů dnes našlo nový domov na Odolickém vrchu v Českém středohoří

17. července 2024 | AOPK ČR
Autor: Karolína Šůlová, tel: +420724102406
Přesně 70 syslů bylo dnes vypuštěno na Odolickém vrchu v chráněné krajinné oblasti České středohoří. Vracejí se do míst, kde dříve žili. Dnes vypuštění sysli pocházejí z odchovů v Zoo Hluboká, Zoo Na Hrádečku, německých Zoo Norimberk, Zoo Opel a švédské Zoo Nordens Ark. Letos poprvé poskytla zvířata i švýcarská Zoo Bern. Akce je součástí záchranného programu, který pro tento kriticky ohrožený druh připravila a koordinuje Agentura ochrany přírody a krajiny ČR.

„Na Odolickém vrchu jsme už vloni vypustili 40 syslů a dnes jsme pokračovali, abychom zdejší populaci posílili. Pro vypouštění vybíráme taková místa, kde tato zvířata dříve žila a kde jsou i dnes vhodné podmínky. Doufáme, že se zde rozmnoží a časem se propojí syslími koloniemi v okolí,“ vysvětluje Lenka Čolobentičová z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, koordinátorka záchranného programu.

Sysli doplatili na rozorávání mezí a pastvin, scelování polí do velkých lánů a dramatický úbytek ploch s nízkou trávou. Pro jejich přežití v naší přírodě je nyní klíčové zabezpečit potřebnou péči tam, kde v současné době žijí. To znamená vhodným způsobem hospodařit, především pravidelně kosit trávu či spásat. Syslům totiž vyhovují suché, nízké stepní trávníky.

„Zakládání nových kolonií na předem vytipovaných územích je jednou z mnoha aktivit záchranného programu, které podporu tohoto kriticky ohroženého savce provádíme. Pravidelně sysly sčítáme, zajištujeme pastvu a kosení trávy na místech jejich výskytu nebo odchovy zvířat v partnerských zoologických zahradách a záchranných stanicích,“ konstatuje Jan Matějů z Muzea Karlovy Vary, hlavní autor záchranného programu.

„Když jsme se záchranným programem před 15 lety začínali, odhadovalo se, že u nás žije zhruba 3 600 syslů, nyní jsme zhruba na 6000. I když zdaleka není vyhráno, tak se zdá, že naše práce má smysl. Sysel není ale jediný druh, pro který jsme záchranný program připravili. Nyní jich běží již čtrnáct, díky nim se z naší přírody nevytratil třeba hvozdík písečný český, daří se zvyšovat počty užovek stromových. Připravujeme další, evropský projekt PROSPECTIVE LIFE nám umožní věnovat péči širšímu spektru ohrožených druhů například včetně volně žijících opylovačů. Přinese na čtyři desítky nových záchranných programů, programů péče a regionálních akčních plánů,“ konstatuje František Pelc, ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist