Ondřej Kaláb "> Výroční zpráva Říční krajina z. s. - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/vyrocni-zprava-ricni-krajina-z.s
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Říční krajina z.s.: Výroční zpráva Říční krajina z. s.

18. ledna 2024 | Říční krajina z.s.
Autor: Ondřej Kaláb
Arcibiskupství pražské, které patří mezi majoritní vlastníky lesního komplexu Čeřínek, ve spolupráci se spolkem Říční krajina z.s., již třetím rokem realizují záměr revitalizačních prací, majících za cíl zpomalit odtok vody z lesa. Les a voda jím zadržená působí jako důležitý chladící systém pro naši čím dál častěji rozpálenou a vyprahlou krajinu.

V roce 2023 byly realizovány práce, které navázaly na již v předchozích letech provedená opatření v povodí Dolnohuťského potoka. Cílem bylo ošetřit další z důležitých pramenišť, které bylo v minulosti poškozeno odvodňovacími pracemi. Součástí návrhu prací bylo také obnovení části meandrujícího potůčku, který byl dříve sveden do značně zahloubeného odvodňovacího příkopu.

Obě dvě části záměru se k radosti všech zúčastněných vydařily. Krom toho, že se v půdním profilu podařilo zadržet velké množství vody, vznikly i na přání zadavatele rozsáhlejší tůně, které budou působit jako cenné biotopy pro široké spektrum vodních organismů a podpoří tím biodiverzitu této části lesa. Celkový koncept opatření v návaznosti na přirozenou obnovu porostů napomáhá udržitelnému hospodaření v lesním komplexu.

Veškeré práce provedené v roce 2023 financovala AP Lesnická. Jedná se o firmu se statutem s.r.o., kterou zřídilo Arcibiskupství pražské za účelem hospodaření v lesích.

Dne 1. listopadu 2023 proběhlo oficiální předání díla za účasti pracovníků orgánů státní a krajské ochrany přírody. Za statutární město Jihlava se účastnila ing. Martina Jandová, za Krajský úřad Kraje Vysočina ing. Martina Kratochvílová. Obec Cejli zastoupila starostka Pavlína Nováková a místostarosta Antonín Seknička. Další vzácnou návštěvou byl Ing. Vítězslav Pavel.
Všem účastníkům srdečně děkují za zadavatele prací AP Lesnická ing. Radana Vaňková, ing. Václav Kos, ing. Tibor Blažko a připojují se s poděkováním všichni členové spolku Říční krajina z.s.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist