Filip Poštulka "> VÝSLEDKY VÝZKUMU: Češi ve skutečnosti neumí třídit odpad - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/vysledky-vyzkumu-cesi-ve-skutecnosti-neumi-tridit-odpad
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

meneodpadu.cz : VÝSLEDKY VÝZKUMU: Češi ve skutečnosti neumí třídit odpad

5. dubna 2023 | meneodpadu.cz
Autor: Filip Poštulka, tel: 724104295
Jak zkoumání probíhalo? V desítkách měst a obcí byl proveden rozbor půl tuny až tuny směsného komunálního odpadu. Skupina odborníků ze společnosti JRK a Institutu cirkulární ekonomiky odpad ručně roztřídila podle jednotlivých druhů až na 11 složek.

Bioodpad černou ovcí

Smutné prvenství drží bioodpad. Z celkového množství zkoumaného odpadu tvořil více než třetinu (35,6 %). Z toho představuje kolem 25 procent kuchyňský odpad a necelých jedenáct procent zahradní zeleň. Zastupitelé však často vnímají potenciál třídění bioodpadu a jeho různých složek. Například v Opavě spustili pilotní projekt třídění kuchyňského odpadu, kdy se ho za prvních pět měsíců vysbíralo 31 tun! A podobné projekty se rozjíždí či rozjely třeba i v Teplicích, Příboře, Klášterci nad Ohří, Vyškově, Ivančicích, Slavkově u Brna a dalších městech. S tříděním bioodpadu začala i Praha. Přesto, z fyzických analýz vyplynulo, že je v České republice obrovský prostor pro zlepšení třídění všech druhů bioodpadů.

Blízko k třídění, daleko k dobrým výsledkům

89 kroků. Tak daleko má občan České republiky průměrně ke kontejnerům s plastem, papírem či sklem. Přesto mnoho Čechů tyto komodity stále netřídí. Odborníci během fyzických analýz odpadu totiž našli ve směsném odpadu větší množství plastu (8 %). Další složkou, která byla v analyzovaných vzorcích hojně zastoupena, byl papír, který tvořil 6,4 % a textil s 5,4 %, stejný byl i podíl skla. A zanedbatelný nebyl ani obsah stavebního odpadu (4,6 %) nebo kovů (2,8 %). Co může obcím a městům pomoci? Trendem, který výrazně zlepšuje vytříděnost těchto odpadů, je sběr odpadu dům od domu. Ve městech a obcích, kde ho zavedli, došlo ke zvýšení množství vytříděného odpadu a rovněž tu klesl objem směsného komunálního odpadu. Díky tomu zde dosáhli úspor v odpadovém hospodářství.
Filip Poštulka, tel: 724104295
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist