Martin Bělohlávek "> Vzhůru za zážitky! Pionýrské tábory odstartují. - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/vzhuru-za-zazitky-pionyrske-tabory-odstartuji
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Pionýr, z.s.: Vzhůru za zážitky! Pionýrské tábory odstartují.

27. června 2023 | Pionýr, z.s.
Autor: Martin Bělohlávek, tel: 777248721
Pro pionýrské vedoucí a instruktory s koncem školního roku práce nekončí – spíše naopak. Celý školní rok pečlivě plánovali a připravovali táborovou hru a nyní jsou připraveni přivítat děti na táborech. „Letos pořádáme po celé republice přibližně 370 táborů, na které je přihlášeno cca 16 500 dětí. Tábory samotné mají různé podoby, jsou klasické, putovní nebo příměstské, přičemž jejich délka je v průměru 13 dní,“ říká předsedkyně Pionýra Darina Zdráhalová.

Únik od stereotypu
Také letos se mohou děti těšit na nevšední aktivity a nezapomenutelné zážitky s partou kamarádů z oddílu, mohou opět poznávat nové přátele a potkají se s kamarády z loňska. Cíl všech našich táborů je ale stejný: únik od stereotypu doplněný rozvojem dovedností, podporou samostatnosti, ale také týmového ducha. „Škola, kroužky, úkoly. Stereotyp opakující se deset měsíců s občasným narušením, který je pro děti důležitý, ale který nemůže trvat neustále. Nervová soustava dětí je každý den vystavena dvoufázovému tréninku, ale i nejlepší sportovci potřebují pauzu, aby zase mohli podávat výborné výkony. V průběhu června už je na dětech vidět, že síly ubývají, prázdniny jsou netrpělivě vyhlíženy. Děti zkrátka potřebují na chvíli vypnout, vystoupit ze zajetého rytmu, aby si mozek odpočinul, a v září se zase do toho tempa pomalu dostával,“ vysvětluje psycholožka Magdaléna Zemanová.
Většina pionýrských táborů je motivována nějakou celotáborovou hrou – může se jednat o různá historická období či příběhy z filmů a knih. „Tento rok se s dětmi vydáme na Odysseovu dobrodružnou cestu. V plánu máme koupání, výlety, sportovní aktivity, výtvarné a rukodělné činnosti a lanové aktivity. Nezapomínáme ani na tábornické dovednosti, jako je orientace podle buzoly, uzlování, rozdělávání ohně, práce se dřevem, vaření na ohni, střelba ze vzduchovky, pobyt v přírodě apod. A samozřejmě nemůže chybět diskotéka, noční hlídky, bojovky a táboráky,“ říká Matěj Zíka, vedoucí ze 63. Pionýrské skupiny Sosna Praha 8.

Zdražování táborů? Jen minimální
I přes rostoucí inflaci a plošné zdražování se ceny pionýrských táborů drží zpravidla na úrovni podobné loňskému roku. „Vedoucí pionýrských táborů hledají cesty, jak udržet cenu stále stejnou, ale nikdy na úkor kvality programu či stravy. Držet ceny pomáhá i fakt, že vedoucí a instruktoři pracují s dětmi dobrovolně, tedy bez jakéhokoliv finančního ohodnocení. Průměrná cena táborů je letos 4361 Kč, což je jen o 350 Kč více než minulý rok,“ dodává Darina Zdráhalová.


Praha, 27. 06. 2023
Informaci podává: Darina Zdráhalová, e-mail: darina.zdrahalova@pionyr.cz, tel: 777 248 714
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist