https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/wto-eu-pripravena-na-liberalizaci-zemedelstvi-prohlasil-franz-fischler
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Evropská komise, český text ICEU: WTO: "EU připravena na liberalizaci zemědělství," prohlásil Franz Fischler

Ve svém příspěvku na konferenci o evropském zemědělství dne 26. září v Belfastu Franz Fischler jednoznačně prohlásil, že EU je připravena k posunu v agrárním obchodě.

"Říkáme 'ano' další liberalizaci s tím, že i ostatní země budou postupovat stejným směrem. Říkáme 'ano' dalšímu snížení našich exportních dotací s tím, že dojde k omezení i další, obchod deformující podpory exportu uplatňované našimi obchodními partnery. Nestačí se však zaměřovat pouze na obchod. Nemůžeme nevidět významnou úlohu ochrany životního prostředí a nezávadnosti potravin v zemědělství. Jedna věc však musí být jasná: každá demokratická společnost má právo zvolit si svou vlastní zemědělskou politiku. V mezinárodním kontextu je důležité omezit ty její vlivy, které deformují obchod. Přesně to je obsahem vyjednávací pozice EU."
<p>
<b>Revize společné zemědělské politiky v příštím roce a rozšíření EU</b>
<p>
Fischler zdůraznil, že důvodem průběžné revize společné zemědělské politiky (CAP) není jednání na půdě WTO. "Revizi potřebujeme, neboť si přejeme, aby naše zemědělství bylo udržitelné ve smyslu ekologickém, ekonomickém a sociálním. Nejdříve musíme politiku CAP posoudit a následně si na jejím základě najít své místo na mezinárodní úrovni, nikoliv naopak," prohlásil. V otázce rozšíření EU Fischler nevidí v souvislosti s řízením trhu nepřekonatelné problémy. "Ve střednědobém výhledu není možné mít v oblasti přímých plateb dvouúrovňovou CAP. Pokud však přímé platby zavedeme, budeme muset zajistit jejich plynulé zavedení tak, aby nezpůsobily zbytečnou sociální nerovnováhu. Proto se domnívám, že bude zapotřebí přechodného řešení, jež novým členům umožní restrukturalizovat venkovské oblasti na základě programů intenzivního rozvoje venkova. V každém případě musí být jasné, že i rozšíření bude muset respektovat finanční rámec stanovený v Agendě 2000," uzavřel Fischler.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist