https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/z-pruzkumu-cvvm-v-oblasti-ekologie
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

MŽP ČR: Z průzkumů CVVM v oblasti ekologie

21. února 2002 | MŽP ČR
Převzato z průzkumů CVVM v oblasti ekologie
Pravidelné šetření Centra pro výzkum veřejného mínění (dále jen CVVM) na téma “Naše společnost 2002” proběhlo ve dnech 21. – 28. ledna t.r. Dotazovaní měli zhodnotit, jaké podstatné změny v jednotlivých oblastech společenského života se odehrály v roce 2001. K oblastem, u nichž převažuje mínění, že se péče o ně zlepšila, patří kromě nabídky zboží a služeb (58%) i životní prostředí (45%).

Ve dnech 3. – 10. prosince 2001 provedlo Centrum pro výzkum veřejného mínění šetření na téma “Občané k ekologii”. Výsledky ukázaly, že s ekologickou situací ČR je spokojeno 24 % a s místním životním prostředím 57 % obyvatel. Převážně dobře je hodnocena ekologická politika MŽP a obecních úřadů. Třídění komunálního odpadu “vždy” nebo “často” uvádí 60 % domácností, používání ekologických výrobků “vždy” nebo “často” uvádí 44 % domácností.

V rámci mezinárodní skupiny Central European Opinion Research Group provedly členské instituce a jejich partneři (u nás CVVM) v listopadu loňského roku mezinárodní výzkum na téma “Občané k některým otázkám ekologie”, který zahrnoval Českou republiku, Slovensko, Polsko, Maďarsko a Rumunsko. Předmětem šetření byly tři okruhy otázek – “Žádoucí způsob výroby elektřiny”, “Ekologická daň” a “Připravenost k aktivnímu protestu”. Kromě Rumunska, se občanům zbývajících čtyř zemí jeví jako nejpotřebnější soustředit se na nové netradiční způsoby výroby elektřiny (využívání sluneční, větrné energie atd). Jadernou energii považují za nejvhodnější způsob naši občané (28 %), méně je akceptována na Slovensku (17%), v Rumunsku(16%), v Maďarsku (12%) a v Polsku (4 %). Ochota akceptovat ekologickou daň je kromě Maďarska (32%) u všech zemí téměř shodná (v ČR, Polsku, Rumunsku 44%, na Slovensku 43%), ale občané ČR společně s občany Rumunska ji považují v nejmenším počtu za nepřijatelnou (26%) oproti 40% v Polsku, 33% v Maďarsku a 31% na Slovensku. Připravenost k aktivnímu protestu ve prospěch ekologie “rozhodně ano” a “spíše ano”je v ČR na nižší úrovni (42%) oproti Maďarsku (58%) a Rumunsku (57%) srovnatelná s Polskem (41%) a Slovenskem (40%).

Kontakt :
Sociologický ústav AV ČR, Centrum pro výzkum veřejného mínění, V Holešovičkách 41/94, 182 09 Praha 9,
telefon : 86 84 40 129 nebo 66 009 295 nebo 66 009 301, fax : 86 84 01 30, web : www.soc.cas.cz

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist