Michaela Hůrková "> Žáci základních a středních škol budou v rámci mezinárodního projektu reprezentovat světové velmoci na konferenci o změnách klimatu - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/zaci-zakladnich-a-strednich-skol-budou-v-ramci-mezinarodniho-projektu-reprezentovat-svetove-velmoci-na-konferenci-o-zmenach
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Středisko ekologické výchovy a etiky Rýchory SEVER, Brontosaurus Krkonoše: Žáci základních a středních škol budou v rámci mezinárodního projektu reprezentovat světové velmoci na konferenci o změnách klimatu

Ve dnech od 28. 11. do 7. 12. 2012 budou žáci škol, které se účastní projektu Modelové klimatické konference, zastupovat různé státy světa na simulované konferenci, týkající se změn klimatu. Konference budou probíhat v Hradci Králové, Liberci, Litoměřicích a v Brně. Zajímavostí je, že současně bude probíhat skutečná klimatická konference OSN na mezinárodní úrovni v Dauhá v Kataru.
Středisko ekologické výchovy a etiky Rýchory – SEVER je partnerem mezinárodního projektu „Modelové klimatické konference“ – MCC (Model Climate Conferences: negotiating our global futures). Právě v těchto dnech vrcholí přípravy žáků z 20 základních a středních škol České republiky, kteří vystoupí jako velvyslanci různých států světa na Modelové klimatické konferenci. Cílem projektu je podpořit aktivní občanství mladých lidí a to právě prostřednictvím simulovaných konferencí. Projekt poskytuje mladým lidem příležitost k rozvoji znalostí a kritického uvažování ohledně klimatických změn a metod k omezování jejich vlivů.
V České republice se uskuteční pět klimatických konferencí – v Hradci Králové, Liberci, Litoměřicích a dvě konference v Brně. Všechny konference proběhnou ve stejném termínu jako klimatická konference OSN (tedy od 26.11.2012 do 7.12.2012). V rámci České republiky spolupracuje SEVER s Nadací Partnerství. Na konferenci jednotlivé "státy" přednesou svoje stanovisko a pokusí se společně s ostatními "státy světa" vyjednat mezinárodní cíle, které by mohly vést ke snižování produkce CO2. Dále se státy pokusí vybrat prioritní opatření k přizpůsobení a zmírnění změn klimatu a společně uzavřít dohodu novou, tzv. Kjóto II, která bude pro co nejvíce států právně závazná.
Konference pořádané střediskem SEVER se konají 28. listopadu v Hradci Králové – na krajském úřadě, 29. listopadu v Liberci – v krajské vědecké knihovně a 5. prosince v Litoměřicích. Dvě z těchto konferencí budou v závěru elektronicky propojeny s konferencemi v Anglii a v Polsku.
V přípravné fázi projektu žáci zapojených škol vytvořili tzv. klimatické týmy, které zastupují jednotlivé státy světa. Na školách proběhly následně výukové programy o klimatických změnách a žáci dostali za úkol zjistit informace a klimatickou situaci své konferenční země. Získané materiály mohly v průběhu projektu konzultovat s žáky v Polsku a ve Velké Británii, kteří mají stejnou úlohu. Klimatické týmy se po celou dobu projektu připravovaly na jeho vyvrcholení, kterým je simulovaná klimatická konference.
Do projektu jsou zapojeny tyto školy: DOCTRINA ZŠ a MŠ Liberec, OHS Turnov, VOŠ a SPŠ Jičín, ZŠ Husitská – Nová Paka, ZŠ M. Choceňského – Choceň, ZŠ Chrast, ZŠ a MŠ Damníkov, ZŠ Úpice – Lány, ZŠ Horní Maršov, ZŠ kpt. Jaroše – Trutnov, ZŠ Školní – Vrchlabí, ZŠ Brněnec, Gymnázium Lovosice.
Projekt podpořila Evropská komise v rámci programu Youth in action.
Program závěrečné konference:
11:00 Přivítání a oficiální zahájení konference
11:15 Příspěvky jednotlivých států – každý klimatický tým přednese prohlášení své země o délce jedné minuty
11:45 První kolo jednání: Důraznější opatření v oblasti skleníkových plynů
12:15 Druhé kolo jednání: Prioritní opatření k přizpůsobení a zmírnění změn klimatu
12:45 Občerstvení
13:15 Třetí kolo jednání: Druhý Kjótský protokol
13:40 Závěry konference
13:50 Oficiální ukončení modelové konference a předání certifikátů

Další informace a dotazy: Mgr. Michaela Hůrková
e-mail: michaela.hurkova@ekologickavychova.cz, telefon 734 310 968
sever.ekologickavychova.cz
Michaela Hůrková, tel: 734 310 968
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist