https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/zahranicni-dobrovolnici-pomahaji-s-rekonstrukci-zamku-ve-veseli-nad-uhlavou
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

INEX - Sdružení dobrovolných aktivit: Zahraniční dobrovolníci pomáhají s rekonstrukcí zámku ve Veselí nad Úhlavou

Západočeská obec Janovice nad Úhlavou (okres Klatovy) ve dnech 5. 8. - 19. 8. 2018 bude hostit devítičlennou skupinu mezinárodních dobrovolníků, kteří přijedou pomoci s rekonstrukcí místního zámku Veselí. Projekt zaštiťuje spolek Tvrz Veselí ve spolupráci s neziskovou organizací INEX- Sdružení dobrovolných aktivit.

Od roku 2016 spolupracuje spolek Tvrz Veselí s neziskovou organizací INEX-SDA na realizaci letního mezinárodního dobrovolnického projektu. „Letos zde budeme mít dobrovolníky ze Španělska, Mexika, Belgie, Turecka, Itálie, Francie a České Republiky“ upřesňuje Lenka Macků, koordinátorka dobrovolníků. Čeká je třídění břidlicových střešních tašek pro obnovu hlavní části střechy, vyklízení sutě a údržba zámeckého parku. Během pobytu v Janovicích však dobrovolníci nebudou pouze pracovat. „Máme v plánu navštívit Plzeň, Klatovy, Chodské slavnosti v Domažlicích, poutní místo Dobrá voda, ale třeba i dobrovolné hasiče. Připravujeme den mezinárodních her pro místní děti.“ přibližuje program Marta Tomanová, předsedkyně spolku Tvrz Veselí. Poznat region je totiž hlavním motivem většiny zahraničních dobrovolníků k účasti na podobných projektech. „Chci poznat lidi takové, jací skutečně jsou. Nejen jako turista.“ říká jeden z dobrovolníků, Edivar z Mexika.

Zámek Veselí, jehož vznik sahá až do 16. století, se přičiněním dějinných událostí druhé poloviny 20. století dostal do havarijního stavu. V roce 2014 skupina místních nadšenců založila spolek Tvrz Veselí za účelem obnovy zámečku. „Pokud by se záměr podařil, mohl by zámek představovat nádhernou architektonickou dominantu místní krajiny. Rádi bychom jej zpřístupnili veřejnosti a využívali ke kulturním, společenským a vzdělávacím účelům.“ uvedla Tomanová. V uplynulých čtyřech letech se podařilo s využitím dobrovolnických projektů vyčistit zámecký park od náletových dřevin, opravit střechu věže a plochou střechu zámku.

Nezisková organizace INEX-SDA se mezinárodním dobrovolnictvím a mezikulturním vzděláváním zabývá již od roku 1991. INEX-SDA přijímá zahraniční dobrovolníky na workcampy (dobrovolnické projekty), které organizuje ve spolupráci s místními partnery v České republice, a zároveň vysílá české dobrovolníky na obdobné projekty v zahraničí. Do České republiky každoročně přijíždí přibližně tři sta mezinárodních dobrovolníků, kteří se věnují ekologickým projektům, pomoci místním komunitám nebo obnově kulturně-historických památek. Do zahraničí pak během sezony vyjíždí průměrně pět set českých dobrovolníků.

Ilustrační fotografie:
https://drive.google.com/drive/folders/1_eTTuOjQJsvOJJuhCwJSnnRr1IvZRI80?usp=sharing
Lenka Macků, vedoucí workcampu, tel: 737 846 230 tisknout poslat
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Setkání s přírodou

 


Pražská EVVOluce
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist