https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/zakon-o-obnove-prirody-se-vraci-s-neochvejnou-podporou-verejnosti
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Koalice #RestoreNature: Zákon o obnově přírody se vrací s neochvějnou podporou veřejnosti

15. června 2024 | Koalice #RestoreNature
V pondělí 17. června je na nadcházejícím zasedání Rady ministrů pro životní prostředí naplánováno hlasování o zákonu/nařízení o obnově přírody, o kterém rozhodlo belgické předsednictví Rady EU. Nevládní organizace sdružené v koalici #RestoreNature vyzývají oponující členské státy, aby dlouho očekávaný zákon konečně schválily. Konečné rozhodnutí o programu jednání Rady pro životní prostředí a o tom, zda se o zákonu bude hlasovat, padne na pátečním zasedání velvyslanců (Coreper).

Vzhledem k tomu, že postoje několika zemí zůstávají nejasné, není jisté, zda zákon o obnově přírody získá potřebnou kvalifikovanou většinu [1], aby mohl být 17. června přijat. Zákon visí na vlásku od března, kdy Maďarsko stáhlo svou předchozí podporu a zákon ztratil kvalifikovanou většinu. V posledních měsících se však objevilo několik iniciativ na podporu odloženého zákona, především v Rakousku, Polsku a Belgii.

Jak jsme se sem dostali?

Zákon o obnově znehodnocených evropských biotopů zažil dosud neobvyklou cestu. Po úspěšném schválení v Evropském parlamentu v červenci loňského roku bylo v listopadu loňského roku poměrně rychle dosaženo trialogové dohody mezi Radou, Parlamentem a Komisí a v únoru letošního roku byla výsledná verze zákona schválena Evropským parlamentem.

Poslední překážkou bylo získání formálního souhlasu členských států EU, který se očekával v březnu, ale Maďarsko svůj souhlas na poslední chvíli odvolalo. Navzdory četným výzvám a peticím k přijetí návrhu mu svou podporu neudělily Švédsko, Polsko, Finsko, Nizozemsko, Belgie, Rakousko a Itálie. Zákon se tak od té doby ocitl na mrtvém bodě.

Ministři životního prostředí, podniky, města a vědci vyzývají k přijetí zákona.

Zákon o obnově přírody se již těší masivní podpoře občanů, vědců, podniků, aktivistů a mnoha dalších. Vzhledem k nečekanému zpoždění potvrdilo svou podporu více zúčastněných stran: podniky zaslaly zvláštní dopis belgickému předsednictví a vědci, stejně jako evropská města a regiony, vyzvali členské státy, aby zákon přijaly.

Jedinečným krokem bylo, že 11 ministrů životního prostředí zaslalo svým kolegům důrazný dopis, v němž je vyzvalo, aby na nadcházejícím zasedání Rady pro životní prostředí právní předpis podpořili.

Opoziční země jsou v rozporu s veřejným míněním

Výsledky nedávného průzkumu veřejného mínění ukázaly, že 75 % občanů Nizozemska, Finska, Maďarska, Itálie, Polska a Švédska zákon podporuje, zatímco jejich vlády jim výhody obnovy přírody nadále upírají. Největší podporu získal v Itálii, kde jej podporuje 85 % občanů, dále v Maďarsku s 83 % a v Polsku se 72 %. Pouze 6 % dotázaných nesouhlasilo s tím, aby byl zákon přijat.

O několik měsíců dříve byly podobné průzkumy provedeny v Rakousku a Belgii, dvou zemích, které se při předchozích hlasováních o zákonu o obnově přírody zdržely. V Rakousku si důslednou ochranu a obnovu přírody přeje 77 % obyvatel. V Belgii se více než 84 % lidí domnívá, že by jejich vlády měly udělat více pro obnovu alespoň 30 % přírody ve špatném stavu na souši a na moři do roku 2030.

Koalice #RestoreNature ( v překladu Obnovme přírodu), kterou tvoří BirdLife Europe, ClientEarth, EEB a WWF EU, uvádí: "Občané promluvili a chtějí, aby se příroda v jejich zemích obnovovala a prosperovala. Několik vlád však zůstává krátkozrakých, okázale ignoruje své voliče a blokuje nejvýznamnější legislativu o přírodě v EU od 90. let 20. století, přestože došlo k řadu kompromisů, aby bylo vyhověno jejich obavám. Vyzýváme tyto členské státy, aby přehodnotily svůj odpor a připojily se k většině zemí EU, které přijetí zákona o obnově přírody podporují."

"Evropa je mezitím svědkem dalších ničivých povodní, které se šíří jižním Německem a částí Rakouska. Přijetí zákona a investice do obnovy přírody jsou řešením, jak ochránit občany a zabránit dalším extrémním katastrofám způsobeným počasím."


Poznámky pro redakce:
[1] Kvalifikované většiny je dosaženo, pokud pro návrh hlasuje nejméně 55 % členských států (15 z 27) a pokud návrh podpoří členské státy zastupující nejméně 65 % celkového počtu obyvatel EU. V současné době zákon o obnově přírody nesplňuje druhé kritérium.

Více informací lze získat u:
Ola Miklasińska, Communications Officer, Biodiversity, WWF European Policy Office, amiklasinska@wwf.eu,+32 456 37 60 64
Honey Kohan, Communications Manager, BirdLife Europe, honey.kohan@birdlife.org, +32 482 55 95 43
Bianca Vergnaud, EU Communications Manager, ClientEarth, bvergnaud@clientearth.org, +32 471 88 70 95
Annick Hus, Communications Officer for Biodiversity, European Environmental Bureau, christian.skrivervik@eeb.org, +32 490 40 62 53

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist