Kateřina Sivoková "> Zámek veselí opět ožívá v rukou dobrovolníků - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/zamek-veseli-opet-oziva-v-rukou-dobrovolniku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

INEX - Sdružení dobrovolných aktivit: Zámek veselí opět ožívá v rukou dobrovolníků

9. srpna 2021 | INEX - Sdružení dobrovolných aktivit
Autor: Kateřina Sivoková, tel: 606291026
Od 8. do 22. srpna proběhne na zámku Veselí nad Úhlavou krátkodobý dobrovolnický projekt, takzvaný workcamp. Tento rok se zde již pošesté setala skupina 10 dobrovolníků, aby svou prací a nadšením pro dobrou věc přispěli k jeho obnově. Projekt je pořádán ve spolupráci organizace INEX – Sdružení dobrovolných aktivit a Spolku Veselí.

Dobrovolníci z Francie, Turecka, Maďarska a Španělska pomáhají se stavbou plotu kolem pozemku zámku a údržbou přilehlého zámeckého parku. Mimo práci je na programu množství volnočasových aktivit zahrnujících společné objevování krás okolí i setkávání s místní komunitou. „V plánu je návštěva nedalekých Klatov a Plzně, výlet kolem jezer Šumavy nebo country večer s místními obyvateli,“ říká vedoucí workcampu Marek Pišťák.

Ve Veselí se původně nacházela tvrz, která byla na počátku 19. století přestavěna na zámek. Historické události zapříčinily, že zámek velmi zchátral. V roce 2014 byl založen Spolek Tvrz Veselí s cílem toto místo obnovit a zpřístupnit pro veřejnost a pro konání kulturních či vzdělávacích akcí. Od tohoto roku na zámku probíhají rekonstrukce, které i díky dobrovolníkům pomalu mění tuto vizi ve skutečnost. Mezi činnosti spolku patří samotná údržba, ale i získávání finančních prostředků nutných pro hladký průběh rekonstrukcí.

Nezisková organizace INEX – Sdružení dobrovolných aktivit se mezinárodním dobrovolnictvím a mezikulturním vzděláváním zabývá od svého vzniku v roce 1991. INEX přijímá zahraniční dobrovolníky na workcampy, krátkodobé mezinárodní dobrovolnické projekty, které organizuje ve spolupráci s místními partnery v České republice, a zároveň vysílá české dobrovolníky na obdobné projekty do zahraničí. Z důvodu rizika šíření epidemie COVID-19 se INEX svými aktivity letos zaměřil na lokální úroveň. V současnosti má INEX společně s partnerskými neziskovými organizacemi, spolky a obcemi naplánováno 29 workcampů, které se uskuteční během letní dobrovolnické sezóny po celém území České republiky.

fotografie k použití (workcamp na zámku Veselí v roce 2020)
https://drive.google.com/drive/folders/1ZAihE72ykWBR7oM5XoHq-Bt-JWqewWRG?usp=sharing
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist