Karolína Šůlová "> Zatímco v České republice se kvalita vody zlepšuje, celosvětový trend je opačný - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/zatimco-v-ceske-republice-se-kvalita-vody-zlepsuje-celosvetovy-trend-je-opacny
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

MŽP ČR: Zatímco v České republice se kvalita vody zlepšuje, celosvětový trend je opačný

21. března 2003 | MŽP ČR
Autor: Karolína Šůlová, tel: 267 122 944, 724 102 406
Celosvětovou koordinaci konkrétních akcí na ochranu vodních zdrojů má zajistit 3. Světové fórum o vodě, které až do 24. března probíhá v japonském Kjótu, a kde je také zastoupena Česká republika. Důraz je kladen na zlepšení managementu vodních zdrojů a mezinárodní spolupráci v této oblasti.

Naše země patří mezi několik málo států, kde se kvalita vod zlepšuje – za posledních 12 let se například podařilo podstatně snížit znečištění řek a prakticky eliminovat výskyt nejhorší třídy kvality vody [1].

Protože kvalita vod je celosvětovým problémem, je 22. březen už desátý rok Světovým dnem vody. Členské státy OSN by jej měly využívat k podnícení zájmu o ochranu a rozvoj vodních zdrojů. Letošní rok byl navíc vyhlášen Mezinárodním rokem vody, protože přístup každého člověka ke kvalitní pitné vodě je i jedním ze základních lidských práv [2].

Poznámky:

[1] S vynaložením více než 50 mld. Kč se v tomto období podařilo zajistit čištění odpadních vod pro všechna větší města a obce, pokračuje program revitalizace říčních systémů. Kvalitní pitnou vodou je zásobováno více než 87 % obyvatel, na kanalizace je napojeno 75 % populace.

Přetrvávajícím problémem je plošné znečištění, především ze zemědělského hospodaření. Například povrchové a podzemní vody jsou znečištěny dusičnany asi na 1/4 výměry zemědělské půdy. Vysoká je míra mikrobiálního znečištění povrchových vod a kontaminace nebezpečnými látkami vody i sedimentů na některých úsecích vodních toků. V řadě vodních nádrží je jakost vody nepříznivě ovlivněna eutrofizací (vysoký obsah živin, především sloučenin dusíku a fosforu), která způsobuje zvýšenou produkci řas a sinic, a tím se omezuje vodárenské využívání. V našich podmínkách je to zvlášť významné, protože více než 50 % pitné vody čerpáme z povrchových zdrojů.

Česká republika se aktivně zapojila i do mezinárodní spolupráce, protože prakticky všechny vody odtékají z našeho území do sousedních států. Česká republika má uzavřeny smlouvy o spolupráci na hraničních vodách se všemi sousedními zeměmi, je smluvní stranou spolupráce při ochraně povodí Labe, Odry a Dunaje. Patří tak mezi jeden z mála evropských států, které mají v oblasti vod celé své území pokryto smluvními závazky.

[2] Současná světová populace užívá 54 % všech dostupných zásob sladké vody a do roku 2025 by se tento podíl měl zvýšit jenom nárůstem populace až na 70 %. Jestliže však současně budou zachovány rostoucí trendy spotřeby vody, lidstvo bude za 25 let užívat až 90 % vodních zdrojů.

V celosvětovém měřítku je v současné době téměř 70 % užívané vody spotřebováno v zemědělství, zejména k závlahám, průmysl spotřebovává 23 % vody, domácnosti 8 %. Struktura spotřeby je ovšem rozdílná v jednotlivých regionech. V Evropě je největším spotřebitelem průmysl s 54 %, zemědělství spotřebovává 33 % a domácnosti 13 % vody.

Polovina z 500 největších světových řek je velmi silně znečištěna, pětina rybích druhů je ohrožena. Byla již ztracena více než polovina z celkové rozlohy mokřadů, z toho většina v posledních 50 letech.
Karolína Šůlová, tel: 267 122 944, 724 102 406
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist