Tiskové zprávy
Multikulturní centrum Praha o. s.: Závěrečná tisková zpráva k festivalu Dialog kultur 2005
Již druhý ročník festivalu Dialog kultur - věnovaného střetávání a prolínání rozličných kultur, jazyků a náboženství - se uskutečnil v průběhu listopadu v pražském Paláci Lucerna. Festival připravilo Multikulturní centrum Praha ve spolupráci s vedením Paláce Lucerna. Záštitu nad festivalem převzali pražský primátor Pavel Bém a zmocněnec Vlády ČR pro lidská práva Svatopluk Karásek.
Hlavní akcí festivalu je Polévková soutěž o nejlepší polévku mezi zástupci spolků cizinců, etnických a národnostních menšin v ČR, která se koná v sobotu 12.11. (17-21h) v pasáži Lucerna. Kolemjdoucí budou mít možnost ochutnat polévku beninskou, bulharskou, japonskou, korejskou, libanonskou, maďarskou, polskou, romskou, řeckou, slovenskou i tradiční českou poctivou zelňačku.
Polévkovou soutěž bude doprovázet korejská hudba, přehlídka japonských kimon, maďarský čardáš, temperamentní slovenský folklór, ruská balalajka, romské tance, bulharská loutka a africké rytmy.
Hlavním festivalovým dnem byla sobota 12.11., kdy se uskutečnilo Multikulturní odpoledne pro děti v Lucerna Music Baru a vůbec poprvé Polévková soutěž tří kontinentů. V prostorách Pasáže Lucerna se sešly stovky Pražanů a členů nejrůznějších spolků menšin a cizinců žijících v ČR. Všichni mohli ochutnat a posoudit kvalitu 11 druhů polévek. Jejich výdej doprovázel bohatý program od maďarského čardáše, přes bulharské písně, korejské bubny, ruskou balalajku, japonská kimona, africké rytmy až po romské tance a slovenský folklór. Odborná porota pod vedením pražské radní Mgr. Hany Halové vybrala jako nejchutnější libanonskou čočkovou polévku, u diváků zvítězilo maďarské pikantní rybí halászlé.
Návštěvníci akce, kteří beznadějně zaplnili prostory Pasáže Lucerna, ocenili nejen chutě polévek, ale i možnost odnést si recept na ně a zkusit si tak doma být na chvíli cizincem.
V Pasáži vládla skvělá atmosféra a kromě polévek se zde míchaly i nejrůznější jazyky v pohodovém souladu s češtinou.
Součástí letošního DIALOGU KULTUR byly projekce 8 hraných a 5 dokumentárních filmů, 2 literární večery (v rámci festivalu Den poezie), 2 výstavy fotografií - Zvykněte si a Minority (obě je možné shlédnout do konce listopadu) a projekce snímků z projektu One Minute Video.
Všechny akce včetně skvělé multikulturní znělky festivalu se těšily značnému zájmu veřejnosti.
Festival se konal v návaznosti na Mezinárodní konferenci hl.m. Prahy „Identita ve vztahu k národnostním menšinám“.
Multikulturní centrum Praha zvažuje uspořádání Polévkové soutěže ve větším rozsahu např. na některém z pražských náměstí i v příštím ročníku festivalu DIALOG KULTUR.
Kontakt:
Petr Lobotka, public@mkc.cz, 296 325 345, 737 720 072
Jana Haluková, projects@mkc.cz, 296 325 345, 737 702 526
Multikulturní centrum Praha, Vodičkova 36, Praha 1
Online diskuse
Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk