Eva Veverková "> Závěry ze zasedání UNEP v Nairobi - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/zavery-ze-zasedani-unep-v-nairobi
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

MŽP ČR: Závěry ze zasedání UNEP v Nairobi

14. února 2007 | MŽP ČR
Autor: Eva Veverková, tel: 267 122 139
Mezi 5. a 9. únorem 2007 se v keňském Nairobi konalo 24. zasedání Řídící rady UNEP [1] a 8. zasedání Globálního fóra ministrů životního prostředí, kterých se zúčastnila i česká delegace pod vedením náměstka ministra životního prostředí Jana Dusíka. „Jedním z dílčích výsledků je například fakt, že Česká republika bude místopředsednickou zemí za východoevropskou regionální skupinu OSN pro období 2007 – 2009,“ říká náměstek Dusík.

Řídicí rada UNEP přijala téměř dvě desítky rozhodnutí [2] včetně podpory environmentálního vzdělávání a snahy o zapojení žen z rozvojových zemí (zvláště z Afriky) do ochrany životního prostředí.

Zasedání přijalo rozhodnutí doporučit Valnému shromáždění OSN vyhlásit na roky 2010 - 2020 Dekádu pouští a boje proti desertifikaci [3]. Vyzvalo celé světové společenství ke snižování nebezpečných dopadů nakládání s rtutí a dalšími těžkými kovy. Nově ustavená pracovní skupina by měla do února 2009 navrhnout další opatření a jednat o možnosti nařídit vyřazování rtuti z používání a výroby právní cestou.

Bude také posílena mezinárodní spolupráce při plnění Strategického přístupu k nakládání s chemickými látkami (SAICM). Hlavní důraz bude kladen na prevenci ilegálního obchodování s nebezpečnými chemickými látkami, inspirovaným také výsledky Mezinárodního sympozia, které se uskutečnilo v listopadu 2006 v Praze.

Bohužel se i přes snahy členských států Evropské unie a řady rozvojových států nepodařilo prosadit podporu transformace UNEP v Organizaci OSN pro životní prostředí ani univerzální členství v Řídící radě UNEP. Tato otázka přijde opět na program jednání během 25. zasedání Řídící rady v únoru 2009.

Globální fórum, jehož zasedání se kromě ministrů životního prostředí zúčastnili vedoucí představitelé významných mezinárodních organizací systému OSN, se zabývalo jednak vztahem mezi globalizaci a životním prostředím, a dále reformou OSN [4] [5]. Ministři se shodli na nutnosti vytvořit společný pracovní tým mezi UNEP a Světovou obchodní organizací (WTO) k vypracování společného postoje ministrů životního prostředí a ministrů obchodu k otázce globalizace.


Další informace:
http://www.unep.org

Poznámky:
[1] United Nations Environment Programme – Program OSN pro životní prostředí

[2] Řídicí rada UNEP se také zaměřila na lepší monitorování stavu životního prostředí (strategie Environment Watch 2020), na pomoc rozvojovým státům při přijímání opatření na zlepšení stavu životního prostředí (např. vodní politika a strategie UNEP na léta 2007-2012, nakládání s pevným komunálním odpadem, podpora řízení ochrany životního prostředí v afrických zemích a posílení spolupráce mezi rozvojovými zeměmi).

[3] Desertifikace (rozšiřování pouští a suchých oblastí) patří spolu se změnou klimatu a úbytkem biodiverzity k největším současným celosvětovým problémům v oblasti ochrany životního prostředí, jejichž řešení není možné bez mezinárodní spolupráce a společného úsilí. ČR je od roku 2004 členem Úmluvy OSN o boji proti desertifikaci v zemích postižených velkým suchem, která byla ustanovena v roce 1994 z podnětu konference o životním prostředí v Rio de Janeiro.

[4] Globalizace je vnímána jako rozporuplný proces, který je přínosný pro lidskou společnost a vede ke snižování chudoby, současně však vyvolává vyšší nároky na spotřebu energie, změnu klimatu, vede ke konzumnímu způsobu života. Východisko z této situace je nutné hledat jak na úrovni vlád, tak na úrovni regionální a mezinárodní, a na úrovni jednotlivých zájmových skupin. Proto je důležitá spolupráce UNEP s dalšími mezinárodními organizacemi, mj. z oblasti financí a obchodu, soukromým sektorem a občanskou společností. Globalizace zvyšuje požadavky na mezinárodní správu životního prostředí a předpokládá koordinovaná opatření na globální, regionální tak národní úrovni provázanost ochrany životního prostředí s dalšími oblastmi jako je obchod, zemědělství, ochranou zdraví a bezpečností.

[5] Reforma OSN by měla přispět k účinnější reakci na problémy spojené s globalizací. Klíčová je součinnost všech institucí OSN, zvýšení politické autority UNEP a jeho koordinační funkce při zajišťován ochrany životního prostředí.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist