Radek Drahný "> Zdravotní stav lesů v Krušných horách - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/zdravotni-stav-lesu-v-krusnych-horach
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Lesy ČR: Zdravotní stav lesů v Krušných horách

6. května 2008 | Lesy ČR
Autor: Radek Drahný
Stav lesního prostředí v Krušných horách se i přes dlouhodobou péči lesníků Lesů České republiky, s. p. nedaří zlepšovat tak rychle, jak bychom si přáli. V minulých letech vysázené porosty náhradních dřevin pomalu zacelují jizvy, které na Krušných horách vznikly v minulosti v důsledku imisí. Lesům však neprospívá pokračující, i když snížené, imisní zatížení ani vliv většího množství zvěře. Ve spojitosti s drsnými klimatickými podmínkami, které na horách panují, to jsou klíčové faktory ovlivňující dnešní stav lesních porostů v Krušných horách.

V oblasti Černého trojúhelníku, jak se říkalo nejvíce imisemi postiženému území na hranicích mezi Českem, Německem a Polskem, bylo nutné zalesnit několik desítek tisíc hektarů tzv. náhradními dřevinami. Jen v oblasti Krušných hor bylo v 70. a 80. letech minulého století zalesněno na 36 tisíc ha zejména břízy bělokoré, modřínu opadavého a smrku pichlavého. Cílem tohoto opatření bylo zachování kontinuity lesních porostů pro zlepšení stavu půdy a ochranu vodních zdrojů.

Tyto porosty náhradních dřevin mají v drsných klimatických podmínkách s pokračující imisní zátěží předpokládanou životnost 40–60 let. V současnosti proto lesníci řeší kromě výchovy těchto porostů i jejich obnovu, nyní již i dřevinami cílovými – smrkem, bukem, jedlí, javorem a dalšími. Současně se zabývají zhoršujícím se zdravotním stavem náhradních dřevin, zejména břízy, u které je další vývoj těžko předvídatelný. Vzhledem k nedostatku živin je současně nutná i chemická a biologická meliorace půd.

Dalším významným faktorem, který ovlivňuje zdravotní stav krušnohorských lesů, jsou početní stavy zvěře. Zejména u jelena lesního je stále zřetelný jeho negativní vliv na les. I když jeho stáda dle pamětníků nedosahují početnosti let minulých, jsou jeho početní stavy vyšší než normované. To má za následek zvýšené poškození porostů okusem, ohryzem a loupáním. Řešením je pokračování ve snižování stavů jelení zvěře, ochrana porostů proti loupání a ohryzu a případně rozšíření sítě přezimovacích obůrek.

Lesy České republiky, s. p. situaci v Krušných horách intenzivně řeší. Spolupracujeme s předními tuzemskými institucemi a výzkumnými ústavy na řešení tohoto problému. To potvrzuje i konference na téma „Lesnické hospodaření v Krušných horách“, která se uskuteční v Mostě ve dnech 3. – 4. 6. 2008

Cílové dřeviny – dřeviny pěstované ve srovnatelných podmínkách bez imisního zatížení; v Oblasti Krušných hor především smrk, buk, jedle doplněné javorem klenem; porosty těchto dřevin plní všechny funkce včetně dřevoprodukční

Náhradní dřeviny – dřeviny pěstované po přechodnou dobu v oblastech s extrémním imisním zatížením; cílem jejich pěstování je především dočasná ochrana půd, vodních zdrojů a vytvoření mikroklimatu pro dřeviny cílové (zejména stínomilné cílové dřeviny buk a jedli); využívány byly především listnáče zlepšující opadem strukturu půd, ale i smrk pichlavý, u kterého se předpokládala větší odolnost vůči extrémním imisním vlivům.

Normované stavy zvěře – početní stavy zvěře dané vyhláškou MZe č. 491/2002 Sb. pro konkrétní honitbu; určují se s ohledem na úživnost honitby tak, aby byl vytvořen předpoklad pro soulad mezi zvěří a lesem

Přezimovací obůrka – oplocené území, kam se zvěř láká na zimu, kde se krmí po dobu nedostatku potravy a po zimě opět vypouští do lesa; dochází tak ke snižování škod zvěří v době strádání.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist