Ondřej Jakob "> Zelená pro venkov je jedním z hlavních volebních hesel KDU-ČSL - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/zelena-pro-venkov-je-jednim-z-hlavnich-volebnich-hesel-kdu-csl
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

KDU-ČSL: Zelená pro venkov je jedním z hlavních volebních hesel KDU-ČSL

1. října 2004 | KDU-ČSL
Autor: Ondřej Jakob
Celostátní konference KDU-ČSL, která se konala 1.10. 2004 v Praze schválila programový dokument „Zelená pro venkov“ jako základní programový materiál pro rozvoj venkova, zemědělství a regionální politiku KDU-ČSL.

KDU-ČSL bude „Zelenou pro venkov“ používat jako jedno z hlavních volebních hesel v podzimní kampani pro volby do krajských zastupitelstev.


Rozvoj venkova, zemědělství a regionální politika - „Zelená pro venkov“

Preambule

Venkov zaujímá většinu území České republiky, proto je jeho rozvoj v zájmu celé společnosti. Nesmíme tento prostor zužovat na plnění dílčích programů k jednotlivým venkovským činnostem. Zemědělství sice zůstává primárním sektorem, ale samo o sobě však stabilitu venkova nezajistí. Hospodářství venkovských oblastí musí mít bohatou strukturu rozmanitých činností. Proto KDU-ČSL vnímá problematiku venkova komplexně.

KDU-ČSL představuje programový dokument k rozvoji venkova. Jeho cílem je integrovaný hospodářský, společenský, environmentální a kulturní rozvoj venkovských oblastí, zajištění stability venkova a konkurenceschopnosti venkovských oblastí s oblastmi městskými. Udržení života na venkově lze dosáhnout zvyšováním kvality života a vytvářením nových pracovních příležitostí.K tomu je nutné dostatečné vybavení venkova a vhodné podmínky pro život rodin i rozvoj společenského života.

Z těchto důvodů je nadále potřeba posuzovat nové koncepce a zákony ovlivňující kvalitu života na venkově, včetně rozdělení daňových příjmů z hlediska jejich dopadů na venkov. Zdroji pro rozvoj venkova po roce 2006 budou Evropský zemědělský fond pro rozvoj venkova, dále národní programy, krajské programy a vlastní financování obcemi na doplňkovém principu a podle potřeb venkovských oblastí a politiky EU.


90 % území – šance pro 90 % nezaměstnaných

Venkov tvoří 90 procent našeho území, ale žije v něm pouze 23 procent obyvatel. Podporou venkova chce KDU-ČSL vytvořit prostor ke snížení nezaměstnanosti. Nástroji jsou zacílení programu pro zvýšení konkurenceschopnosti malých a středních podniků na venkově a podpora nepotravinářské zemědělské produkce. Nová pracovní místa mohou vznikat také v nezemědělském podnikání. Cílovou skupinou jsou zejména malé rodinné firmy, živnostníci, skupiny výrobců, mladí občané a ženy a podniky do deseti zaměstnanců.

Vedle potravinářské produkce je důležité nepotravinářské využití zemědělské půdy, zejména v oblastech alternativních zdrojů energií. (Jde například o míchání etylalkoholu a metylesterů z řepkového oleje do pohonných hmot a využívání rychle rostoucích bylin a dřevin pro energetické účely, s přihlédnutím k potřebě ochrany přírody a krajiny.) Důležité je rovněž zřizování malých a středních zpracovatelských podniků k zajištění odbytu zemědělské produkce, marketing a odbyt mimo obchodní řetězce.

KDU-ČSL podporuje rozvoj služeb pro obyvatelstvo a hospodářství venkova, rozvoj řemesel, venkovské turistiky a agroturistiky, krajových specialit, obnovu vesnic a péči o kulturní a přírodní dědictví. KDU-ČSL k tomu povzbudí vznikající síť Národních center šetrné turistiky. V souvislosti s tím je nutná úprava evropských i národních podpůrných nástrojů a vytváření informačních systémů a sítí.

Na podkladě analýzy příčin nerovnoměrného vývoje a potřeb jednotlivých regionů v ČR musí být vytvořeny adresné a konkrétní národní podpory pro vymezená území, zejména tvorbou nových pracovních míst.

KDU-ČSL chce zvýšit mobilitu pracovních sil. Umožnit lidem dojíždět z venkova do zaměstnání ve městech za výhodnějších podmínek, proto bude podporovat možnost odpočtu nákladů za cestování do práce ze základu daně, což považuje za nástroj aktivní politiky zaměstnanosti. Prostředky na tuto daňovou úlevu lze vzít z méně efektivních opatření, jako jsou dotace na zřizování nekonkurenceschopných pracovních míst.


Rozvoj venkova – nejlevnější způsob péče o krajinu a životní prostředí

KDU-ČSL bude důsledně podporovat zemědělskou činnost v méně příznivých oblastech a rozvoj ekologického zemědělství. Je to nejlevnější způsob, jak zachovat krajinu udržovanou a předat ji budoucím generacím ve stejném stavu. Opouštění venkova není řešením, ale prohloubením dluhu, který budeme muset v budoucnu zaplatit.

Rozvoj venkova mají podpořit partnerství v rámci venkovských mikroregionů v souladu s principy iniciativy EU LEADER mezi veřejnými a soukromými subjekty, rozvoj lokální participační demokracie, přístup „zdola“, příprava místních rozvojových strategií a přenesení rozhodování o podporách na co možná nejnižší úroveň. Společné projekty venkovských oblastí v národním i mezinárodním měřítku jsou dnes již nutností. Taktéž vytváření národních a evropských sítí aktivních venkovských oblastí a národních a mezinárodních organizací patří k šíření a propagaci dobrých příkladů rozvoje venkova.

KDU-ČSL neopomíjí dominantní úlohu krajů v rozvoji venkova. Nástrojem rozvoje území bude program nebo strategie rozvoje území a územního plánování zahrnující sídla, ale i tvorbu a údržbu krajiny, realizaci komplexních pozemkových úprav, protipovodňových opatření a opatření k zadržování vody v krajině. S tím souvisí potřeba dořešení vlastnických vztahů k pozemkům. Zdrojem pro venkov bude „Nový program rozvoje venkova“ v gesci krajů.

V rámci pokračující reformy veřejné správy je žádoucí stanovit jasné zodpovědnosti jednotlivých orgánů za rozvoj venkova. Na centrální úrovni vytvoření jednoho ústředního orgánu – ministerstva zemědělství a venkova (v rámci úprav kompetenčního zákona), zodpovědného zejména za evropské programy v oblasti zemědělství a venkova. Na druhém stupni posílení krajů, a také dořešení úlohy pověřených obcí v zajišťování potřeb venkova.


Nabízíme svůj vliv těm, kteří mají přirozený zájem o své okolí

KDU-ČSL nabízí spolupráci všem, kteří se chtějí podílet na rozhodování o svém okolí. Minulé desetiletí přineslo rozvoj občanské společnosti venkovských obcí, oživení společenských aktivit, občanských iniciativ, neziskových organizací, zejména spolkové činnosti, sportovních a kulturních činností, poutí, trhů, festivalů a soutěží dovedností lidí. Starostové a zastupitelé, ale i řadoví členové KDU-ČSL tomuto procesu jednak napomáhali a jednak se ho aktivně účastnili. Spoluúčast a spolupráci místních obyvatel, hospodářských a společenských subjektů (sdružení občanů, Hospodářská komora, Agrární komora, podnikatelské svazy, zemědělci, hasiči, myslivci, rybáři), samospráv a úřadů při obnově a rozvoji venkova je v dnešní době, kdy o velké části finančních podpor rozhodují orgány Evropské unie, dobré převést na politickou rovinu.

KDU-ČSL je významnou politickou silou, která má své zastupitele, starosty, hejtmany, poslance, senátory, má i zastoupení v Evropském parlamentu. K uskutečnění programu „Zelená pro venkov“ to nestačí Bez lidí, kteří investují svoji energii a zájem do jakéhokoliv zlepšení prostředí, ve kterém žijí, kteří se snaží „něco“ zlepšit, není možné tento program uskutečnit. KDU-ČSL nabízí svou část vlivu, aby rozhodovali samostatně ti, kteří mají přirozený zájem o své okolí. Bez nich by zmizela občanská společnost.

Podporu v rámci regionální politiky na strategické a páteřní projekty pro rozvoj regionů bude KDU-ČSL hledat ve zdrojích strukturálních fondů a Fondu soudržnosti EU. Zejména se pak KDU-ČSL zaměří na zastavení nepříznivého vývoje v upadajících regionech nebo regionech se ztíženými podmínkami – příhraniční oblasti, oblasti postižené restrukturalizací, a také některé městské oblasti. To vše se neobejde bez přenesení rozhodujících pravomocí a nástrojů na krajské orgány.

KDU-ČSL bude v neposlední řadě prostřednictvím svých starostů a hejtmanů podporovat zavádění místních Agend 21 na úrovni obcí i regionů jako nástroj pro rozvoj venkovských společenství a lokální demokracie. KDU-ČSL chce důsledně uplatňovat princip subsidiarity přenesením rozhodování blíže k lidem, a to až na úroveň správních obvodů obcí s pověřeným obecním úřadem nebo obcí s rozšířenou působností.


Venkov – prostor ke kvalitnímu životu

KDU-ČSL chce pro venkov dostupné bydlení, zdravotnictví, sociální péči a vzdělávání. Školy (zejména prvního stupně) by v malých obcích neměly být rušeny. Je nutné zajistit, aby o velikosti a umísťování nebo rušení škol bez kapacitního omezení mohla rozhodovat obecní zastupitelstva. Ta by měla mít možnost rozhodovat, zda školu v případě malého počtu žáku zruší, nebo na vlastní náklady zachovají. Venkovský prostor je také ideálním prostředím pro staré a handicapované občany, a to v menších zařízeních v blízkosti jejich původního bydliště a rodin.

Venkov nesmí být odříznut od měst, naopak musí být posilován prvek partnerství s městy. KDU-ČSL chce posílit dopravní spojení a zásobování a zajistit údržbu oprav místních komunikací. S dopravní infrastrukturou souvisí i infrastruktura technická. V obcích do 2000 obyvatel je nutné její dobudování v souladu s evropským standardem a normami k odstranění rozdílů s městy, zejména v zásobování pitnou vodou a v čištění odpadních vod. Nesmí se opominout úplná péče o kvalitu vodních zdrojů.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist