Karolína Šůlová "> Zkušenosti České republiky s odstraňováním starých ekologických zátěží jsou jedinečné - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/zkusenosti-ceske-republiky-s-odstranovanim-starych-ekologickych-zatezi-jsou-jedinecne
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

MŽP ČR: Zkušenosti České republiky s odstraňováním starých ekologických zátěží jsou jedinečné

11. listopadu 2004 | MŽP ČR
Autor: Karolína Šůlová, tel: 267 122 944, 724 102 406
Už více než 22 miliard korun bylo v České republice investováno do odstraňování starých ekologických zátěží. Jedná se o proces, který svým rozsahem a systematičností nemá v Evropské unii obdoby, o zkušenosti expertů v této oblasti proto projevil zájem United Nations Development Programme (UNDP). Výsledkem jeho spolupráce s Ministerstvem životního prostředí je i publikace „Odstraňování starých ekologických zátěží – zkušenost České republiky“. Ta je určena zejména zemím střední a východní Evropy a bývalého Sovětského svazu, které se stejně jako Česká republika potýkají s kontaminací mnoha lokalit.

„V České republice je v současné době známo více jak 8900 lokalit se starou ekologickou zátěží, na více než 4000 lokalitách již proběhly ověřovací a průzkumné práce. Zhruba tisíc lokalit je podrobně prozkoumáno, na 746 již probíhají sanační práce a na 166 lokalitách byla sanace ukončena. Odstraňování starých zátěží je důležité nejen pro kvalitu podzemních vod či půdy, ale především zdraví lidí, “ konstatuje Ivana Jirásková, náměstkyně ministra životního prostředí.

„Je nezbytné, aby staré zátěže, které v minulosti způsobil státem řízený průmysl, byly řešeny adresně a konkrétně. Systém, který zvolila Česká republika je velmi komplexní a může být inspirací pro ty státy, které obdobné úkoly teprve čekají. UNDP právě proto ve spolupráci s odborníky Ministerstva životního prostředí připravil nejen odbornou publikaci na toto téma, ale podílí se i na organizaci workshopů, kde probíhá výměna zkušeností mezi experty jednotlivých zemí,“ hodnotí zkušenosti České republiky Jaroslav Tešliar, projektový manažer United Nations Development Programme.

České Ministerstvo životního prostředí z vlastních zdrojů zajišťuje odstraňování starých ekologických zátěží po Sovětské armádě, která u nás využívala 73 různě velkých lokalit. Průzkumem bylo zjištěno, že zhruba u 60 lokalit je rozsah ekologických škod významný. V roce 1991 byly sanační práce postupně zahájeny v nejvíce postižených lokalitách, takže k dnešnímu dni na většině z nich již nezbytná sanace proběhla. V letošním roce probíhají sanační práce na šesti lokalitách – Hradčany (Ralsko), Milovice – Boží Dar, Milovice - tábor, Všejany – les, Luštěnice a Kuřívody. Na odstranění ekologických závad byla dosud ze státní rozpočtu investována více než jedna miliarda korun. Podle dosavadního vývoje sanačních prací na jednotlivých lokalitách se do roku 2012 počítá s dalšími výdaji ve výši zhruba 270 milionů korun.

Hlavním zdrojem prostředků na odstraňování starých ekologických zátěží je Fond národního majetku. Mezi ním a nabyvateli privatizovaných podniků jsou uzavírány smlouvy o úhradě nákladů vynaložených na vypořádání ekologických závazků vzniklých před privatizací - tzv. ekologické smlouvy. Ty zahrnují náklady na průzkum, analýzu rizik a její aktualizace, projekt a realizaci nápravných opatření i činnost odborného dohledu při nápravě ekologických závad. Celkem od roku 1991 do 30.9.2004 eviduje FNM 274 ekologických smluv. Ukončeno bylo 61 z nich. V tomto období uhradil FNM celkem 21 289,39 mil. Kč. Odborným garantem celého procesu je Ministerstvo životního prostředí.

Ministerstvo životního prostředí již od roku 1996 provozuje a aktualizuje databázi pro evidenci starých ekologických zátěží (SESEZ), která nyní obsahuje více jak 3 500 zátěží a to bez ohledu na to, z jakých finančních zdrojů jsou tyto zátěže odstraňovány a evidovány. Tato databáze je veřejně přístupná (www.map.env.cz) a nemá obdoby ani v zemích EU-15. Rovněž byl sestaven „Regionální seznam priorit pro odstraňování starých ekologických zátěží“. Využívají jej jednotlivé kraje, odbory MŽP a FNM ČR, a umožňuje přistupovat k likvidaci starých zátěží dle významnosti znečištění a stanovení priorit.

Více na www.env.cz, www.undp.sk

Informace mohou poskytnout:
Ing. Jaroslav Zima, ředitel odboru ekologických škod MŽP; tel: 267122069 jaroslav_zima@env.cz
Mgr. Daniel Svoboda, UNDP konzultant; mobil: 724179562, mailto:development-ww@volny.cz
Karolína Šůlová, tel: 267 122 944, 724 102 406
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist