https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/znamky-vlaky-cesty-boudy.vystava-k-nedozitym-90.narozeninam-malire-jiriho-boudy
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Poštovní muzeum: Známky, vlaky, cesty, boudy. Výstava k nedožitým 90. narozeninám malíře Jiřího Boudy

9. června 2024 | Poštovní muzeum
Poštovní muzeum si v roce 2024 připomíná osobnost akademického malíře Jiřího Boudy (* 5. 5. 1934, + 23. 8. 2015), syna ak. malíře Cyrila Boudy. Tématy Jiřího Boudy byla technika a hromadná doprava, zejména železniční, kterými se po celý svůj tvůrčí život zabýval. Vlaky se staly hlavním námětem jeho obrazů, ilustrací, grafik a exlibris. Další uměleckou oblastí jeho díla byla tvorba poštovních známek; ovšem i jeho první známka z roku 1982 byla věnována železnici.

Výstava se soustředí především na Boudovu československou, resp. českou známkovou tvorbu z období 1982–2015. Zahrnuty jsou i návrhy na dopisnice z období České republiky. Tematicky se jedná o soudržný celek vlakové dopravy (např. emise 60. výročí Mezinárodní železniční unie, Doprava – železnice roku 1900 a roku 2000, dopisnice Ukončení provozu vlakové pošty), dopravních prostředků (Československá kolejová vozidla, dopisnice60 let od začátků výroby vozítka Velorex, Balónová pošta), železničních cest (100 let provozu elektrické dráhy Tábor – Bechyně, 150. výročí příjezdu prvního vlaku z Olomouce do Prahy) anebo našich měst a budov (Městská architektura). Opomenuta není ani rytecká práce Jiřího Boudy (Umění, Josef Čapek, Harmonikář).

Vystaveny jsou výtvarné návrhy, liniové rozkresby, skici, rytecké desky, poštovní známky, obálky prvního dne a dopisnice ze sbírek Poštovního muzea. Doplňkem k této stovce předmětů s ryze poštovní tematikou je Boudova volná tvorba ze sbírek jeho syna Martina Boudy – obrazy (Večer, Stavědlo s přejezdem), litografie (Návraty, Úschovna kol) a mědiryty (Pražské nádraží Těšnov), ale také vhodně volené artefakty z železničního prostředí.

Osobitým prvkem je Boudovo výtvarné náčiní, se kterým dovedl tak znamenitě vyjádřit niterní polohy své umělecky citlivé duše. Součástí výstavy je i kolo, na kterém Jiří Bouda uskutečnil své poutě do Santiaga de Compostelo a do Paříže.

Autor výstavy: Martin Říha | Supervize: Jiří Střecha
Grafické a prostorové řešení výstavy: Jaroslav Obst
Grafické řešení propagačních materiálů, příležitostné dopisnice, razítka a brožury: Jaroslav Obst
Fotografie: Martin Říha, Cyril Bouda, Zdeněk Lhoták, František Vopat
Texty: Jitka Zamrzlová
Realizace výstavy: Poštovní muzeum
Vernisáž výstavy: 13. 6. 2024
Trvání výstavy: 14. 6. – 31. 12. 2024
Místo konání výstavy: Poštovní muzeum | Nové mlýny 2, Praha 1
Více o výstavě: www.postovnimuzeum.cz | www.facebook.com/postovnimuzeum
Zřizovatelem Poštovního muzea je Česká pošta, s. p.
Výstava vznikla za finanční podpory ČSOB, a. s.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist