https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/znecisteni-poskozuje-zdravi-evropskych-deti-nova-studie-who-a-eu
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Hnutí Duha: Znečištění poškozuje zdraví evropských dětí - nová studie WHO a EU.

15. dubna 2002 | Hnutí Duha
Výzkum shrnuje poznatky o ekologických vlivech na lidské zdraví

Děti jsou zvláště náchylné na poškození zdraví znečištěním, varuje studie Světové zdravotnické organizace a Evropské environmentální agentury [1], zveřejněná dnes v Bruselu [2].

Rozsáhlá studie shrnuje poznatky o účincích ekologických vlivů na děti v Evropě. Upozorňuje například, že:

· Děti jsou náchylnější než dospělí na účinky pesticidů, například organofosfátů, v potravinách. Standardně používané „bezpečné“ limity obsahu pesticidů nepostačují pro zajištění dětského zdraví, varuje studie. Týká se to především některých v poslední době objevených závažných účinků, jako je narušování funkce hormonů a poškozování lidského zárodku v matčině těle.

· Některé chemické látky, například olovo a polychlorované bifenyly, patrně ovlivňují vývoj mozku a dalších součástí nervové soustavy u nenarozených dětí. Podobné podezření panuje také u pesticidů.

· Počet případů astmatu u dětí během posledních desetiletí rapidně roste, především v některých bohatších průmyslových zemích Evropy až na trojnásobek. V Británii astmatem trpí asi třetina dětí ve věku 13-14 let. Studie ukazují, že děti bydlící v blízkosti rušných ulic mají o 50 % vyšší šanci trpět astmatem. V těchto případech vinu nesou především malé částečky prachu a přízemní ozón. Pravděpodobně kvůli benzenu obsaženému ve výfukových plynech u těchto dětí roste také počet případů leukémie.

· Desetina dětských úmrtí v Evropě je způsobena automobilovými nehodami.

· Evropské studie odhalily, že blízkosti skládek toxických odpadů roste počet případů některých vrozených vad u dětí – není však doposud jasná přesná příčina ani definitivně prokázaný vliv skládek.

· Děti mladší 10 let jsou skupinou nejvíce náchylnou na kontaminaci potravin bakteriemi a dalšími patogeny. „V západní a severní Evropě, kde je dostatek pitné vody i hygienických opatření, se počet případů onemocnění z potravin zvýšil mezi začátkem 80. a koncem 90. let na trojnásobek“, konstatuje studie. Mezi příčiny podle autorů patří masová, méně precizní produkce potravin, průmyslové zemědělství včetně masových velkochovů hospodářských zvířat a spotřeby pesticidů, i kontaminace chemickými látkami, jako jsou dioxiny.

· Děti jsou dnes vystaveny účinkům asi 15 000 druhů syntetických chemikálií – většina z nich vznikla během posledních pěti desetiletí.

Studie podrobně analyzuje i další zdroje poškozování zdraví a rizika, například sluneční ultrafialové záření, hluk, globální změny klimatu, pasivní kouření či účinky elektromagnetických polí.

Vojtěch Kotecký z Hnutí DUHA řekl:
„Výzkumy ukazují, že se postupně mění povaha ekologických rizik, která poškozují dětské zdraví. Význam některých rizik klesá a jiná se objevují, proto pozornost věnovaná dusivému smogu z elektráren dnes ustupuje komplikovaným způsobům kontaminace lidských zárodků pesticidy a dalšími chemickými látkami. Rozšiřuje se také šíře problémů, které jsou za ekologická rizika považovány. Mezi nezbytná opatření patří rozvoj veřejné dopravy, snížení počtu automobilů ve městech, regulace pesticidů i dalších chemických látek a rozvoj ekologického zemědělství.“


Kontakty:
Vojtěch Kotecký, tel: 05-45214431
Karolína Šůlová, mluvčí Hnutí DUHA, tel: 0604-202470, 02-22513859

Poznámky:

[1] Evropská environmentální agentura je ekologický výzkumný a poradní ústav Evropské unie, který sídlí v Kodani.

[2] Tamburlini, G., von Ehrenstein, O.S., Bertollini, R. (eds.) : Children’s health and environment: a review of evidence, World Health Organisation-European Environmental Bureau, Geneva-Copenhagen 2002, 225 stran. Studii lze stáhnout na http://org.eea.eu.int/documents/newsreleases/eip_24.pdf.


Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist