Barbara Tesařová "> Zoo Liberec a Safari Park Dvůr Králové budou společně zachraňovat zebry bezhřívé. V přírodě i lidské péči takřka vymizely - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/zoo-liberec-a-safari-park-dvur-kralove-budou-spolecne-zachranovat-zebry-bezhrive.v-prirode-i-lidske-peci-takrka-vymizely
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Zoo Liberec a Safari Park Dvůr Králové: Zoo Liberec a Safari Park Dvůr Králové budou společně zachraňovat zebry bezhřívé. V přírodě i lidské péči takřka vymizely

10. března 2021 | Zoo Liberec a Safari Park Dvůr Králové
Autor: Barbara Tesařová, tel: 778 717 788
Ředitelé Zoo Liberec a Safari Parku Dvůr Králové ve středu 10. 3. 2021 podepsali memorandum o spolupráci na společné záchraně ohrožených zeber bezhřívých. Vedle snah o stabilizaci populace v lidské péči se intenzivně zaměří i na ochranu zeber bezhřívých přímo v jejich domovině v Africe. Příběh zeber bezhřívých představí tuto neděli i filmový dokument na ČT2.

„Zebra bezhřívá patří k velmi ohroženým zvířatům. V lidské péči na celém světě jich je něco málo přes čtyřicet a většina jich žije v českých a slovenských zoologických zahradách. Populace v lidské péči přitom stojí na potomcích dvorského chovu,“ říká ředitel dvorského safari parku Přemysl Rabas. „Obrovské úsilí odborníků ze Dvora, Liberce a několika dalších zahrad tuto historickou souvislost jen potvrzuje.“

„Spolupráce mezi Dvorem Králové a Libercem je dlouhodobá. Je úžasné vidět, jakých výsledků již společná snaha dosáhla. Podpis memoranda znamená oficiální start projektu, na jehož konci bychom rádi viděli nejen stabilní populace zeber bezhřívých v zoologických zahradách, ale především v jejich domovské Africe,“ doplňuje ředitel Zoo Liberec David Nejedlo.

Na systematické záchraně zeber bezhřívých pracují safari park a Zoo Liberec společně s dalšími specialisty již několik let. Postupně se podařilo shromáždit chovná zvířata roztroušená po Evropě do perspektivních stád a založit nové chovné skupiny. Na celém světě žije v péči zoologických zahrad 43 zeber bezhřívých. Díky trpělivé snaze a diplomacii českých a slovenských zoologů se v posledních dvou letech podařilo přesunout k potenciálním partnerům 11 zeber a založit chovy v Zoo Plzeň, Zoo Praha, Zoo Košice a Zoo Bojnice. To dává velkou naději do budoucna.

Memorandum zavazuje Zoo Liberec a safari park vedle posilování populací zeber bezhřívých v lidské péči i k intenzivní práci na ochraně zeber bezhřívých přímo v místě jejich původního výskytu, tedy zejména ve východní Ugandě. „Plánujeme finanční, materiální i vědeckou podporu,“ doplňují ředitelé.

Pozoruhodný příběh zeber bezhřívých a snahu dvou českých zahrad o jejich záchranu představí v neděli 14. března v 11:35 hodin na ČT2 rovněž dokument Zebra bez hřívy režiséra Michala Gálika, který za podpory ministerstva životního prostředí produkovala Zoo Liberec. Dokument sleduje vědeckou expedici vedenou libereckým zoologem Lubošem Melicharem, která v roce 2019 v Ugandě potvrdila výskyt zeber bezhřívých nejen v národním parku Kidepo Valley, ale i v rezervaci Pian Upe. Právě tam se nyní napnou ochranářské snahy českých zoologů. „Původně plánovanou projekci s následnou besedou s účastníky expedice zorganizujeme v obou zoologických zahradách ihned, jakmile to epidemiologická situace dovolí,“ dodává režisér Michal Gálik.

Zebry bezhřívé se dříve v relativně hojných počtech vyskytovaly na severu východní Afriky od Keni po Súdán. Odtud ale takřka zcela zmizely, vědci měli povědomí pouze o zhruba 150 zvířatech v národním parku Kidepo Valley v Ugandě. Podle posledních odhadů by v Kidepu v současnosti mohlo být 200 až 300 zvířat a díky českým odborníkům je od roku 2019 potvrzena i další populace v národním parku Pian Upe.

Populace zeber bezhřívých v lidské péči čítá v současnosti 43 zvířat v celkem dvanácti evropských zoologických zahradách. Většina z nich je v České republice. První zebry bezhřívé dovezl do světových zoo někdejší ředitel královédvorského safari parku Josef Vágner ze tří svých legendárních výprav na přelomu 60. a 70. let. Od té doby se ve Dvoře narodilo 157 mláďat, z nichž některá založila chovy v dalších zoo. Postupem let ale chov bez aktivní koordinace upadal a tříštil se. Změnu přinesly právě až společné aktivity českých a slovenských zoologů.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist