Filip Trdla "> Zoo Liberec přišla o samce bílého tygra - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/zoo-liberec-prisla-o-samce-bileho-tygra
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Liberecký kraj: Zoo Liberec přišla o samce bílého tygra

6. listopadu 2020 | Liberecký kraj
Autor: Filip Trdla, tel: 485 226 307, 770 134 419
Liberecká zoo se rozloučila se samcem bílého tygra Paridem. Z důvodu vleklých zdravotních problémů spojených s vysokým věkem se zoologové a veterináři rozhodli přistoupit k jeho euthanasii. Bylo mu téměř šestnáct let. Posledních několik měsíců již byly na tygrovi patrné známky stáří, a i přes opakovaná vyšetření, několikrát změněnou medikaci a veškerou potřebnou péči postupně ubýval na váze. Poslední říjnový víkend se ale dle slov zoologů jeho zdravotní stav výrazně zhoršil.

„V důsledku selhávání funkce vnitřních orgánů kocour přestal úplně přijímat potravu a postupně upadal do pasivity až letargie. Jeho stav už nešlo stabilizovat a nebyla ani šance na jeho zlepšení,“ říká zoolog Luboš Melichar. Vzhledem k věku a předchozím dlouhodobým zdravotním problémům bylo rozhodnuto nevystavovat jej strádání a přistoupeno k euthanasii. „Následná pitva prokázala rozsáhlé patologické změny na střevní stěně a ledvinách,“ dodává Melichar.

Tento samec bílého tygra přicestoval do zoo pod Ještědem jako roční kotě z francouzské zoologické zahrady v Beauval a v Liberci tak strávil téměř přesně čtrnáct let života. S o tři roky mladší samicí Surya Bárou společně zplodili 11 mláďat ve 4 vrzích, úspěšně bylo odchováno pět z nich. Ta byla následně převezena do zoologických zahrad v Litvě, Ukrajině a Francii. Expozice, kterou tygr obýval, ale prázdná nezůstane. Rozšíří se o ni výběh stávající dvanáctileté tygří samice, které se tím zlepší chovné podmínky.

Vzhledem k tomu, že jsou tygři solitérně žijící zvířata, odchodem samce nijak strádat nebude. Nového samce už ale zahrada nepoptá. Jak již avizovala dříve, chov bílých tygrů plánuje postupně ukončit. „Moderní zoologické zahrady by se měly zaměřovat na chov a záchranu ohrožených druhů, kterých ve volné přírodě ubývá. Bílí tygři mezi ně nepatří. Jedná se o uměle v populaci udržené jedince, kteří navíc v důsledku příbuzenského páření trpí řadou genetických vad,“ vysvětluje ředitel David Nejedlo. V budoucnu by se zoo ráda zapojila do chovu ohrožených tygrů ussurijských, pro které plánuje vystavět výběh v nové části zahrady, v tzv. Údolí ohrožené divočiny.
Filip Trdla, tel: 485 226 307, 770 134 419

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist