Radovan Holub "> Zpracování následků orkánu Kyrill ukončeno - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/zpracovani-nasledku-orkanu-kyrill-ukonceno
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Správa NP Šumava: Zpracování následků orkánu Kyrill ukončeno

17. října 2007 | Správa NP Šumava
Autor: Radovan Holub
Správa NP a CHKO Šumava 16.10.2007 oficiálně rozpustila kalamitní štáb, který byl jmenován ke koordinaci a řešení odstraňování následků orkánu Kyrill v lednu 2007. „Šlo o mimořádnou situaci, od vzniku národního parku tu ještě něco podobného nebylo. Terénní pracovníci správy však dokázali i takto náročnou situaci zvládnout,“ říká vedoucí sekce péče o ekosystémy národního parku a náměstek ředitele Libor Hošek.

Zpřesněný odhad následků orkánu zněl na 853 036 m3 polomové hmoty. Od 18. ledna 2007 do dnešního dne Správa NP a CHKO Šumava těžebně zpracovala 724 722 m3 polomového dřeva. Na ploše Národního parku Šumava je ponecháno zhruba 116 000 m3 polomového dřeva na územích určených k tzv. samovolnému vývoji. Jde především o území 1.zón a další plochy, které byly na základě odborných posudků a rozhodnuti ministra životního prostředí ponechány bez zpracování - především lesní ekosystémy vysokohorských smrčin. Z typologického hlediska se jedná o území v 8. lesním vegetačním stupni. Zbývá zpracovat zhruba 12 000 m3 roztroušených vývratů a polomů, což může trvat do příchodu sněhu. Tyto vývraty a polomy vznikly po vichřici během letního období.

Z celkového zpracovaného množství bylo 594 648 m3 přiblíženo k odvozním cestám a z toho 577 009 m3 bylo již odvezeno ke zpracovatelům.

172 136 m3 dřeva bylo asanováno proti podkornímu hmyzu, z toho 97 981 m3 bylo asanováno chemicky na základě vládní výjimky a 74 155 m3 bylo asanováno mechanicky, tedy odkorněním.

Kromě výše uvedených 116 000m3 dřeva, ponechaného k samovolnému vývoji na přesně stanovených plochách, je evidováno dalších 117 981 m3 dřeva, které je podle platných předpisů ponecháno v lesních ekosystémech k zetlení (pro uvolnění živin z tlejícího dřeva pro potřeby dalšího vývoje ekosystému s cílem podpořit druhovou rozmanitost a další zmlazování smrku ve vysokých polohách Šumavy). Tato dřevní hmota však na rozdíl od uvedených 116 000 m3 dřeva je asanována chemicky nebo mechanicky a tím zabezpečena proti vývoji podkorního hmyzu.

Průběžně bylo instalováno více než 7 000 obranných opatření proti kůrovcům (lapáky, feromonové lapače, otrávené lapáky).

Přesné zhodnocení celé události (včetně zhodnocení ekonomického) bude zveřejněno ve výsledné zprávě, která bude na základě příkazu ministra životního prostředí zpracována do konce listopadu 2007.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist