https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/aktiviste-sesbirali-pri-klimajizde-100-podnetu-k-planu-promeny-uhelnych-regionu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Aktivisté sesbírali při Klimajízdě 100 podnětů k plánu proměny uhelných regionů

27.9.2021 18:25 | ÚSTÍ NAD LABEM (ČTK)
Ekologičtí aktivisté během takzvané Klimajízdy sesbírali přes 100 podnětů od místních lidí, starostů i odborového svazu energetiků k plánu spravedlivé transformace uhelných regionů. Klimajízdy se účastnilo 30 lidí z hnutí Limity jsme my, v srpnu vyrazili na kolech z Chebu do Ústí nad Labem. Zastavili se v několika městech, kde debatovali s veřejností. Místním lidem podle hnutí nejvíc vadí, že se na proměně regionu nemohou podílet, uvedla mluvčí hnutí Veronika Dombrovská.
 

Na podporu uhelných regionů, pro které je přechod na klimaticky neutrální ekonomiku nejnáročnější, poskytne fond Evropské unie České republice 41 miliard korun.

Více než sto lidí také podpořilo petici "Změňme náš kraj společně a spravedlivě!" Hejtmanům Ústeckého a Karlovarského kraje, ministerstvu pro místní rozvoj a životního prostředí tak podle hnutí signatáři adresují výzvu k informování a zahrnutí do procesu přípravy spravedlivé transformace.

"Politici nejen že nezahrnují dotčenou veřejnost do rozhodování, ale často ji ani dostatečně neinformují. Stěžejním požadavkem je také administrativní podpora pro malé a střední firmy, občanské spolky a menší obce, které mají nárok na peníze z Fondu spravedlivé transformace," řekla mluvčí.

Nejčastějšími odpověďmi na to, co se musí v krajích proměnit, byla nedostupnost a nízká kvalita vzdělání, včetně celoživotního, které by umožnilo lidem návrat na pracovní trh. Dopadá na ně také nedostupné a nedůstojné bydlení i příliš vysoká cena energií. Zapotřebí je podle nich proměnit i přístup k využívání půdy a rekultivacím a podpořit drobné ekologické zemědělce.

Kraje by měly podle hnutí vytvořit společně s veřejností vizi, která by se zabývala dalším směřováním spravedlivé transformace. Kritizuje výběr jen několika velkých projektů.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (5)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

kk

karel krasensky

27.9.2021 18:44
Při slově aktivista je nutno zbystřit všechny smysly a být maximalně ostražitý a neduvěřivý.Je to něco jako komsomolec v SSSR nebo člen hitlerjugen za třetí říše
Odpovědět

Viktor Šedivý

27.9.2021 20:13
Jo tak, to je dobrý žblept "Dopadá na ně také nedostupné a nedůstojné bydlení i příliš vysoká cena energií."

No tak to se holenkové připravte na to, že díky slavné zelené politice (čili také díky těmhle aktivistům) ta jízda teprve začne a budete vzpomínat, jak legračně levné byly energie a jak krásně se dalo bydlet za pár kaček.

Za poslední rok je plyn tak asi na dvojnásobku. A to je teprve jemný začátek.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

28.9.2021 14:08 Reaguje na Viktor Šedivý
To přeci není podstatné, každý aktivista přeci ví, že jeden FV panýlek na střeše to nahradí, a deset panýlků tu životní úroveň znásobí, ne?
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

28.9.2021 14:18 Reaguje na Viktor Šedivý
Jinak mi to přijde být bžundózní.....energie byly ještě loni v poměru k příjmům zdaleka nejlevnější od roku 1989, a nemovitosti jsou v podkrušnohoří nejlevnější z celé ČR. A zda je to bydlení důstojné???? No, jaké si to ti obyvatelé udělají, takové to mají. Ty králíkárny v Chánově, Janově, jsou stejného typu, jako třeba na Čerňáku, na Jižňáku nebo na Hůrce. Vzdělání??? Vždyt to pro ten region nepředstavuje žádnou hodnotu. A zajímalo by mne, co se považuje za tu "nedostupnost" - v Ústeckém kraji je universita, a nově, pokud vím, je tam třeba i strojní fakulta, ačkoli svou kvalitou vůči těm tradičním - Liberec, Praha, Plzeň zaostává. Nicméně, většina studentů s výjimkou Prahy studuje mimo kraj, ve které má bydliště. A i dobrá práce tam jde sehnat, já jsem 55=, a v době lockdownu jsem nastoupil v Lounech za nástupák 70 k brutto, a když jsem sháněl lidi do týmu, tak se mi sešly dvě odpovědi, a obě byly ze středočeského kraje. A ta nabídka byla 33-45 k + po nějakém zapracování služebák do osobního užívání.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

28.9.2021 14:21 Reaguje na Viktor Šedivý
Nebo ještě přesněji.....ty energie byly v poměru k příjmům nejlevnější od roku cca 1970, ale možná, že ještě dříve.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist