Aktivisté vyzvali vládu k rozvoji OZE a konci dovozu paliv z Ruska
"Jsme ve schizofrenní situaci, kdy na jednu stranu se celý Západ snaží sankcemi tlačit na Rusko, aby zastavilo krveprolití, na druhou stranu Rusku stále posíláme peníze za plyn a ropu, které válečné tažení financují. To musí skončit," uvedl za Greenpeace Jan Freidinger.
Aktivisté podotkli, že klíčovým prvkem k odstranění závislosti na dovozu plynu je snížení spotřeby energie. Podle Greenpeace se každým zvýšením úspor energií o jedno procento sníží dovoz fosilního plynu do Evropské unie o 2,6 procenta. Své požadavky, včetně těch vedoucích k energetické úspoře, formulovali v petiční výzvě.
Kromě zastavení dovozu plynu, ropy a jaderného paliva z Ruska a investic do rozvoje OZE aktivisté žádají podporu zateplování budov k dosažení nízkoenergetického standardu, zřízení bezplatného poradenství pro občany ohledně energetických úspor a podporu alternativních paliv v dopravě. Organizace také apeluje na potřebu pomoci lidem ohroženým energetickou chudobou, solidární distribuci nákladů dopadů krize i energetické transformace a aktivní kroky v boji s dezinformacemi "zejména v oblasti energetiky a fosilního průmyslu".
Greenpeace kritizují, že nynější české plány počítají s přechodem tuzemského teplárenství z uhlí na plyn. Podle organizace tyto plány mají být nahrazeny zateplováním a dalšími opatřeními pro úsporu energií.
Premiér Petr Fiala (ODS) dnes uvedl, že tuzemské zásoby ropy i plynu překračují evropskou úroveň. Ropy i ropných produktů má Česko na více než tři měsíce, pokud by došlo k výpadku dodávek ropy, nenastal by podle premiéra výrazný problém. Fiala také sdělil, že zásob plynu má ČR při současné spotřebě zhruba na 30 dní, ale pokud skončí mrazivé počasí, vydrží v případě zastavení dodávek i na delší dobu. S odvoláním na společnost Net4Gas premiér dodal, že nyní nejsou signalizovány potíže s dodávkami. Pokud by však Rusko přívod plynu zastavilo, je podle něj Evropa schopná pro tento rok nahradit plyn od jiných dodavatelů.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (7)
Richard Vacek
2.3.2022 18:02Aktivistům nikdo nebrání, aby si pořídili vlastní OZE energetický zdroj. Předpokládám, že to už samozřejmě udělali.
Pokud ne, tak se jedná o lidi s pokřiveným charakterem, což u lidí, kteří jsou plni ušlechtilých myšlenek, zvlášť zamrzí.
Miroslav Vinkler
2.3.2022 18:56Teď by ještě mohli přijít s návodem jak vyluštit slovní úlohu, která se jmenuje těžba břidlicového plynu v USA, jeho zkapalnění, přeprava do EU a jeho regazifikaci tak, aby cena na vstupu byla obdobná.
Miroslav Vinkler
2.3.2022 18:56Teď by ještě mohli přijít s návodem jak vyluštit slovní úlohu, která se jmenuje těžba břidlicového plynu v USA, jeho zkapalnění, přeprava do EU a jeho regazifikaci tak, aby cena na vstupu byla obdobná.
Viktor Šedivý
2.3.2022 23:29A čím se tedy budou Občasné Zdroje Energie nahrazovat v době, kdy nebudou vyrábět? No přeci pomocí OZE ...
To nevymyslíš.
Svatá Prostoto
3.3.2022 14:12Já jim fandím a jsem pro. Od roku 2085 ani kubík, ani barel, ani štangli.
Do té doby buď někdo pohne s tou fúzí, nebo se tu navzájem vystřílíme. Popřípadě obojí:-))).
Jinak tedy zelení soudruzi ve svých vlhkých snech rozdávají takovým fofrem, že to by nestačily banky pouštět do oběhu ani čistě virtuálně:-))).
Pavel Hanzl
6.3.2022 09:01 Reaguje na Svatá ProstotoBohužel, tahle mentalita se u nás za komára mohutně rozšířila až do formy pandemie, po plyšákovi byla dost na ústupu, ale dnes se to zase vrátilo.
To je hlavní příčina, proč máme třetinové platy, než Němci.