Alej věnovaná na Třebíčsku parašutistům se v dubnu rozšíří
V plánu je doplnit alej o několik odpočinkových míst. Měla by svým tvarem odkazovat k podobě letounu Halifax, padáku či kryptě pražského kostela, ve které někteří parašutisté zahynuli.
Kromě bojovníků, kteří se do nacisty obsazeného státu dostali z Velké Británie, bude v aleji také připomínka lidí, kteří jim v protektorátu pomáhali. "Kámen, který doplníme asi letos na podzim, bude usazený na konci aleje a bude připomínat všechny, kteří parašutistům v Československu pomáhali - odbojářům, rodinám, sokolům, skautům i orlům," řekl Sláma.
Program spojený s jarní výsadbou aleje věnuje spolek výsadku Barium. Jeho členové se na území protektorátu dostali 4. dubna 1944. Nové stromy ale budou připomínat i další parašutisty, kteří působili na území protektorátu. "Budou tam také jména z výsadku Silver A a Silver B nebo části výsadku Spelter," řekl Sláma. Svoji účast potvrdili členové rodin asi 15 parašutistů včetně Jana Zemka, Vladimíra Škáchy, Jindřicha Čoupka nebo Oldřicha Pechala.
Parašutistů narozených v nejbližším okolí aleje, do kterého spolek zahrnul Třebíčsko, Jihlavsko a Znojemsko, bylo osm. Všechny připomínají stromy rostoucí v aleji od podzimu. První zimu podle Slámy přečkaly bez újmy. "Pečujeme o ně celou dobu. Stromy byly ostříhány, pravidelně zalévány, mají se dobře, kontrolujeme je pravidelně," řekl Sláma.
Alej se podle něho už teď stala vyhledávaným turistickým místem, je vyznačená v mapách a dostala se i do turistických průvodců. Sázení prvních stromů na podzim si nenechalo ujít asi 150 lidí. Přijela i rodina, která vlastní statek nedaleko Žamberka, v němž se ukrýval parašutista a rodák z Náměště nad Oslavou Josef Šandera. Na sázení v dubnu očekávají organizátoři asi 400 lidí.
Spolek Veterans sdružuje současné a bývalé vojáky, účastníky zahraničních vojenských misí. Věnuje se i akcím, které připomínají historické válečné události.
reklama