https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/alej-venovana-na-trebicsku-parasutistum-se-v-dubnu-rozsiri
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Alej věnovaná na Třebíčsku parašutistům se v dubnu rozšíří

29.3.2024 01:00 | VLADISLAV (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Spolek Veterans - Váleční veteráni České republiky plánuje na Třebíčsku rozšířit alej věnovanou československým válečným parašutistům. Přibude v ní 40 stromů. Sázet se budou 6. dubna, sdělil ČTK za spolek Tomáš Sláma. Alej vznikla loni na podzim vysazením prvních několika stromů, výsadba bude pokračovat. Asi osmisetmetrovou alej by mělo nakonec tvořit 75 lip doplněných o pamětní kameny nebo mobiliář. Dokončenou alej chtějí organizátoři slavnostně představit za rok.
 

V plánu je doplnit alej o několik odpočinkových míst. Měla by svým tvarem odkazovat k podobě letounu Halifax, padáku či kryptě pražského kostela, ve které někteří parašutisté zahynuli.

Kromě bojovníků, kteří se do nacisty obsazeného státu dostali z Velké Británie, bude v aleji také připomínka lidí, kteří jim v protektorátu pomáhali. "Kámen, který doplníme asi letos na podzim, bude usazený na konci aleje a bude připomínat všechny, kteří parašutistům v Československu pomáhali - odbojářům, rodinám, sokolům, skautům i orlům," řekl Sláma.

Program spojený s jarní výsadbou aleje věnuje spolek výsadku Barium. Jeho členové se na území protektorátu dostali 4. dubna 1944. Nové stromy ale budou připomínat i další parašutisty, kteří působili na území protektorátu. "Budou tam také jména z výsadku Silver A a Silver B nebo části výsadku Spelter," řekl Sláma. Svoji účast potvrdili členové rodin asi 15 parašutistů včetně Jana Zemka, Vladimíra Škáchy, Jindřicha Čoupka nebo Oldřicha Pechala.

Parašutistů narozených v nejbližším okolí aleje, do kterého spolek zahrnul Třebíčsko, Jihlavsko a Znojemsko, bylo osm. Všechny připomínají stromy rostoucí v aleji od podzimu. První zimu podle Slámy přečkaly bez újmy. "Pečujeme o ně celou dobu. Stromy byly ostříhány, pravidelně zalévány, mají se dobře, kontrolujeme je pravidelně," řekl Sláma.

Alej se podle něho už teď stala vyhledávaným turistickým místem, je vyznačená v mapách a dostala se i do turistických průvodců. Sázení prvních stromů na podzim si nenechalo ujít asi 150 lidí. Přijela i rodina, která vlastní statek nedaleko Žamberka, v němž se ukrýval parašutista a rodák z Náměště nad Oslavou Josef Šandera. Na sázení v dubnu očekávají organizátoři asi 400 lidí.

Spolek Veterans sdružuje současné a bývalé vojáky, účastníky zahraničních vojenských misí. Věnuje se i akcím, které připomínají historické válečné události.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist