https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/alpam-hrozi-ze-do-konce-stoleti-ztrati-temer-vsechny-ledovce
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Alpám hrozí, že do konce století ztratí téměř všechny ledovce

7.12.2020 16:16 | ŘÍM (ČTK)
Vědci upozorňují, že tání hrozí takřka všem ledovcům v místech, kde se nachází populární zimní centra.
Vědci upozorňují, že tání hrozí takřka všem ledovcům v místech, kde se nachází populární zimní centra.
Alpám hrozí, že do konce století ztratí až 92 procent svých ledovců. S poznatkem přichází výzkum, jehož závěry zveřejnil specializovaný časopis Climate Dynamics. Podle vědců z Itálie a Británie bude do konce století růst nadmořská výška, nad kterou ledovce trvale neodtávají. Odtávání ledovců může mít nepříznivý dopad na životní prostředí i ekonomiku alpských oblastí.
 

"Všechny alpské ledovce se budou v příštích desetiletích zmenšovat a většině z nich hrozí, že do konce století zmizí," uvedl agentuře ANSA jeden z autorů studie Filippo Giorgi. Podle badatelů hrozí, že do roku 2050 začnou odtávat všechny ledovce, jež se nachází ve výšce do 3500 metrů nad mořem.

"Jeden z největších důsledků (tání ledovců) na obyvatelstvo v Alpách se týká vodních zdrojů," uvedl profesor Neil Glasser z univerzity v Aberystwythu, který výzkum koordinoval. V alpských oblastech v budoucnosti hrozí problémy s dostupností pitné vody a nepříznivé dopady na životní prostředí.

Vědci upozorňují, že tání hrozí takřka všem ledovcům v místech, kde se nachází populární zimní centra, jako Zermatt ve Švýcarsku, Hintertux v Rakousku nebo Grande Motte ve Francii.

"Ledovce jsou oním pověstným kanárkem v kleci - jejich odtávání je velice rychlé," dodal koordinátor výzkum Glasser. Podle něj mizení ledovců patří k nejviditelnějším a nejbezprostřednějším důsledkům klimatických změn.

Vědci ve svém výzkumu analyzovali vývoj od začátku minulého století a udělali prognózu do konce tohoto století. Sledovali přitom vývoj nadmořské výšky tání ledovců (equilibrium line altitude), tedy nadmořskou výšku, při které přestává ledovec trvale odtávat. Zatímco průměrná nadmořská výška tání ledovců byla na začátku 20. století na 2980 metrech, v období 1991 až 2020 se zvýšila na 3234 metrů.

Na konci tohoto století by se nadmořská výška tání ledovců mohla zvýšit, v nepříznivém scénáři až na 3880 metrů. V závislosti na vývoji tohoto ukazatele vědci předpokládají, že riziko trvalého roztání hrozí 69 procentům alpských ledovců v příznivém scénáři a až 92 procentům alpských ledovců v nepříznivém scénáři.

Nadmořská výška tání ledovců stoupá především kvůli rostoucím teplotám v létě a nižším průměrným srážkám. Podle vědců se ukazatel nevyvíjí rovnoměrně v celé alpské oblasti - jeho růst je rychlejší v západní části tohoto pohoří.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (5)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

va

vaber

7.12.2020 17:01
ledovce budou chybět jen lyžařům ,ale řeky co z nich vytékají budou chybět všem
Odpovědět
va

vaber

7.12.2020 17:01
ledovce budou chybět jen lyžařům ,ale řeky co z nich vytékají budou chybět všem
Odpovědět
va

vaber

7.12.2020 17:01
ledovce budou chybět jen lyžařům ,ale řeky co z nich vytékají budou chybět všem
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

8.12.2020 08:19
Lidstvo si většinu problémů (bohužel všem živým formám života také) dělá zcela dobrovolně a vědomě.... lidská hloupost je nekonečná....
Odpovědět

Jan Šimůnek

9.12.2020 09:16
Tatry a Krkonoše nemají žádné ledovce, a přesto jsou významnými zdroji pramenů. Takže zase někdo lže.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist