https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/alzbeta-ii.kritizovala-politiky-o-zmene-klimatu-mluvi-nic-ale-proti-ni-nedelaji
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Alžběta II. kritizovala politiky: O změně klimatu mluví, nic ale proti ní nedělají

15.10.2021 11:27 | LONDÝN (ČTK)
Britská královna Alžběta II. v soukromém rozhovoru kritizovala politiky za to, že o klimatické krizi mluví, ale nic s ní nedělají. Kamery ji zachytily, když se ve velšském parlamentu bavila s jeho předsedkyní Elin Jonesovou a svojí snachou, vévodkyní Camillou.
 

Královna s nimi mluvila o klimatickém summitu COP26, který 31. října začne v Glasgow. "Je to zvláštní. Všude se pořád mluví o COP26...., ale stále nevím, kdo přijede. Netuším," svěřila se Jonesové a vévodkyni Camille královna. Ona sama i další členové královské rodiny se mají klimatické konference zúčastnit. "Víme jen o lidech, kteří nepřijedou... Opravdu mi jde na nervy, když mluví, ale nic nedělají," řekla také Alžběta II. na nahrávce, která je částečně nesrozumitelná.

"Přesně, je načase něco dělat," odpověděla jí Jonesová a zmínila se o rozhovoru, v němž vnuk Alžběty II., princ William, vyzval, aby se miliardáři místo cest do vesmíru soustředili na záchranu planety Země. "Ano, četla jsem o tom," řekla k tomu královna.

Britský ministr dopravy Grant Shapps v reakci na královniny výroky v televizi Sky News řekl, že "poznámky pronesené v soukromí by měly zůstat soukromými". Dodal ale, že "my všichni toužíme, aby bylo dosaženo pokroku, a na COP do Glasgow přijedou stovky lídrů".

Agentura DPA připomíná, že pro královnu je tabu se veřejně vyjadřovat k politickým tématům. Při tradičním zahajování nového zasedacího období parlamentu přednáší projev, který pro ni připravují členové vlády. Oficiálně se neví, jaký má Alžběta II. vztah k současnému premiérovi Borisi Johnsonovi, nebo co si myslí o například o brexitu.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Zbyněk Šeděnka

15.10.2021 11:55
A víte, že té babičce ta slova věřím. Na rozdíl od hysterické Gréty královna ví, o čem mluví, protože její syn Charles se v této problematice dost angažuje.
Odpovědět
JO

Jarka O.

15.10.2021 13:19
Měli jsme tu ve 3 dnech maltuziánce Charlese, který na svých pozemcích jezdí v autech na elektriku. Jeho matku, která pojede na jakousi konferenci, jeho syna, který nemá zájem letět do vesmíru a tím je hrozně ekologický. Očekávám snachu ekologickou tím, že obědvá jen zeleninové polévky, které bohužel nevaří sama. Je ale neekologická tím, že má 3(!) děti, to je dost. Co takhle princ George, aby se pochlubil svými ekologickými hračkami z bambusu. Pak tu byl nejnovějsí názor Gréty a Gatese, který prý sice býval moc neekologický, ale protože dnes už ví, že to bylo špatně, tak my neekologičtí jako on, největší majitel polí a pudy, být nesmíme. Hemží se to tu úžasnými lidumily a zachránci planety, dělají reklamu na Glasgow. Mám z toho Glasgow celkem strach. Navíc je tam hrozná zima. Jsem zvědavá, jak se jim tam bude mluvit o glob. oteplení.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

15.10.2021 17:34 Reaguje na Jarka O.
Charlesovi ten jeho eko postoj věřím, ale těm dvěma dalším ani náhodou. Gates jako majitel softwarové firmy určitě eko není. Výroba a provoz výpočetní techniky zatěžuje životní prostředí neskutečným způsobem, takže ať si pan Gates nejdříve zamete před vlastním prahem a pak se kouká jinam. A co se týče Gréty, tak je to mladá autistka, která nemá na to, aby následovala své úspěšné rodiče, tak jí tatíček a matičkou začali zařizovat kariéru mezi ekoteroristy.
Odpovědět
JO

Jarka O.

15.10.2021 20:15 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Bohužel takovým nevěřím ani pozdrav natož starost o něco jiného než vlastní zisk. Ale na to v jaké jsme nebezpečné krizi , vypadají tyto osoby docela spokojeně, nezdá se vám?
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist