https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/amazon-rika-utracejte-mene-usmivejte-se-vice-zatimco-neprodane-zbozi-lisuje-do-kostek
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Amazon říká: „Utrácejte méně, usmívejte se více“, zatímco neprodané zboží lisuje do kostek

25.6.2021 09:19 | PRAHA (Ekolist.cz)
Amazon vyřadil a vyvezl týdně zhruba 130 000 kusů nejrůznějšího zboží. To je zhruba 16 kontejnerů naplněných zbožím, jež ještě před chvílí stálo desítky nebo stovky dolarů od kusu. Praxe průběžné likvidace zboží je prý vlastní všem. Prostým roznásobeném se tak dá hovořit o 270 400 000 kusech rozmanitého zboží, ročně vyřazeného k likvidaci.
Amazon vyřadil a vyvezl týdně zhruba 130 000 kusů nejrůznějšího zboží. To je zhruba 16 kontejnerů naplněných zbožím, jež ještě před chvílí stálo desítky nebo stovky dolarů od kusu. Praxe průběžné likvidace zboží je prý vlastní všem. Prostým roznásobeném se tak dá hovořit o 270 400 000 kusech rozmanitého zboží, ročně vyřazeného k likvidaci.
Foto | Yender Gonzalez / Unsplash
Investigativci zpravodajského kanálu britské televize ITV News přinesli z provozu jedné z regionálních poboček společnosti Amazon divákům nelichotivou reportáž. V ní poukázali na to, že plně funkční, nerozbalené a neprodané zboží ze skladů tohoto internetového prodejce, pravidelně končí v drtičkách odpadů.
 

Společnost Amazon se od roku 1994, kdy vznikla v garáži manželů Bezosových, vyšvihla na pozici světové jedničky internetových obchodních řetězců. V roce 2020 vykázala obrat 386,1 miliard dolarů, což ji činí jednu z nejhodnotnějších firem světa. Za úspěchem tohoto zasilatelského gigantu nestojí jen chytrý marketing, program motivačních slev pro časté utrácení nebo nemalá provize ze všech realizovaných obchodů, ale především maximální efektivita provozních procesů a minimální tendence k mrhání vlastními zdroji. Což může znamenat ledacos. Například snižování veškerých nákladů na zpětný odběr nebo smluvní vyřizování reklamace zboží jeho prostým nahrazením bez opravy.

Dotaženo do důsledků to v praxi obvykle obnáší likvidaci veškerého naskladněného zboží, které se včas neprodá, a strojové demolování reklamovaných kusů. Vyjde to totiž laciněji, než jejich odeslání výrobci zpět a čekání na opravu. V roce 2019 jsme o této zaběhlé provozní praxi informovali v článku Jak se Amazon zbavuje neprodaného zboží? Místo skladování ho skládkuje. A podle všeho se nezdá, že by se od té doby – velkým slibům a závazkům navzdory – trend nakládání s kazovým i plně funkčním zbožím v Amazonu nějak změnil. Bez ohledu na to, že všechny tyto likvidované produkty si pro svou výrobu žádaly omezené zdroje surovin a energie, a jejich vznik i přeprava byla spojena s nemalými emisemi.

Šestnáct kontejnerů odpadu každý týden

Na stopu aktuální kauzy přivedl reportéry IVT News dnes již bývalý zaměstnanec Amazonu, který byl za likvidace nadbytečného zboží přímo odpovědný. Podle jeho vlastních slov patřilo k náplni práce vyřazování a vyvážení zhruba 130 000 kusů nejrůznějšího zboží. Týdně. Zhruba 16 kontejnerů naplněných zbožím, jež ještě před chvílí stálo desítky nebo stovky dolarů od kusu. Hodí se zmínit, že takových skladů je přitom jen v Británii 17, a dalších 23 se nachází v zemích EU. A praxe průběžné likvidace zboží je prý vlastní všem. Prostým roznásobeném se tak dá hovořit o 270 400 000 kusech rozmanitého zboží, ročně vyřazeného k likvidaci.

„Větráky a čističky vzduchu, klimatizace, vysavače, tu a tam MacBook nebo iPad, 20 000 respirátorů v neporušených obalech,“ popisuje ex-zaměstnanec to, co běžně viděl. „V tom, co bylo odkládáno ke zničení, nebyla logika. Jen, že to ve skladu leželo příliš dlouho.“ Zhruba polovina zboží byla plně funkční, v originálním balení a ochranných fóliích. Druhá polovina pak byla zbožím rozbaleným nebo reklamovaným, ale stále dost dobře funkčním nebo opravitelným. Pro takové ale v Amazonu nebylo místo.

Nic z toho není nelegální. Je to jen průrazný obchodní model, který modernímu světu v podstatě lichotí.
Nic z toho není nelegální. Je to jen průrazný obchodní model, který modernímu světu v podstatě lichotí.
Foto | Pickawood / Unsplash

To ostatně potvrdili investigativci v utajení, kteří pořídili sérii záznamů přímo z nitra jednoho skladů Amazonu v Dunfermline. V některé extrémnější týdny bylo k likvidaci odepsáno kolem 200 000 položek zboží, zatímco nejvyšší počet položek darovaných charitám za sledované období nepřesáhl 28 000. Realita, že někde v rozvojových zemích by za takové zboží byli opravdu vděční, ale nemohou si je dost dobře dovolit a někde jinde se manažerům jeví příhodnější takto žádané produkty raději rovnou likvidovat, je vpravdě děsivá.

Amazon na jedno použití

Odpověď na otázku, proč tomu tak je, tkví ve velmi úspěšném obchodním modelu Amazonu, který spoléhá na rozšířenou a hluboce zakořeněnou kulturu "použít-zahodit". Nejsou v tom sami. Výrobci a prodejci dedikují své produkty Amazonu, který je umístí do svých skladů po celém světě a nabízí je pohotově, zprostředkovatelsky, na svých internetových stránkách za provizi k prodeji. Čím déle ale neprodané zboží leží v regálech skladů Amazonu, tím přijde původní výrobce a prodejce uskladnění dráž. Nakonec tedy přijde všechny zúčastněné strany levněji neprodané zboží vyřadit k likvidaci. Zvlášť tam, kde by se měla odehrát nákladná zpětná expedice někam do zámoří. U reklamovaného zboží je to podobné. Amazon zajistí zpětný odběr od nakupujícího, ale místo toho, aby vadný produkt odeslal výrobci k opravě, jej většinou odepíše. Místo něj vezme jen další nový kus z regálu. A tak pořád dokola.

Výsledkem je extrémní mrhání: tuny výrobků, které jsou vyrobeny jen proto, aby mohly být po čase slisovány, rozdrceny nebo spáleny a uloženy na skládkách. Místo hodnoty produkují jen znečištění. Jsou to mnohamilionové ztráty, které se ale v mnohamiliardovém výnosném byznysu Amazonu hravě ztratí. Hodí se také doplnit, že nic z toho není nelegální. Je to jen průrazný obchodní model, který modernímu světu v podstatě lichotí. A Amazon současně patří k environmentálně progresivním společnostem. Do roku 2025 by rád dosáhl 100 % podílu obnovitelné energie ve vlastních operacích a v roce 2040 by se měl stát plně uhlíkově neutrálním.

K reportáži ITV News se vyjádřila řada britských politiků, včetně premiéra Borise Johnsona. Jejich reakce většinou oscilovaly kolem toho, že je třeba zvýšit podíl recyklace nebo omezit skládkování. Nikdo z dotázaných ale konkrétně nepojmenoval hlavní příčinu. To, že viníkem vlastně není Amazon nebo Jeff Bezos, ale pohodlný konzumerismus nás všech.


reklama

 
foto - Dohnal Radomír
Radomír Dohnal
Autor je spolupracovníkem Ekolistu.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (17)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Katka Pazderů

Katka Pazderů

25.6.2021 06:37
Toto je NAŠE kultura, NAŠE civilizace.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

25.6.2021 08:39 Reaguje na Katka Pazderů
O takovém bezohledném kapitalismu nás učili v minulém režimu.
Topí se pšenicí, mléko se lije na pole, nové věci ničí a jen proto, aby nedošlo k poklesu nadhodnocené ceny a zisku. Dobrý hospodář
nic nevyhodí a prodá se slevou, ale bezohledný kšeftman se chove
takto. Možnou obranou je ho bojkotovat a nekupovat podle reklamy,
ale pouze podle nutné potřeby. Jedině tak snížíme naši spotřebu
a ničení přírody. Bohužel blahobyt plodí zbytné nákupy a ochotu
kupovat i předražené šunty vnucované reklamou. Kdo odolá, tak
nejen ušetří, ale má i čisté svědomí, že žije udržitelně.
Odpovědět

Jirka Černý

25.6.2021 09:03 Reaguje na Břetislav Machaček
Pamatuju za mého dětství šlo v televizi jak ve Španělsku z popsaných důvodů likvidují pomeranče, to byla takt praktická ukázka jak funguje kapitalismus. Dnes to tu máme v reálu (myslím ten styl myšlení, kapitalismus tu rozhodně nemáme).
Odpovědět
ig

25.6.2021 10:38 Reaguje na Jirka Černý
Opět jedna z emotivních věcí, jejichž reálný základ je jiný. Představte si, že vám spadne z nebe deset tun pomerančů. A stejných deset tun spadne zároveň tisícům dalších lidí. To je ta nadúroda - prostě se dařilo moc dobře, všechno fungovalo jak mělo a to nejen vám, ale spoustě dalších farmářů. Všichni chtějí prodat, nabízejí jeden přes druhého slevy, ale lidi jich tolik nesnědí. Cena klesá, horko těžko prodáte pár metráků blízkým obchůdkům, tak aspoň udělat džus, když už nic jiného. Nejbližší lisovna je padesát kilometrů daleko, ale výkupní cena je už nižší než doprava kamiónem a cena zpracování. Uděláte něco jiného, než že je zkusíte zkrmit prasatům a zbytek ekologicky zlikvidujete?
Odpovědět

Jirka Černý

25.6.2021 10:53 Reaguje na
Uznávám že jsem nepoužil úplně dokonalý příklad, ale vaše vysvětlení zas nejde dost dobře napasovat na situaci popsanou v článku.
Odpovědět
ig

25.6.2021 12:14 Reaguje na Jirka Černý
Jde to napasovat, trošku jinak, ale sedí to. Skladování zboží je drahé, pouhé držení na seznamu produktů něco stojí. Kdyby chtěl Amazon zvětšit sklady, lidi ho budou lynčovat, že se zase staví na zemědělské půdě... Reklamace (poslat výrobci k opravě) zase znamená dopravní náklady, které můžou být dost velké (a to i naturálně, v naftě a CO2).
Odpovědět
LB

Lukas B.

25.6.2021 12:40 Reaguje na
vono je to hezký selankovitý, když dítě nedojí mrkvovou polévku, tak to pošleme dětem do Afriky. ale nebylo by to eko ani eko. ostatně soudím, že většina (snad) v dobré víře prováděných enviromentalistických rituálních tanečků je ekonomicky zcela nesmyslná ergo enviromentálně velmi škodlivá.
Odpovědět
PK

Pavel Karel

27.6.2021 14:03 Reaguje na
Nebojte se, Vaše vysvětlení zůstává i nadále absurdní. Pojďme si jej ale dovysvětlit, aby nějakého fanouška konzumerismu náhodou nenapadlo sníst i s navijákem to, že se snažíte danou absurditu obhajovat. K dovysvětlení si stačí pouze uvědomit, že globální konzumní (a veskrze korporátní) kapitalismus v nákladech a následně v koncových cenách nezohledňuje externality související především s náklady spojenými s výrobou, dopravou, používáním a likvidací spotřebního zboží. Pokud by tyto náklady zahrnuty byly, nemohly by u nás pomeranče být levnější jablek a nejlevnější televizní přístroj by musel stát stejně jako za centrálně řízené ekonomiky násobky průměrné mzdy...
Odpovědět
radim buffalo tobias

radim buffalo tobias

26.6.2021 12:12 Reaguje na
kdysi jsem mi 1 pěstitel pomerannčů říkal, že mu výkupčí nabízejí 0.20 €/kg což bylo pod výrobními náklady a že se na vše vysere a půjde prodávat kokeš.
Odpovědět
radim buffalo tobias

radim buffalo tobias

26.6.2021 12:06 Reaguje na Jirka Černý
no a co v tom Španělsku mají dělat s tou neprodanou úrodou pomerančů aj. ? topit s něma jako třeba s obilovinami nejde. nebo to třeba zkrmit.možná tak vypálit na nějaký chlast...
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

25.6.2021 11:53 Reaguje na Břetislav Machaček
Ale prd kapitalismus ... to je normoš konzumní společnost, která tu byla už za totáče taky, rozdíl byl samozřejmě v dostupnosti spotřebního zboží, ale to je tak všechno.

Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

25.6.2021 14:13 Reaguje na Svatá Prostoto
Za totáče nikdo nevyráběl kotlíky na spalování obilí
a nikdo nevyléval mléko na pole. Výrobky se nabídly
k odkupu buď zaměstnancům a nebo ve výprodejích.
Lidé si často nakoupili i nesmysly do zásoby jako třeba Hanzlík ve Slavnostech sněženek a pak dál
prodávali jiným. Po sameťáku jsem zažil šrotaci
několika desítek tun zabalených šroubů a vrutů ze
zrušené šroubárny, které neschopný konkurzní
správce nebyl schopen udat ve slevě přes bazary
a prodal je huti za cenu šrotu. Tak nějak funguje
i ten Amazon, kterého nenutím to skladovat, ale
nabídnout s velkou slevou k prodeji přes bazary.
Jsou lidé, kteří rádi koupí něco za polovic i méně
a nemusí to jít rovnou do odpadu. Ekologové se dnes rozplývají nad recyklací odpadu a neprotestují při ničení funkčního zboží a použitelných potravin?Mimochodem za totáče se nevyhodilo zbytečně nic a třeba při nadúrodě se nic nezaoralo, ale nabídlo ke zkrmení záhumenkářům. Sbíral jsem kdysi posklizňové
zbytky kukuřice nejen pro svá domácí zvířata, ale
i pro lesní zvěř na zimu. Dnes jede za kombajnem
traktor s pluhem a ihned to zaorá, abych si to
musel jít koupit. To je to plýtvání o kterém píšu.
Samozřejmě lidé z měst to nedělali a tak si myslí,
že se plýtvalo stejně jako nyní. Tak to pane
nebylo a i neprodejné brambory sežrali čuníci,
stejně jako zbytky z kuchyní škol a nemocnic.
Dnes to končí v kafilérii a nebo bioplynce, aby
se náhodou nikdo neobohatil ze zbytků. No a ten
konzum je produktem tržního hospodářství, který
potřebuje spotřebu jako motor k podnikání i za
cenu likvidace nadprodukce. Takže nesrovnávejte
totáč a kapitalismus, protože to srovnávat nelze
a i dnes jsou lidé, kteří vezmou zavděk zbožím
z druhé ruky a potravinami ve slevě.
Odpovědět
radim buffalo tobias

radim buffalo tobias

26.6.2021 12:16 Reaguje na Břetislav Machaček
a proto volíš komunisty, předpokládám...a paběrkovat na pole kukuřici jsem chodil také. i jézédákům na balíky slámy.
Odpovědět

Jirka Černý

26.6.2021 21:45 Reaguje na radim buffalo tobias
Je velký omyl předpokládat že člověk který je schopen na předešlém režimu najít pozitiva je automaticky volič komunistů. Ale ten omyl je velmi zažitý a při posuzování lidí s jiným názorem oblíbený pro absenci potřeby hlubšího pochopení názoru který nezapadá do aktuálniho směru kterým je vedeno stádo. Prostě je to pohodlnější než myslet.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

27.6.2021 10:26 Reaguje na radim buffalo tobias
Pokud budou všechny ostatní strany stále
krást a nemyslet na obyčejné lidi, tak asi
dojde i na to. Vzpomínám pouze na to, že
i "hovno" se zužitkovalo a nevyhazovaly
se funkční věci a nezávadné potraviny. To
je taky ekologie zbytečně neprodukovat, aby
se to zlikvidovalo. Kdo souhlasí s tím
plýtváním, tak to s přírodou nemyslí vážně
a jede pouze na módní vlně být ekolog. Je IN
přijet elektromobilem do přírody ji chránit
a posilnit se obědem z "krabičky", který zapijí vodou z PETky. Vše zadokumentují
posledním typem mobilu a nepřemýšlejí o tom
množství energie k výrobě toho vozidla,
el. proudu, plastových obalů a mobilů. Oni to přece vyváží zadokumentováním špatné práce
lesáků, zemědělců, rybářů a myslivců. O tom je činnost mnoha aktivistů hrát si na policajty i s fotopastmi šmírujícími nejen zvířata, ale i obyčejné lidi toužící po soukromí. Tak mne
nešmírovali ani ti komunisti a nebuzerovali
mne, když jsem spal pod širákem kdekoliv
v přírodě. Dnes mě sledují drony, jestli
nespím někde v lese a i to čipování je už
na spadnutí. Když nenechám mobil doma, tak
jsem sledován na každém kroku a tomu se
ještě říká svoboda? To nedělala ani STB,
aby nemonitorovala lidi na každém kroku
a i příroda je přecpaná fotopastmi a kamerami.
Jednou jsem potkal anarchistu bojujícího
proti tomu šmírování. Chlubil se, že už
zlikvidoval několik desítek fotopastí a že
v tom bude pokračovat, protože přírodu
považuje za poslední soukromí na světě. Ać
to sám nedělám, tak jsem s ním musel v duchu
souhlasit, že sledování zvířat nelze zneužít
i ke sledování lidí, kteří o tom nemají ani
tušení. Ve městech mne na to upozorňují, ale
v přírodě to používají kdejací hlupáci bez
nějakého upozornění, že jsem omezen na soukromí. Takže i o tom všem je koho volit
a koho ne.
Odpovědět
JO

Jarka O.

26.6.2021 08:35 Reaguje na Svatá Prostoto
Sice konzumujem a kupujem hlouposti, ale soudnost by měl mít ten Bezos a jemu podobní obchodníci. Nenutit otroky posílat do skladu 100000 kusů výrobků denně, když by jich stačilo 20 000.
Teď by se ale dal všechen "odpad"ze skladu poslat na Moravu.
Odpovědět
va

vaber

25.6.2021 09:29
kdo pravidelně nenahrazuje nakoupené výrobky posledními modely není ,,in,, a je buran ,tak je vychovávána naše konzumní společnost,
vyrábět co nejvíc ,prodávat co nejvíc ,znamená nejvyšší zisk,
to ví každý kapitalista,
co se stane s vyhozenými výrobky, o to ať se stará stát
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist