https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/andrej-babis-pro-radiozurnal-tendr-na-novy-reaktor-v-dukovanech-neni-dost-pripraveny
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Andrej Babiš pro Radiožurnál: Tendr na nový reaktor v Dukovanech není dost připravený

23.11.2020 16:18 | PRAHA (Ekolist.cz)
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek.
Tendr na nový reaktor v Dukovanech není podle premiéra Andreje Babiše dostatečně připravený. Vyplývá to z odpovědi, kterou poslal Radiožurnálu.
 
„Jsem názoru, že o takto důležitém tendru by neměla vláda rozhodovat 10 měsíců před sněmovními volbami. Tendr zatím není připraven, probíhají konzultace s Evropskou komisí, která musí vše notifikovat, což je priorita, na které nyní pracuje ministerstvo průmyslu a obchodu, notifikace bude trvat 1,5 roku,“ uvedl Babiš v SMS pro Radiožurnál.

Záměr na výstavbu nového jaderného zdroje v Dukovanech je už docela rozjetý. Věci se daly výrazněji do pohybu na základě usnesení vlády z 27. dubna 2020, vláda uzavřela s ČEZ tzv. rámcovou smlouvu na celý projekt a tzv. prováděcí smlouvu na první etapu stavby JEDU II. Aktuálně poslanecká sněmovna jedná o vládním návrhu zákona o opatřeních k přechodu České republiky k nízkouhlíkové energetice a o změně zákona o podporovaných zdrojích energie, který je označován jako Lex Dukovany, protože fakticky jde o zákon využitelný jen pro jaderné elektrárny.

Návrh zákona se setkává se silnou kritikou opozice. Důležitou rovinou jsou geopolitické bezpečnostní otázky. České bezpečnostní složky varují před tím, aby se tendru zúčastnily firmy z Ruska a Číny.


reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (29)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PH

Pavel Hanzl

23.11.2020 16:35
Samozřejmě že není připravený!!! Jak by taky mohl být, když se chystá teprv 10 let a vláda, která silně "maká" a ještě ani neví, koho vzít do tendru!!
Stejně jak uhelná komise zasedá teprv rok a pořád ne a ne.
Prostě to nemůže pustit a to dřou jako koně!!!!
Odpovědět
EN

Emil Novák

23.11.2020 20:10 Reaguje na Pavel Hanzl
Přestaňte lhát, teprve loni vláda rozhodla, že se bude v Dukovanech stavět další blok.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

23.11.2020 22:34 Reaguje na Emil Novák
Tendr na dostavbu JE vypsala už Nečasova vláda a tihle hochštapleři jej zrušili, nevím proč lžete tak idiotsky.
A to bylo v roce 13, takže makali jak lvi, aby v roce 19 "rozhodli" že vypíšou tedr úplně stejný, jen na Dukovany! Co asi dělali těch šest let??
Já vím, řešili tunely soudruha nejvyššího a jeho rodiny, nic jiného.
Odpovědět
EN

Emil Novák

23.11.2020 22:58 Reaguje na Pavel Hanzl
Co na tom, že to byl tendr na stavbu jiné elektrárny v jiné lokalitě, s jiným počtem bloků, jinými podmínkami a s jinými uchazeči. Tendr jako tendr, že?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

23.11.2020 23:15 Reaguje na Emil Novák
A dělali na tom jen ŠEST LET! S výsledkem absolutní nula! A teď se dozvíme, že to "není připravený"! Dovedete si to představit v nějaké normální práci?
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

23.11.2020 17:00
Jééjda, to je mi novina, s tímhle pantátou v čele ani nikdy nebude
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

23.11.2020 18:30
Chtěl bych ctěné publikum upozornit, že v r. 2021 jsou parlamentní volby.

I kdyby ANO vyhrálo s 30% , nebude nikdo kdo by s ním chtěl jít do koalice.
A pokud ČSSD a KSČM nepřelezou 5%, anebo jen těsně , může jít Andrej s Monikou leda bačovat ovce pod Čapí hnízdo.
Proto ty slovenské lidové tanečky - koleso, čardáš, karička, šórový, cindruška, paličkový, hajduch, odzemok, debnárský, verbunk - stačí si vybrat.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

23.11.2020 18:57 Reaguje na Miroslav Vinkler
Pane Vinklere, je to sice čurina, ale malá.
Já se obávám, že tahle mafie, co ovládá celý stát, se od lizu odstavit nenechá.
Volby prostě zmanipulují úplně stejně, jak poslední presidentské.
Netušil jsem, kolik sprostot se dá nalhat na pana Drahoše a hlavně s takovým úspěchem.
Čekám hyenizační kampaň především proti Pirátům, budou vykresleni jako vítači imigrantů, především teroristů a pachatelů znásilnění. V podělaném čecháčkistánu to zatím stoprocentně zabírá.
Odpovědět
Anyr

Anyr

23.11.2020 19:13 Reaguje na Pavel Hanzl
Pavle víš, co mi poslala vlastní babička do mailu? Dívej, zkopíruju to podstatné:

"Co nás čeká pokud druhá nejsilnější strana – Piráti, vyhrají volby , pak

1)Starším lidem nad 70 let odebrat řidičské průkazy pro lepší bezpečnost na silnici.
2)Starším lidem nad 70 let odebrat volební právo pro neschopnost správné volby.
3)Starším lidem nad 70 let doporučit nechat ve svém bytě bydlet mladé lidi.a odejít do domova důchodců.
4)Staré lidi kteří nikoho nemají a jsou nemajetní, ukládat do společných hrobů. Stát by ušetřil za pohřby.
5)Starším lidem nad 70 let, aby nebylo zdravotnictví tak zatížené dát jen základní zdravotní péči.
6)Stát by měl přijmout migranty postarat se o ně a dát jim byty.
Uvedené návrhy Pirátů se jmény jejich předkladatelů, lze dohledat ve sněmovním archivu."

Předmět mailu byl "Fwd: Když druhá nejsilnější strana vyhraje volby !!!"

Normálně se mi udělalo zle, když jsem to dočetl. Ze spousty věcí. A jsem toho názoru, že za přeposílání, šíření těhle sra**k by se mělo dávat deset let natvrdo. :/
Nejhorší na tom fakt je, nejstrašidelnější, že mnoho lidí postrádá kritické myšlení a věří tomu, bere to jako fakt. A šíří se to rychlostí blesku.
Někdy si říkám že to je marné, a že dokud budou sovětské generace na světě - a tím fakt nechci nikoho urazit, navíc jsem věřící, takže smrt opravdu neberu vůbec negativně, jako zlo, jako konec - tak se to tu prostě nezlepší. A teď skutečně nejvíce volí nejhorší generace, ta samá má i hlavní slovo ve vládě, ta samá šíří takové shity skrze internet. Vážně mi je z toho smutno.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

23.11.2020 19:21 Reaguje na Anyr
A již jste babičce pustil tu písničku, co složili v Německu o prarodičích?
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

23.11.2020 19:25 Reaguje na Jaroslav Studnička
Jakou myslíte, Hensel und Greta? nebo tuhle:
https://www.youtube.com/watch?v=vIuwgY81K-c
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

23.11.2020 19:31 Reaguje na Jakub Graňák
Meine Oma ist ’ne alte Umweltsau
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

23.11.2020 19:39 Reaguje na Jaroslav Studnička
Hmm tu neznám, osobně preferuju spíš jódlování :-))
Odpovědět
Anyr

Anyr

23.11.2020 20:16 Reaguje na Jaroslav Studnička
Ale no tak. XD Nemyslím si, že je nutné někoho urážet, byť je to třeba opět právě její generace, co minimálně na internetu chrlí největší... no, nejsilnější projevy despektu a silné projevy nevychovanosti a sebestřednosti na všechny strany.
Snažím se jí poskytovat informace, mluvit s ní, chápat jí. A je fakt, že minimálně úbytek motýlů na zahradě, i včel, uznala. To je velký úspěch. :))
A dokonce když jsme spolu odklízeli na jaře stavební odpad, tak že "Bartoš v televizi nemluvil zase tak blbě". :D To je velký posun od "dredovatého feťáka, co má určitě ve vlasech vši a proto bych ho nikdy nevolila". XD
Inu není nad informované voliče, co volí objektivně. :))

Tak všechny "diskutující" snažně prosím - volte zodpovědně. A podle svědomí. Osobní sympatie a emoce obvykle nejsou správnými rádci, pokud se rozhoduje o vládě, co nás všechny má někam vést.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

23.11.2020 21:27 Reaguje na Anyr
Já s vámi formálně souhlasím, ale...
"Osobní sympatie a emoce nejsou správnými rádci..." podívejte se výše na příspěvek p. Hanzla a pokud sledujete zdejší diskuze pravidelněji, víte že podobné plivání jedu tu uvádí p. Hanzl několikrát denně.
Samozřejmě zasílání podobných hoaxu je neomluvitelné. Nicméně já jsem uvedl příklad, který vznikl od příznivců dnešní progresivní levice západního ražení a tu naši Piráti prosazují.
No a když už jsme v článku o Dukovanech narazili na politiku a Piráty. Moje sympatie ztratili vystupováním svých europoslanců v rámci vyjednávání o Green deal a následných kolech. Jeden z příkladů, jako jediní z českých europoslanců hlasovali proti pozměňovacím návrhům, které měli zlepšit podmínky pro transformaci naší energetiky.
Odpovědět
Anyr

Anyr

23.11.2020 22:07 Reaguje na Jaroslav Studnička
Já ale chápu i pana Hanzla. Upřímně, diskuze tu raději moc nesleduji - právě proto, že tu neprobíhají diskuze, ale, jak píšete, plivání jedu.
No a právě občas ostřejší reakce pana Hanzla jsou více méně "reakcí Vesmíru", který tak nějak chce tu rovnováhu. Ona se velmi těžko na internetové diskuzi zachovává skutečná diskuze, klid, účelnost, slušnost. A když někdo někoho "stokrát nazve debilem", tak se většina jinak velmi slušných lidí často neudrží, na akci přijde reakce a je z toho "akce oko za oko, která oslepí celý svět", pokud rozumíte.
Sám jsem tu sem tam psal dost podrážděně a pak se styděl, a je jedno jestli jsem byl třeba i vyprovokovaný, nebo jen naštvaný z četby "diskuzí".

Nu a k volbám: já to dělám takhle. Projdu programy stran, podívám se pár let dozadu, co ty strany nejen nakecaly, ale taky udělaly (byť třeba na obecní, okresní, krajské úrovni), udělám si nějaký průměr, vyřadím "kecálisty", a ze zbylých stran provedu výběr podle "nejmenšího zla".
Taky pak považuju za špatné to šílenství, že se tu stále volí de facto titéž lidé, a všichni si pořád dokola myslí, že "tentokrát to bude jiný".

No, politické diskuze jsou nekonečné, navíc politika stále zůstane politikou, ať se volí kdokoliv, takže ideální volba stejně neexistuje a diskuze na to téma je pak více méně jen ryze teoretická bez praktické aplikace. :)
Chce to prostě svědomí a informace, a hlavně - velkou dávku prostého štěstí. To přeju nám všem, bez rozdílu. Stále totiž - možná trochu naivně - věřím, že společným cílem všech je ta velmi otřepaná "lepší budoucnost", i když každý má ten svůj "zaručeně jediný rozumný pohled na chod Vesmíru." :))
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

24.11.2020 06:57 Reaguje na Jaroslav Studnička
Co je to zlepšit podmínky pro transformaci naší energetiky?

Já bych řekl, že toto je právě ten bod, který se týká přístupu ČR k jiným zdrojům než JE.... a v tom Piráti hájí naše zájmy.... že to vy nechápete je druhá věc....
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

24.11.2020 09:42 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Kdyby jste rozuměl energetice, dokázal si z toho vyvodit souvislosti, tak byste to pochopil...

Vás nejprve zajímá ta správná ideologie...
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

24.11.2020 07:29 Reaguje na Jaroslav Studnička
Pokud někdo například někoho zabije a někdo tomu vrahovi začne nadávat, tak by jste taky řekl ať přestane plivat jedy?

Pokud tu takový jako vy budou šířit desinformace a obhajovat zločince a podvodníky, tak se nedivte, že na vás nebo na někoho podobného někdo plive.....

Pan Hanzl jen ukazuje, že má zdravý hodnotový žebříček.... na rozdíl od takových jako jste vy....

To co pan Hanzl napsal například o hyenizační kampani proti Pirátům tak to je čistá pravda.... osobně jsem se ní setkal a chtělo se mi zvracet čeho jsou jiné strany a jejich voliči schopni....

V ČR OPĚT ZAČÍNÁ VLÁDNOUT LEŽ A MINIPULACE JAKO ZA MINULÉHO REŽIMU A CELKOVĚ SE VRACÍ "STARÉ POŘÁDKY"....

Jestli vás uráží, že se to těm slušnějším a rozumnějším lidem v ČR nelíbí, tak to je už jen váš problém.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

24.11.2020 09:49 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Pokud názory a myšlenkové pochody p. Hanzla považujete za správné a pravdivé, nemá smysl vám nic vysvětlovat. Bylo by to prosté házení hrachu na zeď...

V odpovědi p. Anyr jsem uvedl: "Samozřejmě zasílání podobných hoaxu je neomluvitelné." Co tedy obhajuji?
Tak jako se vám v tomto případě chtělo zvracet, mě se chtělo zvracet, když jsem koncem loňského roku slyšet uváděnou písničku. O to více, že k tomuto byly zneužity děti.

Nejenom v ČR vládne lež a manipulace...socialismus se tentokráte po třiceti letech vrací ze západu.
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

23.11.2020 19:23 Reaguje na Anyr
This is the world we living...
(Phill Collins)
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

23.11.2020 22:39 Reaguje na Anyr
Už to jede a bude to ještě horší. Ale to není generací, takhle se chovali komsomolci i esesáci, to je projev totalitní demagogie, která jede velmi chytře do těch nejvíce ohrožených.
Odpovědět
Anyr

Anyr

23.11.2020 23:06 Reaguje na Pavel Hanzl
Když já si nemůžu pomoct - v zemích, kde ta "jakožesvoboda" už nějaký ten pátek je, je prosazování takové manipulace o velký kus obtížnější.
Ale fakt je ten, že za posledních sto, stopadesát let si tu lidé prožili až příliš špatného na to, aby měli "hlavu a ducha" v pořádku. Proto si fakt, vážně myslím, že za nějakých dalších třicet, padesát let, to tu bude už o poznání lepší.
A taky btw do té doby minimálně zmizne Putin, Rusko se snad (!) pozvedne z toho stále ještě skrytě žijícího Sovětského svazu a ty "maily trollů" podobného rázu do velké míry ustanou. Snad to není jen moje přání no... :)
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

23.11.2020 23:24 Reaguje na Anyr
Rusko je stále feudální zemí, bylo zaostalé už před první válkou a sovětské budování komunismu bylo zase jen feudalismus, je úplně jedno, jestli se Car jmenuje Ivan Hrozný nebo Stalin. Mělo šanci po bankrotu za Jelcina, ten chtěl jít nahoru a spolupracovat se světem, ovšem za Putina spadli zase do nenávistí, agresí a demagogií. On tam sice navěky nebude, ale může po něm přijít někdo daleko horší, nebo taky lepší. Rusi mají ale úžasné a statečné lidi, disidenty, novináře a prostě opozici, která je ochotna si svobodu vybojovat i krví. Jako Ukrajinci a dnes už i Bělorusové. Tam naděje je.
Odpovědět
Anyr

Anyr

23.11.2020 23:55 Reaguje na Pavel Hanzl
Je to tak jak píšete.
Právě proto v to věřím. A o to větší ta výhra "dobra nad zlem" bude. Okupace cizího území, politické vraždy, to jen ukazuje na zoufalství jejich vlády, respektive Putina.
Jednou to prostě přijde. Musí. :)
Odpovědět

Jan Šimůnek

24.11.2020 08:15 Reaguje na Anyr
Je mi velice líto. Já se o piráty zajímal. Dokonce natolik, že jsem fungoval v jejich internetovém fóru v době jejich připravování oficiální strany (která teď sedí v parlamentu). Zajímal mě jejich boj proti hypertrofovaným autorským právům, který bych rozhodně podpořil. Nicméně jak se soudruzi dostali do parlamentu, tak na tomto poli neudělali prakticky nic. To ten Okamura alespoň pravidelně předkládá návrhy zákona o referendu, aby voliči viděli, kteří odpadi jsou proti demokracii.

Faktem je, že na tom fóru padaly od lidí, kteří se posléze stali kmenovými piráty, naprosté šílenosti typu "musíme podpořit náboženskou svobodu muslimů vraždit nemuslimy". A bylo to, vzhledem ke kontextu další diskuse, myšleno zcela vážně.

Návrh 1 jednoznačně padl. Nejsem však s to dohledat, zda dotyčný byl pirát.
Návrh 2 v různých formách se objevil minimálně v souvislosti s vítězstvím M. Zemana ve druhých volbách hlasy "nesprávně hlasujících" voličů, především starších
Návrh 3 jsem už také postřehl, byť asi nepochází přímo od pirátů, ale jiné ultralevicové svoloče a spíš na úrovni měst a krajů než celostátní. Zatím.
Návrh 4 jsem nezaregistroval s tou výjimkou, že něco podobného prosazoval už Josef II. Nicméně zásahy do pohřbů v současné době naznačují, že jsou zde síly, kterým by něco takového přinejmenším nevadilo.
Návrh 5 by byl v podstatě jen návratem k "diferencované lékařské péči", která tu byla za komunistů (absolvoval jsem v té době LF a byl to i předmět řádné výuky, nejen něco jako "Svobodná Evropa říkala"). Takže se dá opět předpokládat, že něco takového bude součástí levicové agendy.
Návrh 6 jen cituje piráty a osoby s nimi politicky spřízněné, protože podpora imigrantů, včetně ilegálů, je pirátskou agendou od dob onoho přípravného internetového fóra. Konec konců vůdce pirátů Bartoš se opakovaně účastnil akcí zločinecké organizace ANFIFA a byl na nich opakovaně zdokumentován. Přitom součástí agendy této organizace je import teroristů a zajišťování jejich beztrestnosti.

Jsem toho názoru, že kdyby někdo v roce 1932 poslal řetězový dopis (e-mail tenkrát nebyl), že pokud se Hitler stane kancléřem, pak zahájí genocidu Židů a dalších národů, prohlašovaných za podřadné (MMCH, ten seznam "národů určených k vyhubení" sestavil jakýsi Karel Marx, kterému EU loni postavila pomník a pompézně jeho vztyčení oslavila; Hitler do něj akorát přidal Židy) a na konci dekády zatáhne Německo do nové světové války, tak by to taky spousta lidí považovala za nesmysl. Dokonce i po vyhlášení Norimberských zákonů si ještě řada Židů odmítala připustit, že jim a jejich rodinám jde o život. O podpoře Hitlera "demokratickými" státy, která vyvrcholila Mnichovem, ani nemluvě - a to byli profesionální politikové, kteří měli víc informací (včetně od tajných služeb) než nějaký židovský kramář v Nieder-Unter.
Odpovědět

Jan Šimůnek

25.11.2020 10:37 Reaguje na Anyr
Ten text bych přirovnal k pratchettovským "lžím - pro - děti" (z jeho populárně naučných knížek typu "Věda na Zeměploše). Prostě něco, co formálně není pravda, protože to spoustu podrobností, výjimek apod., zaplňujících potenciálně desítky stran VŠ učebnice nebo naučného slovníku, shrne do krátkého textu, charakterizujícího podstatu věci.
Asi nejznámější případ takové "lži" je "Země je koule". Pochopitelně není, je to geoid. Řekněme, že tento pojem by mohl znát nadprůměrný absolvent devítiletky, nebo gymnazista, ale např. korekce souřadnic a vzdáleností mezi ideální koulí a geoidem je potřebná pro programátory GPS, navigátory letadel a lodí a některé vojenské profese. Všichni ostatní mohou brát Zemi jako kouli a rozdíl mezi koulí a geoidem je bude míjet.

Jinak díky za upozornění na něj. Nevěděl jsem o něm, a protože mám spoustu kamarádů, spolužáků apod., kteří jsou +- stejného stáří a brzy se jich tyto body programu pirátů budou týkat, zcela jistě je budu ve správnou dobu před volbami informovat :-)
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

23.11.2020 19:20 Reaguje na Miroslav Vinkler
Opomněl jste však momentálního nájemníka hradu, v současnosti spíš zámku (patrně aby nasál étos pantatíčka Masaryka), který se nechal slyšet, že bude klidně donekonečna pověřovat sestavením vlády vítěze voleb, ať už bude jeho koaliční potenciál jakýkoli, takže aby jste se ještě nedivili, až příjde "druhá Rusnokova vláda" (já se divit nebudu, a ne neznám čísla středečního tahu sportky:-))
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

23.11.2020 20:37
S Piráty si alespoň mohu dát jointa a povykládat, což by u Andreje nehrozilo a ještě by mě seřval jak Maďara za Komárnem.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist